Φροντίδα Πως να προστατέψω τα καναρίνια μου από τις καρακάξες;

Giwrgos

PB New Member
Εγγραφή
14 Φεβ 2016
Μηνύματα
41
Πόλη
Αθήνα
καλησπερα μου ειχε κανει η καναρα 5 αυγουλακια σπασανε βγικανε τα μικρα και μια ρουφιανα καρακαξα μου αρπαξε τα δυο ☹ ελεγα που πηγαν τα πουλια αλλα ειμαι συγουρος γιατι ειδα πουπουλα απο καρακαξα... Τι μπορο να βαζο προκιμενου να προστατεβο και τα καναρια μου και τα μικρα;
 
Υπάρχει το έτοιμο, κατα παραγγελία σε όλες τις διαστάσεις

missing-image.png


και οι ιδιοκατασκευές μας https://community.petbirds.gr/forums/%CE%99%CE%B4%CE%B9%CE%BF%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%AD%CF%82-%CE%A0%CE%B1%CF%81%CE%BF%CF%85%CF%83%CE%B9%CE%AC%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%95%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%B5%CE%AF%CF%89%CE%BD.21/

Να ξέρεις θα ξανάρθουν σύντομα.
 
Επειδή δεν δίνουν σπίτι δεν μπόρεσα να βάλω. Ερχεται
 
Να το
 

Συνημμένα

  • IMG_20160725_163639-800x600.webp
    IMG_20160725_163639-800x600.webp
    46,5 KB · Προβολές: 56
  • IMG_20160725_163645-800x600.webp
    IMG_20160725_163645-800x600.webp
    37,6 KB · Προβολές: 49
  • IMG_20160725_163557-480x640.webp
    IMG_20160725_163557-480x640.webp
    34,7 KB · Προβολές: 52
  • IMG_20160725_163603-480x640.webp
    IMG_20160725_163603-480x640.webp
    31,9 KB · Προβολές: 47
Οτι πρέπει είναι με το κουνελόσυρμα... καλό είναι στο πάνω μέρος να βάλεις χαρτόνι, ώστε έαν καθήσει κάτι, να μην έχει οπτική επαφή με το πουλάκι σου...



photo share
 
Αυτό που είναι πάνω απο την κούτα των vans τί είναι; Του θείου σου;
Προφανώς είναι ένα χρήσιμο εργαλείο που τους προμηθεύει τις καρδερίνες. Αλήθεια δε νομίζεις Παναγιώτη ότι αυτή η κοροϊδία που γίνεται τόσο καιρό μέσα στο φόρουμ από την πλευρά σου θα πρέπει κάπου εδώ να σταματήσει; Έχεις ζητήσει πάμπολλες φορές συμβουλές από τα μέλη για δήθεν αναπαραγωγές καναρινιών και από πίσω κρύβονται πιασμένες καρδερίνες που ήρθαν στην κατοχή σου με τη βοήθεια του καπατζέ που απεικονίζεται στη φωτογραφία.
Κάπου εδώ νομίζω ότι εξαντλείται και η υπομονή μας προς το πρόσωπο σου, διότι όλα έχουν και ένα όριο. Δεν έχω καμία απολύτως αμφιβολία ότι στην κατοχή σου βρίσκονται πιασμένες καρδερίνες, απλά να θυμήσω στα υπόλοιπα μέλη και τα εξής θέματα
1) https://community.petbirds.gr/threa...-αρσενικό-καναρίνι-με-θηλυκή-καρδερίνα.25324/
2) https://community.petbirds.gr/threads/Θέλω-να-ζευγαρωσω-καρδερινο-με-καναρα.26283/
Νομίζω ότι από εδώ και πέρα το μόνο που πρέπει να σε αποσχολεί είναι πως θα γίνει η επανένταξη αυτών των πουλιών στο φυσικό τους περιβάλλον.
 
Αυτό που είναι πάνω απο την κούτα των vans τί είναι; Του θείου σου;
Προφανώς είναι ένα χρήσιμο εργαλείο που τους προμηθεύει τις καρδερίνες.
Κοίταξα πολύ καλά την φώτο και επειδή δεν μ αρέσει να είμαι άδικη, δεν μου φαίνεται για καπατζές... Αλλά για το κλασικό ξύλινο μικρό κλουβάκι μεταφοράς... Το οποίο απ ότι βλέπω από τις φώτο το πορτάκι ανοίγει προς τα έξω όπως αυτό που έχω και εγώ και θα πάει για πέταμα...
95068-1813-home.jpg

Παναγιώτη σε παρακαλώ πολύ να είσαι ειλικρινής μαζί μας.. Είναι κλουβάκι ή καπατζές για άγρια πουλιά;
 
Τα κλουβάκια Αλίκη δεν έχουν δύο παράλληλες δοκούς απο ξυλάκια, χρήση που παραπέμπει σε πόρτα καπατζέ. Ενδεχομένως βέβαια να είδα και αυτό που ήθελα να δώ, η φαντασία μου όμως, ακόμα και λάθος να είναι, δεν οργίασε στην τόσο γραφική περίπτωση του Παναγιώτη.Ακόμη και λάθος να είναι λοιπόν, δεν υπάρχει περίπτωση να ζητήσω συγγνώμη, συνήθως κάτι τέτοιο το κάνουν ανακόλουθοι όπως εκείνος. Έχω ξεκάθαρη γνώμη η οποία και προκύπτει απο τα link παραπάνω,... Το αν είναι ένας άσχετος μαθητής του Ριβέλλη ή αν παρασιτεί στον ευνοούμενο κύκλο του Γεωργουσόπουλου μου είναι αδιάφορα.
Κοίταξα πολύ καλά την φώτο και επειδή δεν μ αρέσει να είμαι άδικη
Η αγαθή σου πρόθεση και η αθωότητά σου, σε κάθε περίπτωση σε τιμά... Και με εντυπωσιάζει 😉!
 
