Γενικά Πως να μαθουμε τους γονεις να ταιζουν;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης FINCHiii
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

FINCHiii

PB Member
Εγγραφή
19 Δεκ 2008
Μηνύματα
589
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα, ηθελα να ρωτήσω πόσοι απο εμας εκτρεφουν είδη πουλιών που χρειάζονται απαραίτητα ζωικη πρωτεινη για να εχουν πετυχημενες γεννες(πχ. waxbills , amandavas); Τα πουλια σας τρωνε ζωντανη τροφή, ταιζουν τα μικρα; Και αν ναι πως το εχετε καταφερει;
 
πχ. waxbills , amandavas
Έχεις τέτοια πουλιά;
Τα πουλια σας τρωνε ζωντανη τροφή, ταιζουν τα μικρα; Και αν ναι πως το εχετε καταφερει;
Δεν έχω γνώσεις εκτροφής από τα εξωτικά πουλιά που αναφέρεις...
Αλλά στις περιπτώσεις φίλων που προσφέρουν ζωντανό σκουλήκι στα πτηνά τους υπάρχει η αποδοχή.
Πιστεύω πως αν έχουν ζωντανή τροφή στο καθημερινό σιτηρέσιο... Θα την χρησιμοποιήσουν και για να ταΐσουν τα μικρά τους.
Φυσικά θα περιμένουμε μαζί και όσους έχουν την απαιτούμενη εμπειρία σε αυτά τα πουλιά..
 
Το θεμα Γιαννη αφορα τα σποροφαγα πουλια που χρειαζονται πολυ πρωτεινη στην ανατροφη των μικρων τους... Και ενα ακομη πιο φιλοσοφικο ερωτημα, μπορουν τα πτηνα μας να μαθουν σε οποιαδηποτε ηλικια εκτροφικες συνηθειες;
 
Το θεμα Γιαννη αφορα τα σποροφαγα πουλια που χρειαζονται πολυ πρωτεινη στην ανατροφη των μικρων τους...
Και 'γω για σποροφάγα πουλιά αναφέρθηκα. Για καναρίνια δηλαδή που τους προσφέρουν ζωντανό σκουλήκι (μικρό και λευκό) και το τρώνε μετά βουλιμίας...
και ενα ακομη πιο φιλοσοφικο ερωτημα, μπορουν τα πτηνα μας να μαθουν σε οποιαδηποτε ηλικια εκτροφικες συνηθειες;
Ασφαλώς και ναι... και μάλιστα με μεγάλη ευκολία.
Είτε είναι χόρτο, είτε σπόρος, είτε φρούτο η "νέα" τροφή μετά το αρχικό διερευνητικό χρονικό διάστημα γίνεται αποδεκτή εφ' όσον τους αρέσει... Φυσικά και των "ζωντανών" και πρωτεϊνούχων τροφών.

Δεν ειδα την ερωτηση Γιαννη ναι εχω αρκετα ειδη
Τότε θα κάνεις τον "κόπο" να μας ενημερώσεις με φωτογραφίες γι' αυτά https://community.petbirds.gr/forums/exotic/?prefix_id=90?prefix_id=24
 
Χριστόoo, βάλαμε κι εμείς πριν λίγες μέρες 2 ζευγάρια OC waxbill!
Είναι η τελευταία τους ευκαιρία να μας πείσουν να τα κρατήσουμε 😛
Αυτή τι φορα, όπως πρώτεινες κι εσύ, μπήκανε απομονωμένα σε μεγάλες κλούβες κι ήσυχο μέρος. Τα πιο μικρά πουλια μου πήρανε το μεγαλύτερο κλουβί! Έλεος! )

Είναι νωρίς για να ανήσυχο για την διατροφή την περίοδο της ανατροφής των μικρών. Δεν ξέρω αν θα φτάσω μέχρι εκεί... Αλλα πολύ ενδιαφέρον να ακούσω τις εμπειρίες σου.
Πες μας παρακαλώ τι δοκίμασες να προσφέρεις στα waxbills σου και τι εκτίμησαν πιο πολύ;

Και αποτυχίες και δοκιμες είναι μεγάλες εμπειρίες.

P.S. - να ρωτήσουμε τον Σταματάκο που βγάζει Amandava subflava με το κιλό ) Μπας κι είναι μέλος εδώ; η όχι;
 
Χριστόoo, βάλαμε κι εμείς πριν λίγες μέρες 2 ζευγάρια OC waxbill!
Είναι η τελευταία τους ευκαιρία να μας πείσουν να τα κρατήσουμε 😛
Αυτή τι φορα, όπως πρώτεινες κι εσύ, μπήκανε απομονωμένα σε μεγάλες κλούβες κι ήσυχο μέρος. Τα πιο μικρά πουλια μου πήρανε το μεγαλύτερο κλουβί! Έλεος! )

Είναι νωρίς για να ανήσυχο για την διατροφή την περίοδο της ανατροφής των μικρών. Δεν ξέρω αν θα φτάσω μέχρι εκεί... Αλλα πολύ ενδιαφέρον να ακούσω τις εμπειρίες σου.
Πες μας παρακαλώ τι δοκίμασες να προσφέρεις στα waxbills σου και τι εκτίμησαν πιο πολύ;

Και αποτυχίες και δοκιμες είναι μεγάλες εμπειρίες.

