Γενικά Πως να ταξιδέψει το budgie μου με τρένο;

Αλεκομανα

PB New Member
Εγγραφή
25 Νοε 2015
Μηνύματα
363
Πόλη
Λιβαδειά
Σας ευχαριστω πολυ και τους δυο ετσι σκεφτομουν και εγω να την βαλω στο μικρο κλουβι και να το σκεπασω με πετσετα ολο αλλα η ιδεα του κουτιου ακουγεται καλυτερη. Απλα ανχονομαι/φοβαμαι για το στρες μεταφορας που διαβασα σε πολα αρθρα και καταλαβα πως μπορει να τα σκοτωσει κιωλας ελπιζω σε ενα μηνα να γινουμε κολλητες και να μην φοβηθει το ταξιδι αφου θα ειναι διπλα μου
 

Συνημμένα

  • 12305696_10208273300055081_1682455803_n.webp
    12305696_10208273300055081_1682455803_n.webp
    62,1 KB · Προβολές: 65
Υπάρχουν και ειδικά κλουβιά μεταφοράς, γιατί το απλό κουτί αποκλείει το φαγητό και το νερό και είναι πολλές οι ώρες. Όταν τα πουλιά δεν βλέπουν δεν τρομάζουν αυτό μην σε φοβίζει.
 
Σχετικά με τη μεταφορά έχει η @Sissy κλουβάκια μεταφοράς καταπληκτικά και μπορείς να πάρεις ιδέες αλλά κι ένα βαλιτσάκι μεταφοράς αν θυμάμαι καλά. 😉
 
Υπάρχουν και ειδικά κλουβιά μεταφοράς, γιατί το απλό κουτί αποκλείει το φαγητό και το νερό και είναι πολλές οι ώρες. Όταν τα πουλιά δεν βλέπουν δεν τρομάζουν αυτό μην σε φοβίζει.
Μετά την ιδέα της Μαρίας και μετά από λίγο ψάξιμο βρήκα μερικά που είναι ότι πρέπει για την περίπτωση σου!
Και ούτε γάτα ούτε ζημιά! 😉
 
Εγώ προτιμώ πάντα στα ταξίδια να χρησιμοποιώ απλά-κοινά κλουβάκια και όχι αυτά τα ''ειδικά''.
Πιστεύω πως αυτά είναι περισσότερο για καναρίνια (που έχουν λιγότερες ανάγκες και... λιγότερη έως καθόλου περιέργεια και ανάγκη για επαφή).
Ανάλογα με την εποχή που θα ταξιδέψουν τα πουλιά διαμορφώνω και το σκέπασμα-ντύσιμο του κλουβιού (λεπτό ύφασμα το καλοκαίρι, πετσέτα τον χειμώνα). Προτιμώ να χρησιμοποιώ διάφορα μικρά πετσετάκια ώστε να προσθέτω ή ν΄αφαιρώ κάποια από αυτά αναλόγως. Στα μεγάλα κρύα εκτός από πετσέτα συνηθίζω να ντύνω εξωτερικά τα κλουβάκια και με πλαστική μεμβράνη (αυτή που χρησιμοποιούμε στη κουζίνα), για μεγαλύτερη προστασία ειδικά όταν οι θερμοκρασία είναι χαμηλή και φυσάει.
Βάζω πάντα παιχνίδια μικροσκοπικά, ειδικά κατασκευασμένα για το μικρό μέγεθος του κλουβιού και κούνια την οποία ακινητοποιώ όταν βρισκόμαστε εν κινήσει.

Τα κλουβιά των parrotlet's (Μάριου+Κάρλο)

.. Σχετικά με τη μεταφορά έχει η @Sissy κλουβάκια μεταφοράς καταπληκτικά και μπορείς να πάρεις ιδέες αλλά κι ένα βαλιτσάκι μεταφοράς αν θυμάμαι καλά. 😉
tinypic-no-longer-available.jpg


Το βαλιτσάκι μεταφοράς το έχω για ελάχιστη ώρα χρήσης (το πολύ 30 λεπτά).
tinypic-no-longer-available.jpg
 
Εγω σκεφτομουν όπως είναι το κλουβί να το βάλω σε μια χαρτινη κούτα
Sissy αυτο με την πετσέτα είναι πολυ ωραιο μπορω να το κανω μόνμο τωρα το χειμώνα; γιατι ανχονομουν λιγο για το κρυο τι θα κανω (είμαι φοιτητρια αρα κανω οικονομια στο πετρελαιο.. και είμαι εβρο..) με την πετσετα ή και χωρις αυτην θα είναι καλα σε 15 βαθμους; οταν θα λειπω από το σπίτι και θα εχω κλειστο το καλοριφερ?
 
... Με την πετσετα ή και χωρις αυτην θα είναι καλα σε 15 βαθμους; οταν θα λειπω από το σπίτι και θα εχω κλειστο το καλοριφερ?

