Αναπαραγωγή Πως να ταΐσω τα μικρά καναρινάκια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης xrisss
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

xrisss

PB New Member
Εγγραφή
14 Απρ 2007
Μηνύματα
56
Πόλη
Άργος
Γειας παίδες. Να 'μαι πάλι με μια νέα απορία!
Βλέπω την μάνα και δεν ασχολείται με τα μικρά από χθές που πέθανε ένα εκ των πέντε.
Κάθε βράδυ την βάζω με το ζόρι μες την φωλιά και τα ταίζει μόνο ο πατέρας αλλά και αυτός δεν κάνει πολλά πράγματα.
Είδα κάποια posts οτι μπορώ να ταισω με σύριγγα και λέω με τισ συμβουλέσ σας να το δοκιμάσω.
Καταρχήν τι "μείγμα" πρέπει να βάλω στην σύριγγα και δεδομένου οτι είναι 14 ημερών το μεγαλύτερο ως 9 περιπου το μικρότερο πόσο συχνά πρέπει να τους δίνω φαγητό?

απαντήστε μου και διαφωτίστε με σας παρακαλώ
ευριστώεκ των πρωτέρων!
 
Το μειγμα που θα βαλεις στην συριγγα αποτελειται απο μια αναλογια κροκο βραστου αυγου και δυο αναλογιες τριμμενη φρυγανια η παξιμαδι. Το αραιωνεις με ζεστο νερο ωσπου να γινει νερουλο και επειτα το δινεις στους νεοσσους.Απο την στιγμη τπου ο πατερας τα ταιζει καλο θα ηταν να τα ταιζεις δυο φορες την ημερα.Αμα ομως τα ταιζεις αποκλειστικα εσυ τοτε πρεπει να τα ταιζεις καθε δυο ωρες απο το πρωι εως το βραδυ. Επισης καθε δευτερη ημερα μπορεις αν θες να προσθετεις στην τροφη μια σταγονα μουρουνολαδου.
 
  • Like
Αντιδράσεις: lizard
σε ευχαριστώ Κώστα μήπως μπορείσ να μου πεις και κάθε πότε να τα ταιζω, sorry αν σε ζαλίζω.
 
ουπς sorry μου το είχεσ γραψει αλλα εγω χαζευα, και παλι ευχαριστω
 
Δεν με ζαλιζεις αλωστε για αυτο βρισκομαι εδω για να βοηθηθω και να βοηθησω με οσες γνωσεις εχω.Απο την στιγμη τπου ο πατερας τα ταιζει καλο θα ηταν να τα ταιζεις δυο φορες την ημερα.Αμα ομως τα ταιζεις αποκλειστικα εσυ τοτε πρεπει να τα ταιζεις καθε δυο ωρες απο το πρωι εως το βραδυ
 
Back
Top