Φροντίδα Πως να παω το ζακο μου για κοψιμο φτερων χωρις να παθει σοκ;

σωκρατης 93

PB New Member
Εγγραφή
7 Μαρ 2009
Μηνύματα
56
Πόλη
Αθήνα
Παιδια εχω ενα ζακο 8,5 μηνων. Παρολο που τον εχω μονο 3 βδομαδες εχουμε πολυ καλη χημεια αλλα δεν τον εχω βγαλει ακομα απο το κλουβι. Δειχνει ετοιμος αλλα φοβαμαι να τον πιασω με το ζορι και να τον χωσω σε ενα κουτι για να τον παω για κοψιμο φτερων. Φοβαμαι μην περασει μεγαλο σοκ και με αντιπαθησει.🙄
 
Σωκράτη και εμένα 9 Μηνών περίπου είναι.. Και δεν θα το κάνω. ( να του κόψω τα φτερά). Αλλά του έχω μεγάλο χώρο με ασφάλεια να κινείται.. Οι γνώμες είναι πολλές για αυτό το θέμα..
 
δηλαδη μπορω να τον βγαλω εξω χωρις να πεταξει; δεν υπαρχει κινδυνος τραυματισμου;
 
Παιδια εχω ενα ζακο 8,5 μηνων. Παρολο που τον εχω μονο 3 βδομαδες εχουμε πολυ καλη χημεια αλλα δεν τον εχω βγαλει ακομα απο το κλουβι. Δειχνει ετοιμος αλλα φοβαμαι να τον πιασω με το ζορι και να τον χωσω σε ενα κουτι για να τον παω για κοψιμο φτερων. Φοβαμαι μην περασει μεγαλο σοκ και με αντιπαθησει.🙄

Πριν προβείς στο κόψιμο ρίξε μια ματιά στο παρακάτω: https://community.petbirds.gr/threads/Κόψιμο-φτερών-πτήσης-παπαγάλων-Υπέρ-ή-Κατά.7877/

Το πουλί, αν θα πρέπει να κοπούνε τα φτερά του,θα πρέπει να μεταφερθεί στο γιατρό (στην περίπτωση που τα κόψει ένας ειδικός και όχι εσύ) με τρόπο ώστε να μην πάθει το παραμικρό σοκ ή στρές, τουλάχιστον κατά την μεταφορά. Ένα κλουβί μεταφοράς παπαγάλων, ή ενα κλουβί μεταφοράς γάτας είναι οτι πρέπει για την ασφαλή μεταφορά του. Για το πόσο ασφαλές μπορεί να είναι μέσα στο σπίτι, η πτήση, κάνε μια αναζήτηση στο φόρουμ και θα βρείς πολλές απαντήσεις.
 
Σωκράτη έωσ τώρα πάμε πολύ καλα! του έχω και ένα σταντ έξω από το κλουβί και απασχολείται.. Αν θες μπες στην σελίδα μου να το δεις! Και όπως είπε και η ιnca 1099 θέλει φροντίδα και προσοχή το κόψιμο..
 
Παιδια εχω ενα ζακο 8,5 μηνων. Παρολο που τον εχω μονο 3 βδομαδες εχουμε πολυ καλη χημεια αλλα δεν τον εχω βγαλει ακομα απο το κλουβι. Δειχνει ετοιμος αλλα φοβαμαι να τον πιασω με το ζορι και να τον χωσω σε ενα κουτι για να τον παω για κοψιμο φτερων. Φοβαμαι μην περασει μεγαλο σοκ και με αντιπαθησει.🙄

Λες ότι δείχνει έτοιμος να βγεί, από τι το συμπεραίνεις αυτό?
Γιατί θες να του κόψεις τα φτερά αμέσως;
Εάν θέλεις να βγεί ας τον να το κάνει μόνος του δηλ. ανοιξε το πάνω μέρος εάν έχει ή την πόρτα του κλουβιού και είμαι σίγουρη ότι κάποια στιγμή θα βγεί.
Ασφάλισε τον χώρο όμως πριν, κλείσε πόρτες - παράθυρα.
Δώστου και καμιά λιχουδιά να φάει έξω.
Πιστεύω ότι σίγουρα δεν θα επιχειρήσει να πετάξει από την πρώτη φορά.