Oι 15 βαθμοί δεν είναι κρύο για κανένα πουλί. Δεν χρειάζεται πετσέτα. Δεν πιστεύω ότι μπορεί να πέφτει κάτω απο τους 10 βαθμούς η θερμοκρασία μέσα στο σπίτι και να αντέχεις εσύ το κρύο. Αλλά και πάλι είναι προστατευμένο απο τα καιρικά φαινόμενα οπότε πάλι δεν θα είχε πρόβλημα.
 
Η χρήση της πετσέτας στα κλουβάκια μεταφοράς μου, παίζει το ρόλο του να προστατεύσει το πουλάκι από τα παγωμένα ρεύματα αέρος αλλά και από την διαφορά θερμοκρασίας διαμερίσματος-εξωτερικού χώρου.
Όταν το πουλί βρίσκεται σε σταθερή θερμοκρασία (έστω και χαμηλή) δεν αντιμετωπίζει θέμα, οι απότομες αλλαγές δημιουργούν προβλήματα.:)
 
Να κάνω μια χαζή ερώτηση; Που θα πατάει το πουλάκι;
Κοίτα. Εγώ έχω παρόμοιο για γατάκια και οι τρύπες είναι κάτω με μια πόρτα μπροστά. Στις κάτω τρύπες του έχω ένα κλαδί πατηθρα.
Όμως πολλές φορές δεν την θέλει και κάθεται κατω
 
Πως σας φένεται; το ταξίδι τελικα θα είναι 8 ωρες με τρένο μετα 2 ώρες με λεωφορειο και άλλη μερα 2 ωρες με λεοφωρείο και 5 ωρες τρένο (στο πρωτο ταξιδι θα εχω και σκυλο μονο γατα και ποντικι λείπει 😛)
 

Συνημμένα

  • 12366636_10208362651968823_1573679500_n.webp
    12366636_10208362651968823_1573679500_n.webp
    68,9 KB · Προβολές: 58
Να εισαι προσεκτικη ειναι πολλες ωρες ταξιδι... αλλα ενταξει θα ειναι πιστευω!

Η πιτσαρια καλη;
 
Πως σας φένεται; το ταξίδι τελικα θα είναι 8 ωρες με τρένο μετα 2 ώρες με λεωφορειο και άλλη μερα 2 ωρες με λεοφωρείο και 5 ωρες τρένο (στο πρωτο ταξιδι θα εχω και σκυλο μονο γατα και ποντικι λείπει 😛)
Όσο λιγότερο βλέπουν προς τα έξω τόσο καλύτερα είναι.
Ανοίγματα χρειάζονται μόνο για την αναπνοή τους με καθαρό αέρα...
Και επειδή δεν έχει πολλές ζέστες το ταξίδι τους δεν θα είναι και πολύ δύσκολο.
Θα περιμένουμε νέα όταν με το καλό φτάσετε.
 
Άλλο ένα πετσετάκι χρειάζεται στο μπροστινό μέρος, στερεωμένο μόνο στην πάνω μεριά ώστε να μπορείς να το ανεβοκατεβάζεις για να παρακολουθείς ή για να εξυπηρετήσεις τυχόν ανάγκες που θα προκύψουν.
Καλό σας ταξίδι!👍
 
Καλό ταξίδι! Να μας ενημερώσεις! Εύχομαι να πάνε όλα καλα!
 
Θα την βαλω σε μια μεγαλη τσαντα που εχω. Θα δουμε την τεταρτη τωρσ πως θα ειναι εκλεισα καλου κακου και θεση κατοικιδιου για να την εχω διπλα μου και κατω τον σκυλο
 
Όλα πήγαν καλά φαίνεται πως μόνο εγώ είχα το στρεςς μεταφοράς! Η Κίρκη κυρία και οταν της άνοιγα να μπει λιγο φως έτρωγε και μετά άρχιζε να κελαηδάει
 

Συνημμένα

  • 12395473_10208408174346854_831340988_n.webp
    12395473_10208408174346854_831340988_n.webp
    18,5 KB · Προβολές: 113
  • 12366526_10208408174266852_1505498518_n.webp
    12366526_10208408174266852_1505498518_n.webp
    25,5 KB · Προβολές: 114
Την είχες φροντίσει σωστά γι αυτό ήταν ήρεμη. Αν την άφηνες ξεσκέπαστη θα έβλεπες άλλο πουλί.
μόνο εγώ είχα το στρεςς μεταφοράς!
:)
Καλές γιορτές καλά να περάσετε!
 
Σε 2 ώρες θα κάνουμε το 12ωρο ταξιδάκι μας και μολις μου ρθε μια πες το απορεια να τον σκεπασω με τις πετσετες ή οχι.
Τι θέλω να πω, τον έχω σε μικρο κλουβάκι στην τσαντα, μεχρι να μπουμε στο τρενο το μονο ακάλυπτο μέρος είναι το απο πάνω και σκέφτηκα μηπως με τις πετσετες θα ζεσταθει; και ετσι σκέφτομαι ή να μην τις βάλω καθόλου ή να βάλω μονο την μία για να καλύπτει την οροφη
 
Back
Top