Διατροφή Πως να τον κάνω να φάει τα πέλετς;

Εγγραφή
26 Νοε 2018
Μηνύματα
803
Μου είχε προτείνει ο κύριος Διονύσης κάποιες κροκετες για υον φλαφυ αλλα του της εζω μεσα δυο μερες και ουτε. Που της αγγιζει. Ουτε που γυρναει να της δει τι μπορω να κανω για να τον κανω να δοκιμασει και να δει ποσο ωραια ειναι;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 
εγω αυτο που εκανα με τον σεμπαστιαν ειναι το εξης καθε μερα θα του βαζεις κανονικα σπορια και στην αρχη θα βαλεις και λιγα πελλετσ μαζι και σταδιακα θα αρχισεις να μειωνιες του σπορους και καποια στιγμη θα μεινουν μονο πελετσ
 
εγω αυτο που εκανα με τον σεμπαστιαν ειναι το εξης καθε μερα θα του βαζεις κανονικα σπορια και στην αρχη θα βαλεις και λιγα πελλετσ μαζι και σταδιακα θα αρχισεις να μειωνιες του σπορους και καποια στιγμη θα μεινουν μονο πελετσ
Οχι εγω θελω να του εχω στο κλουβι και σπορους αλλα και πελλετ διοτι θα ειναι σαν ρον αντικαταστάτη τον φρουτων που δεν μου τρώει.
 
Όταν δεθείτε αρκετά κάτσε δίπλα του και κάνε ότι τα τρως εσύ, μαζί με επιφωνήματα χαράς. Θα ζηλέψει και σιγά σιγά θα αρχίσει να τρώει. Απλά όπως είπα προϋποθέτει να έχετε δεθεί ώστε να σε εμπιστεύεται.
 
Δύο ημέρες θεωρείται πολύ μικρό διάστημα. Μην απογοητεύεσαι... Το μέγεθος που αγόρασες είναι κατάλληλο για το πουλάκι; Αν είναι "μεγάλες" οι κροκέτες, μπορείς να τις σπάσεις. Αν επίσης του αρέσουν οι μαλακές τροφές, μούλιασε κάποιες σε φρέσκο χυμό πορτοκαλιού, ο Μάριος μόνο έτσι έτρωγε πέλετς, ενώ τον τάιζα στο χέρι. Πάντα βοηθάει το να κάνεις ότι... Τρως κι εσύ, ώστε να το προκαλέσεις να σε μιμηθεί. Γενικά χρειάζεται υπομονή, δεν δοκιμάζουν όλα τα πουλιά νέες τροφές από την μια στιγμή στην άλλη. 🙂
 
Οχι εγω θελω να του εχω στο κλουβι και σπορους αλλα και πελλετ διοτι θα ειναι σαν ρον αντικαταστάτη τον φρουτων που δεν μου τρώει.

Τα pellets δεν αντικαθιστούν τα φρέσκα λαχανικά και φρούτα.
 
Ποιά πήρες Μιχάλη;
Θέλει μεγάλη υπομονή, μπορει να θέλει να του τα "σπασεις" κιόλας (εγώ του Ερνέστο τα σπάω στο μουλτι) και φυσικά δυο μέρες και μια-δυο βδομάδες δε λενε τίποτα.
Σε ξεχωριστή ταϊστρα να τα βαζεις, οχι με την τροφούλα του. Θα δοκιμάσει ο ίδιος όταν τον παρακινήσει και η περιέργεια.
Ακολούθησε και τις συμβουλές της @Sissy
 
Ποιά πήρες Μιχάλη;
Θέλει μεγάλη υπομονή, μπορει να θέλει να του τα "σπασεις" κιόλας (εγώ του Ερνέστο τα σπάω στο μουλτι) και φυσικά δυο μέρες και μια-δυο βδομάδες δε λενε τίποτα.
Σε ξεχωριστή ταϊστρα να τα βαζεις, οχι με την τροφούλα του. Θα δοκιμάσει ο ίδιος όταν τον παρακινήσει και η περιέργεια.
Ακολούθησε και τις συμβουλές της @Sissy
Αυτα που μου προτείνατε πηρα.. Ναι σε ξεχωριστή τα εχω.. Θα περιμενω και θα δω...
 
Back
Top