Αναπαραγωγή Πως να τα ζευγαρωσω ωστε ολες οι καναρες να κανουν δυο γεννες

stelios98

PB New Member
Εγγραφή
18 Ιουλ 2013
Μηνύματα
21
παιδια επειδη ειμαι καινουργιος στο forum αυτο, δεν ξερω αν γραφω στο σωστο αρθρο οποτε μην με παρεξηγησετε!
Τελοσπαντων εχω 3 αρσενικα και 5 θηλυκα καναρινια πως να τα ζευγαρωσω ωστε ολλες οι καναρες να κανουν τουλαχιστον δυο γεννες;
*στην καταληλη εποχη φυσικα
 
Καλως ηρθες Στελιο στο φορουμ μας! Καλη διαμονη!

Γιατι να θες σονι και ντε να κανουν ολες σου οι θηλυκιες απο 2 γεννες; Τα καναρινια δεν ειναι μηχανακια να λεμε θα κανουν 2 γεννες απο τοσους απογονους και με αυτο το αρσενικο... Ειναι ζωντανοι οργανισμοι με διαφορετικους χαρακτηρες και αντοχες. Η μια σου η θηλυκια μπορει να ταιριαζει μονο με τον ενα αρσενικο που εχεις να κανει μια μονο γεννα με 6 νεοσσους και να μην αντεχει για δευτερη... Η αλλη σου μπορει να μην ταιριαζει με κανενα απο τα αρσενικα... Η αλλη μπορει να ταιριαζει με ολα τα αρσενικα και να αντεχει να κανει 2 γεννες... Ολα αυτα που σου λεω ειναι παραδειγματα... Εμεις δε ξερουμε τα πουλακια σου και τις προσωπικοτητες τους... Μονο εσυ! 😉 Αν τα δεις "μηχανικα" και "μαθηματικα" μπορει η καθε θηλυκια σου να ζευγαρωνει καθε φορα με αλλον αρσενικο ο οποιος ομως δε θα ειναι μονιμα στη ζευγαρωστρα μαζι της γιατι θα πρεπει να τον παρεις και να τον βαλεις και στην αλλη καναρα να ζευγαρωσει... Αυτο σημαινει οτι οι θηλυκιες σου θα μεγαλωσουν μονες τους τα μικρα αλλα λογικα θα πρεπει να κανουν μονο μια γεννα. Ετσι το σκεφτομαι εγω τουλαχιστον... Μπορει να κανω και λαθος! Παντως ο τροπος που το αντιμετωπιζεις το θεμα ειναι λαθος κατα τη γνωμη μου γιατι ξαναλεω τα καναρινια δεν ειναι μηχανες.. :)

Τα δεδομενα που μας δινεις ειναι πολυ λιγα.. Τα εχεις ξαναζευγαρωσει τα καναρινια που εχεις; Αν ξερεις οτι καποια ταιριαζουν και σου χουν ξαναγεννησει βαλτα μαζι για να ξαναεχεις απογονους.. Επισης παιζει ρολο και το χρωμα των μικρων που θελεις να βγαλεις... Πες μας τα χρωματα και τις ηλικιες που εχουν τα καναρινακια σου για να σε βοηθησουμε περαιτερω... Μπορεις να μας τα παρουσιασεις αν θες στο θεμα Παρουσιασεις Πτηνων: Παρουσιάσεις Πουλιών

Καλα κανεις και ρωτας απο τωρα για την αναπαραγωγη για να εισαι ετοιμος την ανοιξη! Συγγνωμη αν σε αρπαξα με τα μουτρα... ☹ Ελπιζω να μην παρεξηγηθεις!

Φιλικα,
Αλίκη!
 
εχω μια καναρα που περσι εκανε 3 γεννες με εναν αρσενικο και τα δυο πουλια ηταν του 2012 αλλα ο αρσενικος απεβιωσε με αγνωστο λογο πιθανον καρδια τα υπολοιπα δεν τα εχω ξαναβαλει! Δεν εχω προβλημα με το χρωμα
 
Στελιο μου λες παρα πολυ λιγες πληροφοριες και ετσι δεν μπορουμε να σε βοηθησουμε...

1ον) κακως που την εβαλες για 3 γεννες... Μεχρι 2 και μεχρι τον Ιουνιο! Παντα! Ποσα μωρα σου εκανε; ο αρσενικος δε γινεται να ειναι πουλακι του 2012 και να πεθανε απο καρδια... κατι αλλο θα επαθε...

