Φροντίδα Πως να πάω διακοπές με το κοκατίλ;

Elenitz

PB New Member
Εγγραφή
21 Ιουλ 2015
Μηνύματα
19
Όπως έχω ξαναπεί και ξαναλέω είναι η πρώτη φορά που έχω παπαγάλο και η πρώτη φορά που θα πάω διακοπές μαζί του, τι πρέπει να προσέξω;(γενικά), ειδικά θα τον έχω στην αυλή ήλιος δεν τον χτυπάει, με τα κουνούπια τί γίνεται; με την υγρασία; Επίσης μέσα στο αμάξι πως τον μεταφέρω;
 
Για τη μεταφορα του, ενα κλουβι για γατες ειναι ιδανικοκαι πολυ οικονομικο.
Μπορεις να ριξεις ενα τουλι στο κλουβι, για να μην εχεις το αγχος των κουνουπιων.
Καποιες ωρες της ημερας, μπορεις να το κανεις και τα μπανακια τουκαι μια χαρα ευτυχισμενο θα ειναι.
 
Ειναι ημερο το πουλακι; Εχεις harness;θα μπορουσες να παρεις και λιγο ποιο μικρο κλουβι
 
Για ότι αφορά τη μεταφορά του διάβασε...

Ταξιδεύοντας με το πουλί



Το πρωτο ταξιδι του Γιουτζι (ringneck)



'Όσο για την εκεί διαμονή του (και μάλιστα σε εξωτερικό χώρο) χρειάζεται να προσέξεις πολλά πράγματα, αρπακτικά πουλιά (πρωί αλλά και βράδυ), ζώα (γάτες ποντίκια κτλ)... Καλύτερα να το έχεις μέσα, κρίμα είναι να προκύψουν δυσάρεστες καταστάσεις.
Θεωρώ πως είναι τόσα πολλά αυτά που πρέπει να έχεις στο νου σου (όταν αλλάζει η διαμονή-περιβάλλον), πραγματικά κάποια από αυτά μπορεί κάποιος να τα φανταστεί και κάποια άλλα όχι...

Ειναι ημερο το πουλακι;εχεις harness;θα μπορουσες να παρεις και λιγο ποιο μικρο κλουβι
:)Το harness δεν το θεωρώ καθόλου απαραίτητο...
 
Ειναι ημερο το πουλακι; Εχεις harness;θα μπορουσες να παρεις και λιγο ποιο μικρο κλουβι
δεν ξέρω τι είναι το harmess όχι δεν είναι ήμερο δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με την εξημέρωση του, δεν ξέρω τίποτα απο παπαγάλους,το να πάρω πιο μικρό κλουβί δεν νομίζω, δεν ειναι προβλημα το μεγαλο του κλουβί τώρα.

σε περίπτωση διακοπών με σκάφος τί γίνεται; Που εσωτερικοί χώροι δεν υπάρχουν.;
 
ιδιωτικό σκάφος, με μια καμπίνα μέσα και τουαλέτα 😛
 
Για πόσες ημέρες παραμονής μιλάμε; Σε ταχύπλοο ή ιστιοπλοικό; Όλα είναι πολύ σχετικά, από την εμπειρία μου (είχα σκάφος) μπορώ να πω πως χρειάζεται να διαθέτεις κάποιο είδος εμπειρίας και εξοικείωσης με πτηνά ώστε να αντιλαμβάνεσαι τις ανάγκες και τις καταστάσεις που μπορεί να προκύψουν... Πχ η θερμοκρασία όταν το σκάφος είναι στάσιμο είναι ένα από αυτά, η κίνηση (ταρακούνημα) κατά την πλεύση κ άλλα.
 
μπορεις να το δωσεις σε ενα pet shop και θα σου το φροντιζουνε χωρις να ανησυχεις. Το κακο ειναι οτι σε περνει λιγα, πολυ λιγα λευτα$$$. Κι εγω ετσι θα κανω μαλλον οταν φυγω. (καλο θα ητανε να το πας στο μααγαζι που το πηρες)
 
δεν το πήρα απο μαγαζί ήρθε μόνος του στο μπαλκόνι μου, αυτός που ξέρω στο πετ σόπ φεύγει για 15 μέρες, οπότε λίγο δύσκολο αυτό!
 
Στο πετ σοπ μην το αφησεις καλυτερα, δεν ξερεις τι μπορει να γινει και εχω ακουσει πολλα...
Αφου εχεις ενα δεν νομιζω πως θα υπαρχει προβλημα μεταφορας (σε ενα μικρο κλουβακι σκεπασμενο με ενα σκουροχρομο πανι για να μην στρεσαρεται το πουλι)... Τωρα στις διακοπες, δεν θα μενεις σε σπιτι;(αποκλιστικα στο σκαφος θα μενεις; (λιγο δυσκολο) )...
Εαν μενεις σε σπιτι θα το αφηνεις σε εαν δροσερο μερος με καθαρο νερο και αρκετο φαγητο,θα πηγενεις την βολτα σου με το σκαφος και οταν θα γυριζεις (εντος της ημερας ) ολα θα ειναι οκ
ελπιζω να βοηθησα...
 
Back
Top