Διατροφή Πως να ταΐσω μωρο περιστερι που σκεφτομαι να αγορασω;

panagiotis tekkis

PB New Member
Εγγραφή
21 Αυγ 2014
Μηνύματα
22
Πόλη
Λευκωσία
θα αγορασω ενα περιστερακι περιπου τοσο

[x]

τι σκονη να ζητησω απο το pet shop;
ποση σκονη με ποσο νερο πρεπει να βαζω στη συριγγα;
ποση πρεπει να ειναι η θερμοκρασια του κουτιου του;
χρειαζεται κατι αλλο;
 
Τι περιστερακι θελεις να αγορασεις; Αν προσπαθησες να βαλεις φωτογραφια στο προηγουμενο μηνυμα σου κατι δεν εκανες καλα, δες εδω και ξαναπροσπαθησε. petbirds.gr/community/threads/Πως-να-επισυνάψω-ένα-αρχείο-στο-μήνυμά-μου.9996/

Αν το περιστερακι εχει γονεις δεν πρεπει να το παρεις πριν να ερθει σχεδον η ωρα του να απογαλακτιστει.
 
Τα μικρα πουλάκια όταν δεν ταιζονται από τους γονείς τους για όσο χρειάζεται γίνονται ευάλωτοι οργανισμοί και ταλαιπωρούνται κι αυτά και όσοι τα φροντίζουν για το υπόλοιπο της ζωής τους. Οπότε κανε λίγη υπομονή.
 
Τα μικρα πουλάκια όταν δεν ταιζονται από τους γονείς τους για όσο χρειάζεται γίνονται ευάλωτοι οργανισμοί και ταλαιπωρούνται κι αυτά και όσοι τα φροντίζουν για το υπόλοιπο της ζωής τους. Οπότε κανε λίγη υπομονή.

Και επιπλέον η ψυχολογία τους διαταράσσεται. Δεν ξέρουν αν είναι πουλιά ή άνθρωποι.
 
μου εφερε ο ξαδελφος μου πριν μια εβδομαδα 1 ζεβγαρακι ΄τα εβγαζα εξω μεχρι σημερα γιατι εχουν αρχισει να πετανε πολυ και φοβαμε να μην μου φυγουν
πως μπορω να τα εκπεδευσω; δεν τρωνε αποτο χερι μου μονο νατα χαϊδεψω με αφηνουν
 
καλύτερα κράτα τα λίγο καιρό ακόμα κλειστά να μάθουν πως αυτό είναι το καινούριο τους σπίτι και μετά δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι απλά δεν θα τα πετάς όλα θα κρατάς ένα κάτω για να κάνει "φτερό" όπως λέμε(δηλαδή όταν θες να τα κατεβάσεις θα το αφήνεις να φτερουγίζει) και να ξαναέρχονται

υπάρχει κάποιος άλλος με περιστέρια κοντά σου. Αν ναι τότε κράτα τα λίγο παραπάνω κλειστά(2 βδομάδες) για να μην μπερδέψουν και πάνε σε αυτόν αλλιώς μια εβδομάδα ακόμα πιστεύω είναι μια χαρά για αν γυρνάνε πίσω σε εσένα

επίσης μπορείς κάθε φορά που θα τα ταΐζεις να κάνεις ένα ήχο π.χ. σφύριγμα ή να κουνάς το σιτάρι μέσα στην ταΐστρα ώστε να κάνει θόρυβο και σιγά σιγά θα μάθουν να έρχονται μόλις ακούν τον ήχο του φαγητού 😉
 
to κλουβι ειναι σε ισογειο αρα για 1-2 βδομαδες θα τα αφησω να μαθουν το χωρο τους να μαθου να πετανε πρωτα πρωτα και οποτε τα ταιζω να κουναω το σιταρι και να σφυριζω τωρα με αυτο το θεμα εχω μπερδευτει λιγω μπορεις να μου το εξηγησεις καλυτερα κανενα βιντεακι;τροφη σιγουρα θα πετυχει;
 
οποτε τα ταιζω να κουναω το σιταρι και να σφυριζω τωρα με αυτο το θεμα εχω μπερδευτει λιγω μπορεις να μου το εξηγησεις καλυτερα κανενα βιντεακι;τροφη σιγουρα θα πετυχει;
αυτό δεν είναι ανάγκη να γίνει απλώς οι περιστεράδες συνηθίζουν να έχουν έναν τρόπο να φωνάζουν τα πουλιά τους εσύ και μόνο να τα αφήσεις λίγο καιρό ακόμα μέσα να μάθουν το μέρος είσαι καλημένος δεν θα φύγουν (τις πρώτες μέρες που θα τα βγάλεις έξω μην τα τρομάζεις η τα παρακινήσεις να πετάξουν αστα να βγούν μόνα τους και να μάθουν τον χώρο)
 