2ον) Τα υπολοιπα καναρινια σου ειναι του 2013 δηλαδη;

3ον)το μονο που μπορω να σου πω με σιγουρια ειναι οτι αν εχεις πουλια απο αυτα που γεννησε η καναρα περσυ δεν μπορεις να τα ζευγαρωσεις με την μαμα τους ή μεταξυ τους γιατι θα υπαρχουν συνεπειες λογω αιμομιξιας...

Ελπιζω να βοηθησα!
 
5 μωρα εκανε ναι τα υπολοιπα ειναι του 2013 ναι με βοηθησες πολυ
 
Απο τα 5 μωρα ποσα αρσενικα ποσα θηλυκα; Αν υπαρχουν αρσενικα δεν θα τα βαλεις με την μαμα τους και αν ειναι και αρσενικα και θηλυκα δεν μπορεις να τα βαλεις μεταξυ τους... Οποτε σιγα σιγα αποκλειονται ζευγαρια! 😉 Τωρα απο κει και περα μιας και ειναι χρονιαρικα πουλια δεν μπορεις να ξερεις ποια ταιριαζουν με ποια... Τα εχεις τωρα σε κλουβα ολα μαζι; γιατι ας που αν ας τα ειχες σε κλουβα θα εβλεπες ποιο ταιριαζει με ποιο και ετσι δε θα ειχες τσακωμους ή αταιριαστα ζευγαρια(ή τουλαχιστον λιγοτερα!)! 😉

Περσι ξεκινησες με αυτο το ζευγαρι που σου εκανε 5 μωρακια και φετος πηρες και αλλα καναρινια για να τα ζευγαρωσεις; Ξερεις τι πρεπει να κανεις ή η μονη φορα που ζευγαρωσαν τα καναρινια σου ηταν περσι; Ποση εμπειρια εχεις πανω στην αναπαραγωγη; Σε ρωταω για να μπορεσουμε να σε βοηθησουμε απο τωρα που ειναι νωρις ωστε να προετοιμαστεις καταλληλα για την ανοιξη και να αποκτησεις υγιεις νεοσοους με υγειης γονεις! 😉

Φιλικα!
Αλικη!
 
πως θα καταλαβω ; Επειδη τα εχω σε κλουβα
 
στελιο δωσε πληροφοριες για να σε βοηθησουν να καταλαβεις
 
Αν έχουν συγγένεια σε καμία περίπτωση για μένα δεν πρέπει να τα βάλεις μαζί, δηλαδή αδέρφια ή αρσενικά με την μαμά τους κλπ Αιμομιξίες γίνονται συνήθως απο εκτροφείς που θέλουν να διατηρήσουν μια συγκεκριμένη γραμμή πουλιών δηλ. κάποιος να βάλει τον πατέρα με την κόρη του. Αλλά για μένα θα μπλέξει το θέμα οπότε καλό είναι να μην τα βάλεις. Τώρα αν θα μπορέσουν τα πουλάκια να κάνουν 2 γέννες εξαρτάται απο την προετοιμασία που θα κάνεις όταν έρθει η ώρα και λίγο νωρίτερα.

Δηλ. ασβέστιο είτε στο νερό, είτε με αυγό κ τσόφλι, είτε με άλλα σκευάσματα κλπ. Ο πρωταρχικός σου στόχος πρέπει να είναι η μια γέννα (προσωπική μου άποψη πάντα) εφόσον δεν έχεις 5 κ 5 πουλάκια που σημαίνει ότι κάποια θηλυκά 2 δηλ. Θα κουραστούν ελαφρώς περισσότερο απο τα άλλα που θα έχουν ταίρι να τα βοηθήσει, συν οτι κάποιο-α αρσενικά θα ζευγαρώσουν με παραπάνω απο 1 θυληκά, αυτό δεν είναι κακό το κάνουν πολλοί, αλλά πρέπει να έχεις κ τα κατάλληλα πουλάκια. Δηλ. Να ζευγαρώνει ο αρσενικός με 2 θηλυκά να μην υπάρχουν τσακωμοί κλπ
Μέχρι την άνοιξη λοιπόν επέλεξε τα ζευγάρια σου, ξεχώρισε αρσενικά με θηλυκά και βλέπεις. 😉
 
Back
Top