Γενικά Πως να παρακινήσω το κοκατίλ μου να μάθει να κάνει μπάνιο;

Δεν είναι όλα τα πουλάκια φανατικά του μπάνιου. Ιδίως τώρα που είναι και χειμώνας. Συνέχισε να της προσφέρεις κατα διαστήματα τη μπανιέρα και αν νιώσει ανάγκη θα μπανιαριστεί. Γενικότερα εγώ αποφεύγω να τα "καταβρέχω" με ψεκαστήρια, κάποια παιδιά πάντως λένε ότι τους αρέσει. Και πάλι θα πρότεινα να περιμένεις να καλοκαιριάσει ξανά πριν το επιχειρήσεις, άσε που μέχρι τότε μπορει το κοκατιλάκι σου να έχει βρει τα "πατήματά" του και να μπαίνει μόνο του στη μπανιέρα.

Οπως και τα δικά μου πάροτλετ πιθανότερο είναι αρχικά να το βλέπει σαν ποτίστρα για να πίνει παρά για να κάνει μπάνιο :)
 
Δεν ξέρω να σου πω. Η παροτλετιτσα μου κάνει μπάνιο στην... Ποτίστρα της. Πάντως δε νομιζω να ειναι θέμα μεγέθους, αν μπορείς πάντως βαλε φωτό την μπανιέρα με το μικρό σου μαζί αν μπορείς για να δούμε.
Η ηλικία είναι παντως ενα θέμα αφού ακόμα "μαθαίνουν" και ίσως να μην ξέρει ακόμα να την "χρησιμοποιήσει".
 
Δεν ξέρω να σου πω. Η παροτλετιτσα μου κάνει μπάνιο στην... Ποτίστρα της. Πάντως δε νομιζω να ειναι θέμα μεγέθους, αν μπορείς πάντως βαλε φωτό την μπανιέρα με το μικρό σου μαζί αν μπορείς για να δούμε.
Η ηλικία είναι παντως ενα θέμα αφού ακόμα "μαθαίνουν" και ίσως να μην ξέρει ακόμα να την "χρησιμοποιήσει".
ευχαριστω!
 
Back
Top