Γενικά Πως να μετακινήσω φωλιά κάργιας από το παράθυρό μου;

lordofchaos

PB New Member
Εγγραφή
20 Μαϊ 2019
Μηνύματα
8
καλησπερα εδω και καιρο σε δυο παραθυρα μου εχουν κατασκηνωσει καργιες εχουν φτιαξει φωλιες η μια εχει 6 αυγα τουλαχιστον ειχε χθες σημερα εχει 3 και 3 πουλακια το αλλο παραθυρο αν το ανοιξω θα πεσει ολη η φωλια οποτε δεν ξερω τι κρυβει στην φωλια με τα πουλακια εχει εδω και λιγες μερες βαζω φαγητο στην καργια (απο οσο εχω ψαξει με καργια μου μιαζει ποιο πολυ) αλλα πρεπει η φωλια να βγει απο το παραθυρο γιατι πρεπει να το ανοιγουμε ειναι του μπανιου οποτε θελω καποιες συμβουλες πως θα την μετακινησω η ακομα να τα βαλω σε καποιο κλουβι το οποιο θα εχω ανοιχτο στο μπαλκονι η κατι τετοιο και πως θα συμφιλιωθω μαζι τους γτ η μαμα δεν φοβατε τοσο οσο στην αρχη αλλα το αρσενικο με κοιταει με αλλο ματι (δεν ειναι μονιμα στην φωλια) θελω γνωμες ιδεες και συμβουλες ευχαριστω
 
Το φρόνιμο είναι να αφήσεις τα πουλιά μερικές μέρες ακόμη μέχρι να απογαλακτιστούν και να μπορούν να φύγουν.
Κι αυτό θα γίνει μόνο αν τα αφήσεις χωρίς να τα ενοχλήσεις.
Αν ενοχληθούν θα εγκαταλειφθούν τα μικρά και θα ψοφήσουν...
Βγάλε μια δυο φωτογραφίες να δούμε κι εμείς τη φωλιά, τα μικρά και πιθανόν το πότε θα φύγουν (από την ηλικία των μικρών)
 
Το φρόνιμο είναι να αφήσεις τα πουλιά μερικές μέρες ακόμη μέχρι να απογαλακτιστούν και να μπορούν να φύγουν.
Κι αυτό θα γίνει μόνο αν τα αφήσεις χωρίς να τα ενοχλήσεις.
Αν ενοχληθούν θα εγκαταλειφθούν τα μικρά και θα ψοφήσουν...
Βγάλε μια δυο φωτογραφίες να δούμε κι εμείς τη φωλιά, τα μικρά και πιθανόν το πότε θα φύγουν (από την ηλικία των μικρών)
θα προτημουσα να τα ειχα ακομα σπιτι ελευθερα ομως απλα αν μετακινησω την φολια πως θα την δουν στο μπαλκονι αλλα και να την δουν δεν θα ερθουν γτ οταν πλησιαζω στο παραθυρο φευγει τα μικρα γενιθηκαν σημερα τα 3
 
Είναι πολύ επίφοβη κάθε αλλαγή στη φωλιά...
Είναι πάρα πολύ νωρίς για αλλαγές...
ναι αλαγες τωρα δεν μπορω να κανω τα αλλα 3 δεν εχουν γενηθει ακομα ετσι κιαλιος απλα ρωταω αν θα μπορεσω να τα κανω να μη φοβουνται τα θελω για κατοικιδια αν και δεν τα λες κατοικιδια εφοσον θα ειναι ελεφθερα απλα δεν θελω να παρω απλα τα αυγα της θελω να τα παω ολα μαζι να μην τα χωρισω οποτε αυτο που θελω ειναι να συμφιλιοθω μαζι τους και να μετακινησω την φωλια
[automerge]1558381745[/automerge]
η φωτο ειναι απο το μεσιμερι το απογευμα βγηκε το αλλο
[automerge]1558381801[/automerge]
 

Συνημμένα

  • 1558381787370.webp
    1558381787370.webp
    25,4 KB · Προβολές: 29
Τελευταία επεξεργασία:
αλλα πρεπει η φωλια να βγει απο το παραθυρο γιατι πρεπει να το ανοιγουμε
Aν το παράθυρο του μπάνιου είναι αλουμινίου ίσως έχει ανάκληση, ανεβάζεις το χερούλι προς τα πάνω και ανοίγει το πάνω μέρος προς τα μέσα, έτσι δεν θα ενοχλήσεις την φωλιά και το μπάνιο θα έχει τον αερισμό του.
 
