Φροντίδα Πως να μαθω το budgie μου να μη φευγει απο μενα;

ουου! Έχεις καιρό ακόμα μέχρι να σε συνηθήσει, άστο να ηρεμήσει που είναι ανχωμένο πρώτες μέρες κ μετά όταν σου δείξει οτι σε εμπηστεύεται το βγάζεις κ απο το κλουβί κ τότε το αρχίζεις να το εξημερώνεις 🙂
 
βγαινει πανω στο δακτυλο μου τρωει απο εμενα αλλα δεν θελω να πετα μακρυα απο εμενα
 
δηλαδεί θέλεις να το βγάζεις έξω κ να κάθεται πάνω σου; Μάλλον είναι λίγο νωρίς γι'αυτό...
 
αλλα δεν θελω να πετα μακρυα απο εμενα


Οπωσδηποτε σε καποια φαση θα πεταει... Εχει δικη του θεληση και αν θελει να εξερευνησει κατι ή να ξεμουδιασει, αυτο δεν ειναι κακο! Δεν μπορεις να το εχεις "κολλημενο" 😉 ειναι φυσικο να φευγει και λιγο
Αρκει οσο ειναι πανω σου να ειναι ηρεμο και να περναει καλα:)
 
Οι παπαγάλοι γενικά έχουν ανάγκη από ένα ταίρι. Αν καταφέρεις με την υπομονή σου και την φροντίδα να το κάνεις να σε δει σαν ταίρι του όσο περνάει ο καιρός τόσο δεν θα ξεκολάει απο σένα. Υπομονή, αργές κινήσεις, πολύ χάιδεμα στο λαιμό από κάτω, στην μυτούλα του και ομιλία σε σταθερό χαμηλό τόνο. Υπόψην ότι είναι και μονογαμικά όντα, όπως και εμείς οι άνθρωποι... 😀
 
μα αφου βγαινει πανω στο χερι μου και τρωει απο αυτο απλωσ θελει να μου φειγει
 
Εσενα, θα σου αρεσε να καθεσαι ΜΟΝΙΜΩΣ σε ΕΝΑ μερος; 😉 λογικο δεν ειναι να θελει να φυγει καποια στιγμη;
 
Το δικό μου μόλις με δει κάνει σαν τρελό στο κλουβί του. Του ανοίγω την πόρτα και πετάει στο χέρι μου. Αφού πάρει τη δόση του από χάδια και βαρεθεί φεύγει πετώντας για το κλουβί. Φυσικά σε κλειστό χώρο. Αν ξεγελαστείς και το βγάλεις εκτός σπιτιού τόχασες γιατί αποπροσανατολίζονται επειδή δεν έχουν ζήσει εκτός κλουβιού.
 
Εντός σπιτιού ενοώ, μέσα στο σπίτι με κλειστά παράθυρα κυκλοφοράει ελεύθερα όταν θέλει και όταν πεινάσει μπαίνει μέσα στο κλουβί του. Για εκτός σπιτιού μόνο με κομένα τα φτερά, που δεν το έχω κάνει ποτέ και δεν το συνιστώ.
 
Όταν λείπω από το σπίτι τον έχω στο κλουβί για λόγους ασφάλειας του πουλιού. Όταν πάλι είμαι στο σπίτι και έχω ελεύθερο χρόνο τον έχω εκτός κλουβιού και κάνει ότι θέλει, συνήθως έρχεται πάνω μου για παιχνίδι, είναι πολύ χαδιάρης (ερωτευμένος μαζί μου, θηλυκός είναι..).
 
Back
Top