Αυτά που σου γράφει ο Γιώργος πιστεύω ότι ισχύουν για τους ταχυδρόμους. Οι βούτες είναι σε άλλη λογική και πέφτουν όταν έχει άλλα πουλιά κάτω και τα δουν να βόσκουν ( συνήθως μυσιράκια).
 
Αυτά που σου γράφει ο Γιώργος πιστεύω ότι ισχύουν για τους ταχυδρόμους. Οι βούτες είναι σε άλλη λογική και πέφτουν όταν έχει άλλα πουλιά κάτω και τα δουν να βόσκουν ( συνήθως μυσιράκια).
θα τα πετάς όλα θα κρατάς ένα κάτω για να κάνει "φτερό" όπως λέμε(δηλαδή όταν θες να τα κατεβάσεις θα το αφήνεις να φτερουγίζει) και να ξαναέρχονται
και εγώ δεν είπα κάτι διαφορετικό 😉
 
2 εχω θα αφησω το ενα να τριγυριζει μονο του και για να το φερω θα αφησω το αλλο φτερουγιζει;
 
αν έχεις δύο τότε δεν θα τα σηκώνεις (δηλαδή δεν θα τα αναγκάζεις να πετάξουν) θα τους ανοίγεις την πόρτα και θα βγαίνουν μόνα τους και όταν θες να τα ξαναβάλεις μέσα με ένα μεγάλο καλάμι θα τα παρακινείς να μπουν μέσα σπρώχνοντας τα ελαφρά (αν πάνε να πετάξουν θα το βάζεις πάνω στα φτερά τους για να σταματήσουν)

όταν με το καλό έχεις γέννες και πάρεις μικρά θα τα πετάς να τα χαίρεσαι 👍
 
συγχηστικα τι διαφορα εχει η βουτα απο το ταχυδρομικο περιστερι τα ιδια μου μοιαζουν τα δικα μου μου τα εφεραν απο φωλια που τους εκανε πανω στο σπιτι
 
είναι πολύ διαφορετικά περιστέρια το κάθε ένα έχει τις ιδιαιτερότητές του είναι σαν να λες πως ο Γερμανικός ποιμενικός είναι ίδιος με το κυνηγόσκυλο(αν το μεταφέρουμε στα σκυλιά που είναι πιο γνωστά μας)

ταχυδρόμος απο τα media του
lazaros

[x]

και οι βούτες

[x]

απο τις φώτο μπορείς να δεις τις εμφανείς διαφορές στον σωματότυπου, το ράμφος και τα μάτια του πουλιού

Βέβαια η βασική διαφορά είναι στο πέταγμα δες το βίντεο με τις βούτες και θα καταλάβεις πως πετάνε (τα σηκώνεις και μετά μόλις πάνε πολύ ψηλά τα ρίχνεις και πέφτουν με φοβερή ταχύτητα) αυτή είναι η ομορφιά τους ενώ τους ταχυδρόμους τους αφήνεις απο μακριά π.χ. 100-200 χιλιόμετρα απο το σπίτι τους (πολλές φορές και αρκετά μεγαλύτερες αποστάσεις) και αυτά γυρνάνε στο σπίτι τους (με αυτά γίνονται αγώνες και στοιχήματα για το πιο θα κάνει τον καλύτερο χρόνο πιο δηλαδή θα επιστρέψει πρώτο στο σπίτι του )

βίντεο με πέταγμα βούτας που βρήκα στο youtube
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

και απο ταχυδρόμους
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

στα βίντεο οι σωματικές διαφορές των πουλιών είναι εμφανέστερες
 
μου τα εφεραν απο φωλια που τους εκανε πανω στο σπιτι
εννοείς πως έκαναν φωλιά στο σπίτι κάποια τυχαία περιστέρια; τότε πολύ δύσκολο να είναι βούτα... μάλλον για κλασικό περιστέρι πόλης μιλάμε τότε... αλλά αυτά τουλάχιστον θα είναι πιο φιλικά προς εσένα και σύντομα θα τρώνε απο το χέρι σου αν δεν τα φοβίζεις 😉
 
Back
Top