Αναπαραγωγή Πως να πυρώσω τα καναρίνια μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης toliasp
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

toliasp

PB Member
Εγγραφή
21 Ιουν 2008
Μηνύματα
169
Πόλη
Χανιά
Για σας θα ηθελα να ρωτησω για να κανω μια αναπαραγωγη οταν ερθει η εποχη,θα πρεπει το ζευγαρι που εχω να το εχω με διαχωριστικο να βλεπονταικαι του αρσενικου να του δινω διαφορα πυροτικα (νιζερ κτλ)μεχρι να ερθει η ωρα τις αναπαραγωγης;η να τα εχω μαζι οπως τα εχω και τωρα και οταν ερθει η ωρα βαζω μονο την φωλια;

ευχαριστω
 
φίλε μου γεια σου άμα κάνεις μια μικρή αναζήτηση στα παλαιότερα πόστ θα βρεις πολλά θέματα που θα σου λύσουν τις απορείες.
 
μιπως μπωρειτε να μου πειτε μονο εαν κανει να τα εχω μαζι μεχρι τοτε;
 
μαζί στο ίδιο κλουβί θα σου πρότεινα να μην τα έχεις για να έχεις πιο καλά αποτελέσματα όταν έρθει η ώρα μπορείς να τα βάλεις πάνω κάτω και να ακούει το ένα το άλλο.
 
τα πουλια τα ειχα με χωρισμα μια εβδομαδα, διναν φιλακια και απο οτι διαβασα ειναι καλο αυτο τωρα εχω βγαλει το χωρισμα και ειναι μαζι, αλλα λεω κανει μεχρι την εποχη του ζευγαρωματος; Ο φιλος ο lizard Μου ειπαι να τα χωρισω καλητερα εσεις τι λετε μιπος θα ηταν καλητερα να ειναι μαζι να κανουν παρεα και να γνωριστουν καλητερα;
 
Τα πουλιά χωρισέ τα αυτή είναι η γνώμη μου. Τώρα αρχίζει η πτερόροια και τα πουλιά πρέπει να είναι χωριστά όχι μαζί.
 
φιλε μου αν εχεις ήδη δυο κλουβακια να τα εχεις απο τωρα ξεχωρα και κατα προτιμηση τη θηλυκια στο πιο ευρυχωρο αν δεν εχεις σκοπο να αγορασεις στο μελλον ζευγαρωστρα,ωστε να μεταφερεις εκει τον αρσενικο την ανοιξη οταν η θηλυκια θα εχει κανει φωλια. Αν εχεις ενα μονο θα σου προτεινα το δευτερο να ειναι ζευγαρωστρα με χωρισμα (σιτα) που αν δε θες να κρεμας δυο κλουβια θα μπορεις να τα βαλεις απο τωρα εκει αλλα ενδιαμεσα θα βαλεις στη θεση της διαχωριστικης σιτας αδιαφανες χωρισμα. Θα το αντικαταστησεις ξανα την ανοιξη γιανα βλεπονται και οταν θα ερθει η ωρα(το ποτε θαναι διαβασε το στα αλλα ποστ που θα βρεις για να σου βαλω λιγη δουλεια "για το σπιτι":), τι σοι δασκαλος λενε οτι ειμαι 😉
 
ευχαριστω δασκαλε... Πρεπει να δωσεις να φωτα σου στο νεο μαθητη γιατι δεν ξερει απο αυτα, ακομα... Εε
 
δεν ξερω στα αλλα που διδασκω αλλα στα καναρινια και την εκτροφη τους ειμαι ακομα συμμαθητης σου! Την κολλα να γραψεις κανενα θεμα να πιασεις βαση σου εδωσα:D
 
καλος ας πιασω τωρα το 10 και σιγα σιγα θα παμε και στο...15(μην παρουμε θαρος ακομα δεν ξεκινσαμε..) εχουμε καιρο για μαθημα, λοιπων οποτε για να κανουμε conclusion τα πουλια ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΖΙ ΓΙΑ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ
 