P.S. - να ρωτήσουμε τον Σταματάκο που βγάζει Amandava subflava με το κιλό ) Μπας κι είναι μέλος εδώ; η όχι;

Αρχικα νομιζω πως ο Σταματακος ειναι μελος εδω... Πολινα τα orange δεν καταφερνουν να μεγαλωσουν τα μικρα πανω απο 4 μερες... Ειχα 2 αποτυχημενες γεννες... Νομιζω πως απ ολες τις τροφες που δοκιμασα η πιο επιτυχημενη(βασικα η μονη πετυχημενη) ηταν τα drossphilla, οι μικρες μυγες, αλλα παρεχονται σε πολυ μικρες ποσοτητες στην Β. Ελλαδα και μονο ζωντανες δειχνουν να τις προτιμουν!

Τότε θα κάνεις τον "κόπο" να μας ενημερώσεις με φωτογραφίες γι' αυτά https://community.petbirds.gr/forums/exotic/?prefix_id=90?prefix_id=24

Θα το κανω καποια στιγμη Γιαννη, μολις σταματησω τις αναπαραγωγες και μπορω να βγαλω υλικο, :)
 
Τα σποροφάγα πουλιά που χρειάζονται απαραιτήτως ζωική πρωτεΐνη στην ανατροφή των νεοσσών τους παρουσιάζουν την μεγαλύτερη δυσκολία κατά την γνώμη μου. Τα προβλήματα αποδοχής της είναι συχνά, τα έξοδα πολλά, οι χώροι μεγαλύτεροι και οι ρουτίνες καθαρισμού επιβάλλονται να είναι πιο συχνές. Αν η ζωική πρωτεΐνη πρέπει να προσφέρεται σε ζωντανή μορφή τότε τα πράγματα δυσκολεύουν ακόμα περισσότερο.
  • Η πιο σωστή προσέγγιση κατά την γνώμη μου είναι να προσφέρεται η ζωική πρωτεΐνη (σε ζωντανή μορφή ή όχι) πριν την αναπαραγωγή ώστε οι γονείς να εξοικειωθούν με την νέα τροφή ακόμα και αν δεν την προτιμάνε στο καθημερινή τους δίαιτα.
  • Αν τα προς αναπαραγωγή πουλιά στεγάζονται μαζί με κάποιο εντομοφάγο πτηνό (ή τουλάχιστον βρίσκονται σε διπλανά κλουβιά) τότε η εξοικείωση/αποδοχή με την ζωική (ζωντανή) τροφή είναι πιο πιθανή λόγω μίμησης.
  • Όταν αγοράζουμε κάποιο πτηνό καλό είναι να μάθουμε από τον εκτροφέα του (αν είναι δυνατόν) ποιες τροφές χρησιμοποιήθηκαν κατά την εκτροφή του. Αυτό βοηθάει πολύ αφού η πιθανότητα να αποδεχτεί την ίδια τροφή για τα δικά του μωρά είναι πολύ μεγαλύτερη.
  • Δυστυχώς για εμάς ένα είδος τροφής ίσως να μην είναι αρκετό. Τα πτηνά αυτής της κατηγορίας έχουν συχνά ‘’παραξενιές’’ και ψάχνουν/θηρεύουν διαφορετικά έντομα στις φάσεις ανάπτυξης των νεοσσών τους. Για αυτό το λόγο θα πρέπει να προσφέρουμε ποικιλία. Μπορεί τώρα κάποια τροφή να είναι μη αποδεκτή αλλά λίγο αργότερα ίσως γίνει η αγαπημένη τους.
  • Η ηλικία δεν παίζει ρόλο στην αποδοχή μιας νέας τροφής. Τα πτηνά μαθαίνουν και προσαρμόζονται. Σίγουρα όμως τα πράγματα είναι πιο εύκολα όταν είναι στην εφηβεία και έχουν την περιέργεια να δοκιμάζουν τα πάντα.
  • Τα καλά νέα είναι ότι κάποιες από τις ζωντανές τροφές μπορούμε να τις παράγουμε εύκολα στο σπίτι μας (δροσόφυλλα, αλευροσκώληκες…) ώστε να έχουμε απόθεμα όταν χρειαστεί. Επίσης λόγω της εκτροφής των αρθροπόδων (αράχνες) και των ερπετών υπάρχουν κάποια καταστήματα στην Ελλάδα που μπορούν να μας προμηθεύσουν με ζωντανή τροφή ( http://www.isleofeco.gr/ )
 
Back
Top