Ακόμη και λάθος να είναι λοιπόν, δεν υπάρχει περίπτωση να ζητήσω συγγνώμη
Δε σου είπα να ζητήσεις συγγνώμη...

Η αγαθή σου πρόθεση και η αθωότητά σου, σε κάθε περίπτωση σε τιμά... Και με εντυπωσιάζει 😉!
, απλά δεν μ αρέσει να καταδικάζουμε κάποιον από 2 φώτο που αχνοφαίνεται ένα ξύλινο κλουβάκι στην γωνία. :)

το αν είναι ένας άσχετος μαθητής του Ριβέλλη ή αν παρασιτεί στον ευνοούμενο κύκλο του Γεωργουσόπουλου μου είναι αδιάφορα.
Έλα βάλε υπότιτλους τώρα...

Ας περιμένουμε ν' απαντήσει ο ίδιος,
Και εγώ αυτό περιμένω... Και ελπίζω να είναι ειλικρινής απέναντι μας!
 
Ρε παιδιά δεν είναι καπατσα. Κλουβακι ξυληνο είναι δεν είχα ποτε μου καπατσα. Στο μαγαζινεγω ζήτησα κλουβακι μικρο και μου έδειξε αυτό
 
, απλά δεν μ αρέσει να καταδικάζουμε κάποιον από 2 φώτο που αχνοφαίνεται ένα ξύλινο κλουβάκι στην γωνία. :)
Δεν είμαστε δικαστές για να καταδικάσουμε κάποιον Αλίκη μου. Είμαστε εδώ για να ανταλλάξουμε απόψεις σχετικά με τη φροντίδα των πτηνών μας και να ζουν δίπλα μας όσο το δυνατόν καλύτερα. Είμαστε εδώ για να αντιμετωπίσουμε τυχόν προβλήματα που προκύπτουν και να βοηθήσουμε ο ένας τον άλλο, όσο μπορεί ο καθένας από την πλευρά του. Αν μελετήσεις τα θέματα του μέλους, που είμαι σίγουρη πως το έχεις κάνει, θα έχεις δει τι ακριβώς αχνοφαίνεται, αφού δεν είναι λίγες οι φορές που έχει κάνει αναφορά σε πιασμένες καρδερίνες. Δεν είναι λίγες οι φορές που έχει αποφύγει τις ερωτήσεις μας, ενώ έχουμε σκύψει με ενδιαφέρον πάνω από τα προβλήματα που αντιμετωπίζει κατά καιρούς. Τα συμπεράσματα δικά σας...
 
Αν μελετήσεις τα θέματα του μέλους, που είμαι σίγουρη πως το έχεις κάνει, θα έχεις δει τι ακριβώς αχνοφαίνεται, αφού δεν είναι λίγες οι φορές που έχει κάνει αναφορά σε πιασμένες καρδερίνες.
Και τα έχω μελετήσει και το έχω παρατηρήσει και εγώ αυτό περί καρδερινών..

Δεν είναι λίγες οι φορές που έχει αποφύγει τις ερωτήσεις μας, ενώ έχουμε σκύψει με ενδιαφέρον πάνω από τα προβλήματα που αντιμετωπίζει κατά καιρούς.
Και σ αυτό έχεις δίκιο... Αλλά το ότι είδες ένα ξύλινο κλουβάκι γλυκιά μου Παναγιώτα δεν σημαίνει πως είναι καπάτσα.. Εγώ αυτό είπα μόνο. Μία φώτο θα μας πείσει πως δεν έχει κάπατσα.. Αλλά δε θα μας πείσει πως δεν πιάνει καρδερίνες ή δεν αγοράζει πιασμένες. Και δεν μιλάω μόνο για τον Παναγιώτη (που δε ξέρω αν πιάνει.. και δεν τον κατηγορώ.. είναι αθώος μέχρι αποδείξεως του εναντίου). Πολλοί εδώ μέσα μπορεί να φαίνεται πως αγαπούν τα πουλιά και πως έχουν καρδερίνες εκτροφής και τελικά να είναι καρδερινάκια πιασμένα από φωλιά ας πούμε. Και τι θέλω να πω με όλα αυτά; Πως αν ο Παναγιώτης και ο κάθε Παναγιώτης εδώ μέσα θέλει να μας κοροϊδέψει ότι έχει καρδερίνες εκτροφείς μπορεί να το κάνει. Και πολύ εύκολα μάλιστα.. Δυστυχώς...
 
Δεν μπορούμε να κάνουμε τον χωροφύλακα κανενός, το θέμα είναι να καταλάβουν τα νέα παιδιά ότι η αιχμαλώτιση των άγριων ζώων είναι έγκλημα. Να γίνει μόδα όπως γράφει στους όρους χρήσης ο Σταύρος, η φιλοξενία και η αναπαραγωγή εκτροφικών πουλιών, κάτι αντίστοιχο (στο περίπου) με την ράτσα σκύλων "κοκκόνι".
 
Back
Top