Φροντίδα Πως να ξαναβαλω το ζακο μου στο κλουβι χωρις φασαριες;

σωκρατης 93

PB New Member
Εγγραφή
7 Μαρ 2009
Μηνύματα
56
Πόλη
Αθήνα
Πρσφατα αρχισα να βγαζω το ζακο μου εξω απο το κλουβι και ειναι υποδειγμα συμπεριφορας. Παιζουμε μιλαμε, δεν πεταει(παρολο που εχει φτερα) παρα μονο για να ερθει στο χερι μου κλπ. Κλπ. Οταν ομως θελω να το ξαναβαλω στο κλουβι υπαρχει ενα θεματακι, καθως φευγει απο το χερι μου και πιανεται στο κλουβι. Εν ολιγοις δεν θελει να ξαναμπει μεσα. Τα καταφερνω αλλα δεν θελω αυτο να γινεται με το ζορι. Τι να κανω; 🙄;)
 
εγω τον δελεαζω με καποια λιχουδια(φυστικι αιγινης-χουρμα κλπ)
του το δειχνω και το βαζω μεσα στο κλουβι του
τις περισοτερες φορες ορμαει μεσα και αυτος
 
... Οταν ομως θελω να το ξαναβαλω στο κλουβι υπαρχει ενα θεματακι, καθως φευγει απο το χερι μου και πιανεται στο κλουβι. Εν ολιγοις δεν θελει να ξαναμπει μεσα. Τα καταφερνω αλλα δεν θελω αυτο να γινεται με το ζορι. Τι να κανω; 🙄
Όταν δεν μπαίνει ο σωκράτης μόνος του στο κλουβί: ενώ του κρατάς ελαφρά τα πόδια με τα δάκτυλά σου, αν είναι μεγάλη η πόρτα του κλουβιού το βάζεις με την πλάτη, στη μέση & χαμηλά, για να μην προλάβει να πιαστεί από τα κάγκελα με το ράμφος του, ενώ αν είναι μικρό το άνοιγμα, το περνάς πάλι με την πλάτη, ακουμπώντας λίγο το κεφαλάκι για να μην το τεντώσει και πιαστεί στο κλουβί & το αφήνεις σε μια κούρνια.
 
συμφωβω με την Μαρια.
Επισης μπορεις να τον βαλεις μεσα με μια λιχουδια ή δειχνωντας του το μπολακι - κουπα με την τροφη.
 
και κατι αλλο παιδια. Οταν τον βαζω στο χερι μου, ανεβαινει στον ωμο. Πως να τον μαθω να καθεται εκει που ειναι. εχω ακουσει πως δεν κανει να ανεβαινει στον ωμο
 
Να κρατας λυγισμενο σε γωνια 90 μοιρων τον αγκωνα σου ωστε να μην μπορει να φτασει στον ωμο σου. Το χερι που θα εχεις τον παπαγαλο θα το εχεις μπροστα απο το στομαχι σου. Εαν προσπαθει και παλι να σκαρφαλωσει βαλε την αλλη σου παλαμη μπροστα του πες του "Μη" και οδηγησε τον στον καρπο του χεριου σου. Εκει πρεπει να μαθει πως μπορει να καθεται. :)
 
και εγώ με κάτι που του αρέσει να τρώει. Έρχεται στο χέρι μου και ενώ το τρώει μπάινει μέσα σιγα σιγά !
 
ΜΑΡΙΑ ΚΑΙ ΦΟΙΒΟ ΟΙ ΣΥΜΒΟΥΛΕς ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΧΡΗΣΙΜΕΣ. Για πρωτη φορα ο σωκρατης εκατσε για 30 λεπτα στο χερι χωρις να ανεβει στον ωμο, και αργοτερα τον εβαλα στο κλουβι(με τον τροπο που μου ειπε η μαρια) χωρις να βγαλει αχνα. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΙΔΙΑ
 
Back
Top