Υ. Γ. Του δικού μου είναι κομμένα τα φτερά και έμαθα να τα κόβω μόνη,
τον έχω 8 χρόνια και αυτό το κάνω για λόγους ασφαλείας επειδή τον βγάζω έξω συχνά.
 
Καλορίζικος, πράγματι θέλει προσοχή αφού δεν έχει ξαναβγεί από το κλουβί. Καλό είναι να χρησιμοποιήσεις μια πατήθρα του κλουβιού που τις έχει συνηθίσει, αφού του ανοίξεις με ασφαλισμένο χώρο όπως είπε η Elize, και περίμενε να δεις πότε θα θελήσει να ανεβεί σ'αυτή ή στο χέρι σου. Πρόσεξε γιάλινα, αιχμηρά, ζεστά κλπ. μήπως τολμήσει αμέσως να πετάξει, μην προσκρούσει σ'αυτά και φοβηθεί. Και θα είναι και δύσκολο τότε να τον βάλεις μέσα! Όταν συνηθίσει το ξύλο ή το χέρι σου και ανεβαίνει, τότε μπορείς προσεκτικά κρατώντας το κεφαλάκι του να το βάλεις στο κλουβί μεταφοράς ή στην τσάντα μεταφοράς γάτας για τον πτηνίατρο. Εκεί θα χρειαστείς πετσέτα για να σκεπάσεις το κεφάλι & τα μάτια του να βγει, που θα είναι στρεσσαρισμένο, και να του κόψει λίγο τις άκρες, ίσα ίσα για να πετά, για την ασφάλειά του, χωρίς να παίρνει ύψος. Αλλά νομίζω πριν αποφασίσεις να τον πας για κόψιμο φτερών ή οπουδήποτε, καλό θα είναι να έχετε μια επαφή, εξοικείωση, να σε πλησιάζει, μην του έρθουν απότομα. Καλά να πάνε όλα, ενημέρωνέ μας.
 
Εαν τον εχεις μεσα στο σπιτι, με κλειστα τα παραθηρα, δεν χρειαζεται να του κοψεις τα φτερα. Για να μην φοβηθει αν πας να τον πιασεις αφησε την πορτα τπυ κλουβιου ανοιχη, και καλεσε τον να βγη εξω. Σε λιγο θα ξεθαρεψει και μονος του θα βγει. Αφησε τον να παιξει επανω στο κλουβι του, και μετα βαλε το χερι σου μπροστα του και μονος του θα ανεβει στο δακτυλο σου για να τον βαλεις μεσα. Και παλι σου λεω τα παραθηρα να ειναι κλειστα.
 
Παιδια τον εβγαλα εξω και αρχισε να περπατα στο πατωμα και να με ακολουθει οπου παω. με επεξεργαζοταν πολλη ωρα αλλα δεν καταδεχτηκε να
ανεβει στο χερι μου
 
Σωκράτη σιγά σιγά θα δεις πολλά.. Και μένα έτσι άρχισε και τώρα έρχεται μόνος πάνω στα χέρια μου!
 
Σωκρατη εγω ειμε της αποψεις να τα κοψεις τα φτερα τωρα που εινε μικρος για να μπορεις να τον βγαζεις και εκτος σπιτιου χωρις φοβο να σου φυγει! Ετσι που εινε τωρα αν τον βγαζεις εξω μπορει να πεταξει σε ανυποπτο χρονο. Ειμε της αποψεις να τον βγαζεις συχνα απ το κλουβι για ευνοιτους λογους καθε μερα! Καλυτερα κομενα τα φτερα και να βγενει εξω παρα να εινε για ολοι του την ζωη στο κλουβι.ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΤΑ ΚΟΨΕΙ ΚΑΠΟΙΣ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙ! Εμενα τα εχει κομενα απο 4 μηνων και δεν εχει κανενα μα κανενα προβλημα!
 
Back
Top