Συμφωνώ με τους προηγούμενους ότι πρέπει να είναι χωριστά τα πουλιά. Για να ξέρουμε όμως και γιατί κάνουμε ότι κάνουμε. Αν αφήσεις τώρα μαζί τα πουλιά και είναι πυρωμένα πολύ πιθανόν να αρχίσουν αναπαραγωγή μέσα στο κατακαλόκαιρο και να τα προλάβει η πτερόροια στη μέση της αναπαραγωγής. Πράγμα που σίγουρα θα τα σακατέψει. Αν τα έχεις όλο το χρόνο μαζί θα μαλλώνουν και θα στρεσσάρονται συνεχώς. Από τη φύση τους είναι μοναχικά πουλιά και δεν συμβιώνουν σε κοπάδι. Μόνο στην αναπαραγωγή έρχονται κοντά. Κυρίως κατά τη διάρκεια της πτερόροιας το στρες που θα προκαλέσει η συμβίωση μπορεί να αποβεί μοιραίο για κάποιο από τα πουλιά. Όταν είναι μαζί συνεχώς δίνουν μικρές μάχες οι οποίες κοστίζουν σε ενέργεια (και στην πτερόροια χρειάζονται πολύ ενέργεια για τη δημιουργεία του πτερώματος) για το φαί, το κούρνιασμα κλπ. Για να αποφύγουμε αυτά τα προβλήματα κρατάμε τα καναρίνια σε ξεχωριστά κλουβιά. Εξαίρεση αποτελούν τα θηλυκά. Αυτά μπορούμε να τα έχουμε μαζί αλλά σε ευρύχωρη κλούβα καθώς είναι πιο ανεκτικά και κάνει καλό στην ωοτοκία το πέταγμα. Και στα θηλυκά πάντως την εποχή της πτερόροιας καλό είναι να μην τα έχουμε μαζί.
 
Χώρισε τα φίλε μου! Θα τα ξαναβάλεις μαζί κάπου στον φεβρουάριο κ πάντα με χώρισμα στην αρχή. Κ επίσης πρέπει να τα δεις όταν τα βάλεις μαζί αν είναι πυρωμένα.
 
ΑΑαα κατι που δεν ειπα ειναι οτι το θηλικο ειναι μικρο καπου 8 μηνων,τα εβαλα με χωρισμα ο αρσενικος τις κελαιδουσε, αυτη ερχοταν και των φιλουσε και χτες εβγαλα το χωρισμα μετα απο μια εβδομαδα...
 
κι εγω συμφωνω με τους προλαλησαντες.
καλυτερα να τα χωρισεις για να μην ζευγαρωσουν γιατι τωρα με τις ζεστες μπορει οι νεοσσοι να παθουν καμια θερμοπληξια.
καλυτερα να τα ζευγαρωσεις απο του χρονου... Να τους κανεις την καταλληλη προετοιμασια για να πετυχεις και το επιθυμητο αποτελεσμα.

κοιταξε κι εδω:
https://community.petbirds.gr/threads/Πότε-είναι-η-κατάλληλη-εποχή-για-ζευγάρωμα.5086/
 
Αν αφήσεις τώρα μαζί τα πουλιά και είναι πυρωμένα πολύ πιθανόν να αρχίσουν αναπαραγωγή μέσα στο κατακαλόκαιρο και να τα προλάβει η πτερόροια στη μέση της αναπαραγωγής. Πράγμα που σίγουρα θα τα σακατέψει.
Αν τα αφήσεις θα ισχύσει αυτό κατά πάσα πιθανότητα. Ο αρσενικός σου είναι πυρωμένος για να την φλερτάρει.
 
βασιλη αφου δεν τους βαζω φωλια και το θηλικο ειναι ακομα μικρο γιναιτε να ζευγαρωσου;
 
Να ζευγαρώσουν φυσικά γίνεται. Δεν θα σου βγάλουν μικρά αλλά από τη στιγμή που είναι μαζί θα ζευγαρώσουν κάποια στιγμή. Η φωλιά δεν είναι απαραίτητη για να κάνει αυγά, θα τα κάνει στον πάτο. Μικρότερη ταλαιπωρία από το να μεγαλώνει νεοσσούς αλλά πάλι γιατί να μπει στη διαδικασία χωρίς λόγο; Και είναι και μικρή. Πριν κλείσουν χρόνο τα θηλυκά εγώ τουλάχιστον δεν τα αφήνω να ζευγαρώσουν.
 
  • Like
Αντιδράσεις: lizard
Back
Top