Φροντίδα Πως να πιάσω τη rozela μου, αν την αφησω να πετάξει;

argiromer

PB New Member
Εγγραφή
21 Απρ 2009
Μηνύματα
5
Πόλη
Ορχομενός
Έχω έναν παπαγάλο ροζέλα. Τον έχω εδώ και ένα χρόνο και ακόμα φοβάται πολύ τα πάντα. Φοβάμαι να την αφήσω ελεύθερη γιατί δεν ξέρω πως θα την ξαναπιάσω.
 
Τοτε (αφου φοβαται τα παντα) μην την βγαλεις... κερδισε πρωτα την εμπιστοσυνη της!
 
Θα συμφωνήσω με το Λεωνίδα ένας παπαγάλος πρέπει να βγει έξω από το κλουβί αφού εξημερωθεί. Πάντως καλό θα ήταν πριν τον βγάλεις έξω να του κόψεις τα φτερά πτήσης.
 
ειμαι κατα του κοψιμου φτερων δεν μου αρεσει ασχολουμαι πολλεσ ωρεσ μαζι της της μιλαω αλλα τιποτα μονο μια φωρα με αφησε να την χαιδεψω
 
Ειναι επικινδυνο για ενα αγριο πουλι να πεταει ελευθερο μεσα σε ενα σπιτι. Μπορει απο το φοβο του να τραυματιστει. Θα συμφωνησω με τους υπολοιπους.
 
ειμαι κατα του κοψιμου φτερων

Θα διαφωνήσω μαζί σου με το κόψιμο των φτερών πτήσης είναι απαραιτητο.Αν δεν της τα κόψεις μπορεί να πέσει πάνω σε κάποιο τζαμι ή να τραυματιστεί με κάποιο άλλο τρόπο. Δεν θέλεις το πουλάκι να υποφέρει έτσι;Επίσης αν της κόψεις τα φτερά πτήσης η Ροζέλα σου θα νοιώσει μια αδυναμία και θα εξημερώθει πιο εύκολα 😉:D
 
Άγγελε δεν σημαίνει ότι το πουλί δεν μπορεί να πετάξει καθόλου όταν έχει κομμένα τα φτερά πτήσης, απλά δεν παίρνει ύψος! 😉 Το πουλάκι κάλλιστα μπορεί να τραυματιστεί και με κομμένα τα φτερά. Γι' αυτό πρέπει να κάνουμε πρώτα ασφαλή τον χώρο και μετά να το βγάλουμε απ' το κλουβί του. :)

Ρίξτε μια ματιά και σ' αυτή τη συζήτηση: https://community.petbirds.gr/threads/Κόψιμο-φτερών-πτήσης-παπαγάλων-Υπέρ-ή-Κατά.7877/
 
εχω ενα δωματιο στο σπιτι το οποιο εχει μεσα μονο δυο κρεβατια τιποτα αλο και δεν το χρησιμοποιο ποτε δεν μου χρειαζεται πιστευω οτι ειναι ασφαλες αλλα δεν ξερω βρε παιδια
 
την εχω ολη μερα σχεδων μαζι μου εδω και ενα χρονο και τιποτα ακομα οταν φευγω ηχογραφω την φωνη μου για να με ακουει η βαζω καποιον αλον να τησ μιλαει την βγαζω και εξω στο μπαλκονι και την εχω σε ενα πολυ μεγαλο κλουβι τησ βαζω και φρουτα και παστελια για πουλια και πετρα για την μυτη τησ και παιχνιδι για παπαγαλουσ τησ εχω και γενικα τα παντα μεχρι και τα φαρμακα τησ και χυμο πινει τα παντα την προσεχω πολυ και ασχολουμαι τι αλο να κάνω;
 
Τι άλλο;Υπομονή! Την ροζέλλα την θεωρώ απο τα πίο δύσκολα πουλία! Θα σε συμβούλευα να μην την αφήσεις ελεύθερη ακόμα.. Τώρα άν θέλεις να την βγάλεις περιόρισε τους κινδύνους...χαμηλό φωτισμό και κλειστα παράθυρα...Ασε ανοιχτό το κλουβί και αστην να μπει όταν θελήσει αυτή.. Θα πεινάσει και θα μπεί...Αν την κυνηγήσεις για να την βάλεις άστο...black list...
 
παιδια χθες τελικα αφησα την ροζελα μου ελευθερη σε αυτο το δωματιο ποθ σας ελεγα και τα πηγε μια χαρα πεταγε πολυ καλα αλλα δεν μπορουσε να κατεβει οταν την ειδα να ζοριζεται για να προσγειοθει ο αρρεβωνιαστικος μου εβγαλε το ξυλο οπου καθετε μεσα στο κλουβι και πηγε κατευθειαν σε αυτο και εκατσε και την ξανα εβαλα με το ξυλο μεσα στο κλουβι οταν εβαλα το χερι μου μεσα στο κλουβι ηρθε και εκατσε να την χαιδεψω αλλα για λιγο μονο τωρα παλι φοβαται σκεφτομαι να την βγαζω ποιο συχνα για να μαθει και να τησ φτιαξω ενα σταντ πιστευω οτι θα καθεται
 
Με το κοψιμο των κυριων φτερων πτησεως το πουλι παλι πεταει αλλα οχι μακρια ετσι δεν εχει φοβιες και ουτε τραυματιζεται ετσι τουλαχιστον λενε οι ειδικοι οι επιλογη ειναι του καθενος μας μιας και ο καθενασ απο εμας εχει διαφορετικη σχεση με το μικροτερο μελος της οικογενειας του δες το αυτο https://birdmart.com/images/wingtrim2.gif


Birdmart.Com - PARROT CARE: GROOMING YOUR PARROT - WINGS. Clipping your parrot's wings is vital to your bird's safety. Learn why it is important and how to do it right.
 

Σχετικά θέματα

Back
Top