Δηλαδη πως εχεις σκεφτει την κατοικιδια συμβιωση σου; ναχουνε ενα μερος να κοιμούνται;
δεν το ενοουσα ετσι το κατοικιδια αλλα ναι γενικα και να μη με φοβουνται δλδ σαν να εχω ενα σκυλο η μια γατα στο χωριο που ειναι ελευθερα
[automerge]1558382521[/automerge]
Δηλαδη πως εχεις σκεφτει την κατοικιδια συμβιωση ; ναχουνε ενα μερος να κοιμούνται;
γενικα να μην τα κλεισω σε κλουβι αλλιως απλα να βρω τροπο να τους αλαξω την φολια απο το παραθυρο μου
 
Μα η φωλια ειναι για τα μωρα κ μονο μετα στα δεντρα κοιμούνται, θα μπορουν ισως να σε επισκεπτονται αν υπαρχει σταθερο φαγητο! Επισης αν ηταν ενα, ισως υπηρξε μελλοντικα καποιο δεσιμο με το ταισμα, αλλα ολοκληρη οικογενεια δεν υπαρχει περιπτωση!
Ελπιζω να μην σκεφτεσαι τον εγκλεισμό τους σε κλουβι μετα απολα αυτα!
[automerge]1558382954[/automerge]
Διαβασε εδω
 
Μα η φωλια ειναι για τα μωρα κ μονο μετα στα δεντρα κοιμούνται, θα μπορουν ισως να σε επισκεπτονται αν υπαρχει σταθερο φαγητο! Επισης αν ηταν ενα, ισως υπηρξε μελλοντικα καποιο δεσιμο με το ταισμα, αλλα ολοκληρη οικογενεια δεν υπαρχει περιπτωση!
Ελπιζω να μην σκεφτεσαι τον εγκλεισμό τους σε κλουβι μετα απολα αυτα!
[automerge]1558382954[/automerge]
Διαβασε εδω
οκευ ευχαριστω αλλα δεν ξερω ακομα πως να βγαλω την φωλια απο το παραθυρο
θα ηταν ευκολο να τα διωξω θε εβρισκαν αλλου αλλα εχουν πουλακια
[automerge]1558383562[/automerge]
Aν το παράθυρο του μπάνιου είναι αλουμινίου ίσως έχει ανάκληση, ανεβάζεις το χερούλι προς τα πάνω και ανοίγει το πάνω μέρος προς τα μέσα, έτσι δεν θα ενοχλήσεις την φωλιά και το μπάνιο θα έχει τον αερισμό του.
και αν μπουνε μεσα;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δεν νομιζω να πανε να μπλεξουν μονα τους, ειναι εξυπνα πουλια κ η ανακληση δεν ειναι οτι ποιο ευκολο να την περασουνε, δεν ειναι παπαγαλοι να σκαρφαλωσουνε
οκευ ευχαριστω
 
Στο κατω ξατω βαλε ενα κομμάτι σιτα απο χρωματοπωλειο
σιτα ειχε στο τσιμεντο γτ ειναι παραθυρο - ενα κενο που εκαναν την φωλια -τσιμεντενιο παραθυρο εχει τρυπες αλλα ειχε σιτα αλλα μαλλον την εκοψαν και γιαυτο μπηκαν
 
και αν μπουνε μεσα;
Δεν υπάρχει περίπτωση, οι γονείς ασχολούνται με την αναζήτηση τροφής και το τάισμα των νεοσσών και όταν οι μικροί μεγαλώσουν αρκετά θα φύγουν όλοι μαζί.
εχει ανακληση αν ρωτας αυτο
Αφού υπάρχει ανάκληση το πρόβλημα σου λύθηκε, έχεις τον απαιτούμενο αερισμό του χώρου και δεν ενοχλείς την φωλιά.

Είσαι πολύ τυχερός που μπορείς να παρακολουθήσεις την αναπαραγωγή αυτών των πουλιών από κοντά και να βγάλεις φωτογραφίες.
Να μήν νομίζεις ότι με κάποιο τρόπο μπορείς να αποκτήσεις την εμπιστοσύνη τους γιατί πολύ απλά είναι άγρια, η καλύτερη επαφή που μπορείς να έχεις μαζί τους είναι αυτή που ήδη έχεις προσφέροντας τους τροφή και αν είσαι τυχερός μπορεί και του χρόνου να επισκεφτούν τα παράθυρά σου.
 
Back
Top