Φροντίδα Πως να μαθω στο μπατζι μου να μιλαει;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ekt

PB Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.795
Πόλη
Αθήνα
Πηρα προσφατα ενα Budgie ταισμενο στο χερι,35 ημερων, μαλλον αρσενικο.Αποφασισα να μην τον φερω σε επαφη με τη θηλυκια μου για να μπορεσω να τον εκπαιδευσω πιο ευκολα. Ειναι πολυ φιλικος χαρουμενος και παιχνιδιαρης, μου σφυριζει και οταν του μιλαω μου απανταει κελαηδωντας.Ακομα τον εχω στο κλουβι τις περισσοτερες ωρες για να συνηθισει το μερος, αλλα απ την παρασκευη που θα ειναι ετοιμος ο παιχνιδοτοπος του θα τον εχω εξω. Θελω λοιπον εκτος απ το να του μαθω καποια κολπα, να του μαθω και μερικες λεξεις.Χρειαζεται συνεχης επαναληψη μιας συγκεκριμενης λεξης; Προς το παρον του μιλαω απλα για να συνηθισει τη φωνη μου.. Ειναι σωστο αυτο η πρεπει να αρχισω απο τωρα να του λεω μονο μια λεξη; Επισης, καπου διαβασα οτι μαθαινουν πιο ευκολα να μιμουνται ηχους φιλιων σφυριγματα κλπ.. Μηπως να αρχισω με αυτο για να δω ποσο επιδεκτικος ειναι;
 
Γενικά έχουν την ικανότητα να μάθουν κάποιες λίγες λέξεις και ήχους. Άρα πρέπει να διαλέξεις λίγες μικρές λεξούλες και αυτές να λες.
Διάβασε τα παρακάτω και τα λέμε. Να το βγάζεις έξω κάποιες ώρες μην είναι μόνιμη κατάσταση το έξω.
Πουλιά που πετούν ελεύθερα μέσα στο σπίτι
Παπαγαλάκια και εκπαίδευση
 
μαρια, μια ακομα ερωτηση. Μετα το μεσημερι, τον βλεπω καμοια φορα να κλεινει τα ματια του και να "κοιμαται ορθιος" που λεμε, για λιγο😛 μηπως νυσταζει;
 
Κάνει σιέστα κι αυτό, ιδίως τώρα το καλοκαίρι :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Back
Top