Φροντίδα Πως να μικρυνω το ραμφος του αμαζονιου μου;

marthamastori

PB New Member
Εγγραφή
15 Ιουν 2009
Μηνύματα
10
Πόλη
Κερατσίνι
Καλημέρα σε όλους,
Θα ήθελα τη γνώμη σας για ένα θέμα που με απασχολεί. Ο charlie μου είναι ένας αμάζονιος με κόκκινο λίγο πάνω από τη μύτη και από τότε που τον έχω πάρει μεγαλώνει πολύ η μύτη του με αποτέλεσμα να με αγχώνει γιατί τώρα που είναι περίπου 3 ετών ακουμπάει στα φτερά του λαιμού του. Έχω πάρει ότι μπορείτε να φανταστείτε ότι πιο σκληρή πέτρα πάει για λίγο και μετά ξανά τα ίδια. Ο ιδιοκτήτης του μαγαζιού που τον πήρα, μου είπε να φέρω ένα μεγάλο κλαδί από το χωριό του άντρα μου και να το βράσω και να του το βάλω στο κλουβί. Μου το αιτιολόγησε λέγοντας ότι αυτοί οι παπαγάλοι κόβουν τη μύτη τους σπάζοντας κλαδιά στη φύση. Εσείς τι μου προτείνετε;
 
δεν ξέρω απο αυτά, πάντως πρόσεχε γιατι αυτό μπορεί να οδηγήσει σε πνιγμο :|
θα σου δώσουν συμβουλες τα πιο εμπειρα μέλη του φορουμ
 
Καλο θα ηταν να το τριμαρει-λιμαρει ενας πτηνιατρος. Μην το επιχειρισεις μονη σου διοτι μπορει να προκαλεσεις αρκετη ζημια αν δεν ξερεις. Επειτα ειναι πολυ δυνατα πουλια οποτε καλυτερα να βρεις καποιον ειδικο.
https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/

Ξυλινα παιχνιδια εχει στο κλουβι του; Οι αμαζονιου λατρευουν να καταστρεφουν τα ξυλινα παιχνιδια και αντικειμενα και καλο ειναι να εχουν διαρκως καποια στη διαθεση τους. Εγω δεν εχω πειραξει ποτε το ραμφος του δικου μου και ειναι πιστευω σε αριστο μεγεθος επειδη το φροντιζει μονος του με τα ξυλινα παιχνιδια που του δινω οπως και με καποιους καρπους με κελυφος οπως αμυγδαλα (τα ανοιγει πανευκολα) και ραγισμενα καρυδια η φουντουκια για να μπορει να τα ανοιξει επειδη αυτα εχουν σκληροτερο περιβλημα και δεν τα καταφερνει παντα πριν τα βαρεθει και τα πεταξει...

δες κι εδω τι εννοω.. https://community.petbirds.gr/threads/Παιχνιδια-για-τη-διατηρηση-της-φορμας-του-ραμφους.15684/
 
Επίσης ξέχασα να σας γράψω ότι όσες φορές έχω προσπαθήσει να του βάλω κάποιο παιχνίδι, το φοβάται και το αποφεύγω. Λέτε να το προσπαθήσω και ίσως τα συνηθίσει;



Ωραία θα πάω σε pet shop και θα ζητήσω παιχνίδια για τρωκτικά; Ας ελπίσουμε ότι θα διορθωθεί. Θα σας πω αν δω βελτίωση. Πάντως και η δική σας γνώμη είναι να του δίνω σκληρά πράγματα για να τα σπάει με τη μύτη του. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 
Τα φοβαται ολα; Αφηνε τα κοντα εκει που βρισκεται το κλουβι του ωστε να ειναι απλα στο οπτικο του πεδιο περιπου ενα μετρο απο αυτον, αν τρομοκρατειται κι απο εκει, τοτε λιγο μακρυτερα. Καθε πρωι να μετακινεις το παιχνιδι λιγο πιο κοντα στο κλουβι του μεχρι να το φτασεις διπλα στο κλουβι απο την εξωτερικη παντα πλευρα. Μολις το καταφερεις και δεν φποβαται, δοκιμασε να το κρεμασεις σε καποια γωνια απο τηνεξωτερικη πλευρα του κλουβιου. Αφησε το εκει για μερικες ημερες και μετα κρεμασε το στο ιδιο περιπου σημειο απο μεσα. Πιστευω πως ετσι αργα θα το δεχτει χωρις προβλημα. :) Καλυτερα ενα παιχνιδι καθε φορα για να ειναι ευκολοτερο. 😉
 
Back
Top