Αναπαραγωγή Πως να πείσω την κανάρα μου να σταματήσει τις γέννες;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης yakagr
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

yakagr

PB New Member
Εγγραφή
19 Μαϊ 2014
Μηνύματα
6
Καλησπέρα σε όλες κι όλους!
Δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό μέρος αλλά η δικιά μου περίπτωση είναι κάπως ιδιαίτερη. Έχω εδώ και περίπου 2 χρόνια ένα καναρίνι και μόλις πριν λίγο καιρό ανακάλυψα πως είναι θηλυκό(όταν δλδ. άρχισε να γεννά αυγουλάκια.) Ζήτησα συμβουλές απ το site και εφοδιάστηκα με τα απαραίτητα (κόκκαλο σουπιάς, φωλιά, νήμα) ώστε να νιώθει όσο πιο άνετα γίνεται. Πράγματι όλα κύλησαν ομαλά και το πουλάκι σύντομα ξαναβρήκε τους συνήθεις ρυθμούς του.
Πριν από 10 μέρες μπήκε σε άλλη μια "περίοδο τεκνοποίησης" και μέχρι τώρα έχει γεννήσει συνολικά 3 αυγά. Το ένα το πέταξα. Τα άλλα 2 όμως τα έχει μέσα στη φωλιά του και τα φυλάει ως κόρη οφθαλμού! Συγκεκριμένα εδώ και μια εβδομάδα είναι καθηλωμένο στη φωλιά και σχεδόν δεν τρώει τίποτα. Στην αρχή το θεώρησα φυσιολογικό αλλά έχω πλέον αρχίσει ν ανησυχώ. Τι με συμβουλεύετε να κάνω; Να αποσύρω τη φωλιά, αναγκάζοντάς το να ενεργοποιηθεί, ή να περιμένω μέχρι να αποφασίσει μόνο του να την εγκαταλείψει; Μήπως η παραμονή στη φωλιά είναι ένδειξη για κάτι άλλο και δεν συνδέεται αποκλειστικά με τη γέννα;

Παρακαλώ διαφωτίστε με!
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 
Μην αγχώνεσαι και σηκώνεται και τρώει απλά το κάνει τόσο γρήγορα που εσύ δεν την πετυχαίνεις εκτός φωλιάς.

Η περίοδος τώρα δεν είναι κατάλληλη ούτε για αναπαραγωγή ούτε για να κλωσαει η κανάρα με τέτοιο καιρό. Τον κύκλο της τον έκανε, πέτα τα αυγουλάκια και αστη να ξεκουραστεί γιατί σε λίγο ξεκινάει η πτεροροια.

Την έχεις μαζί με το αρσενικό στο ίδιο κλουβί;
 
Μην αγχώνεσαι και σηκώνεται και τρώει απλά το κάνει τόσο γρήγορα που εσύ δεν την πετυχαίνεις εκτός φωλιάς.

Η περίοδος τώρα δεν είναι κατάλληλη ούτε για αναπαραγωγή ούτε για να κλωσαει η κανάρα με τέτοιο καιρό. Τον κύκλο της τον έκανε, πέτα τα αυγουλάκια και αστη να ξεκουραστεί γιατί σε λίγο ξεκινάει η πτεροροια.

Την έχεις μαζί με το αρσενικό στο ίδιο κλουβί;
Δεν υπάρχει αρσενικό! Μόνη γεννάει, μόνη κλωσσάει!
Κι εμένα μου κάνει εντύπωση που κρατάει τόσο πολύ η περίοδος τεκνοποίησης (συνολικά έχει γεννήσει 10 αυγά!)
Απ ότι καταλαβαίνω η συμβουλή σου είναι να αφαιρέσω την φωλιά απ το κλουβί. Αυτό σκεφτόμουνα να κάνω κι εγώ, αλλά ανησυχούσα μήπως η απομάκρυνση των αυγών επιδράσει αρνητικά στην ψυχολογία του πουλιού. Σίγουρα δεν θα υπάρξει τέτοιο πρόβλημα;
 
Κοιτα... Δεν ειναι εποχη να τα ταλαιπωρουμε... ειδικα αν ειναι ασπορα... Βαλε της μπανιο καθημερινα να ξεφουντωνει και του χρονου αν θες βρες ενα αρσενικο να κανετε πουλακια κανονικα...
 
Ναι είναι πυρωμενη και κάνει αυγουλάκια μόνη της τα οποία είναι κλουβια. Βγάλε φωλιά και αυγά και αστην να ξεκουραστεί. Αν θες καναρινακια Οκτώβρη-Νοέμβρη πάρε ένα αρσενικό και από το Φλεβάρη αρχίζεις προετοιμασία για αναπαραγωγή! 😉

Όσο για τη ψυχολογία της δεν πρόκειται ούτε να στεναχωρεθει ούτε να πληγωθει! :)
 
Ναι είναι πυρωμενη και κάνει αυγουλάκια μόνη της τα οποία είναι κλουβια. Βγάλε φωλιά και αυγά και αστην να ξεκουραστεί. Αν θες καναρινακια Οκτώβρη-Νοέμβρη πάρε ένα αρσενικό και από το Φλεβάρη αρχίζεις προετοιμασία για αναπαραγωγή! 😉

Όσο για τη ψυχολογία της δεν πρόκειται ούτε να στεναχωρεθει ούτε να πληγωθει! :)
Που να το ξέρω;! Τα θηλυκά είναι περίεργα πλάσματα! Θα φροντίσω να της αλλάζω το νερό στην μπανιέρα καθημερινά για να ξεφουντώνει. Σας ευχαριστώ πολύ όλους.
 
Που να το ξέρω;! Τα θηλυκά είναι περίεργα πλάσματα! Θα φροντίσω να της αλλάζω το νερό στην μπανιέρα καθημερινά για να ξεφουντώνει. Σας ευχαριστώ πολύ όλους.
Η μπανιέρα δεν είναι ποτίστρα. Δεν μπορεί να μένει μόνιμα στο κλουβί. Ενα 20λεπτο είναι αρκετό. 😉
 
Νασια μου παρε ενα αρσενικό και του χρονου θα σαι Γιαγια :) όπως σου η Αλίκη. Θα χαίρεσαι κιολας και το τραγούδι του και θα ηρεμήσει και αυτή η δόλια που θελει μωράκια :)
 
Back
Top