Φροντίδα Πως να τοποθετήσω τις ξύλινες πατήθρες;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Nikos81
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Nikos81

PB New Member
Εγγραφή
18 Οκτ 2016
Μηνύματα
47
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα, απέκτησα μερικά κυλινδρικά επεξεργασμένα ξύλα με διάμετρο 10mm.
Ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος καμιά πατέντα για να τα τοποθετήσω στο κλουβί ως πατήθρες...
Ευχαριστώ!
 
Πρέπει να μιλάς για "καβίλιες" με διάμετρο 10mm που έχουν μήκος ένα μέτρο.. σωστά;
Δε σε βολεύει να την κόψεις όσο ακριβώς είναι το κλουβί και να στερεωθούν από την μια άκρη στην άλλη;
 
Η μία λύση είναι να τα κόψεις στο σωστό μήκος, να τα "χαρακώσεις" στις δύο άκρες, ώστε να περνάει το κάγκελο μέσα στην εγκοπή του ξύλου που θα δημιουργηθεί με το χαράκωμα και να τα τοποθετήσεις. Η δεύτερη (που έχω κάνει εγώ) να διαλέξεις λίγο μακρύτερα κλαδιά και να τα περάσεις ανάμεσα στα κάγκελα. Υπάρχουν και πλαστικές "τάπες" σε κάποια πετ σοπ στη διάμετρο που θες, που τοποθετουνται στην άκρη του ξύλου και "κουμπώνουν" στο κάγκελο, αλλά προσωπικά δεν είμαι ικανοποιημένος απ' αυτά.
 
Γιάννη από την μία άκρη στην άλλη δε βολεύει γιατί δεν στερώνονται καλά, και γυρνάνε με αποτέλεσμα το πουλάκι να "πέσει". Ερνέστο οι πλαστικές τάπες που λες, ξέρεις κάποιο συγκεκριμένο πετ να τις πουλάει γιατί εγώ βρήκα μόνο μια αποθήκη στην Ατγυρούπολη
 
Γιάννη από την μία άκρη στην άλλη δε βολεύει γιατί δεν στερώνονται καλά, και γυρνάνε με αποτέλεσμα το πουλάκι να "πέσει". Ερνέστο οι πλαστικές τάπες που λες, ξέρεις κάποιο συγκεκριμένο πετ να τις πουλάει γιατί εγώ βρήκα μόνο μια αποθήκη στην Ατγυρούπολη

Θα ρίξω μια ματια μπας και βρω που τις ειχα πετύχει, έχω την εντύπωση ότι είναι στο Ρεντη στο petsuper market.
Μια αλλη λύση αλλά προϋποθέτει να "πιάνουν" τα χέρια σου είναι να πάρεις μικρές βίδες "πεταλούδες" και να τις προσαρμόσεις στα κλαδιά (βιδώνεις τη μια ακρη μεσα στο κλαδί) ώστε με δύο ροδέλες να τα "πιάσεις" σφιχτά στα κάγκελα.
 
Γιάννη από την μία άκρη στην άλλη δε βολεύει γιατί δεν στερώνονται καλά, και γυρνάνε με αποτέλεσμα το πουλάκι να "πέσει"
Ασφαλώς θα πρέπει να κάνεις εγκοπές...
Αυτό εξυπακούεται.
Οι τάπες πάλι γίνονται σημεία απόκρυψης παρασίτων και καλό είναι να τις αποφεύγουμε.
Και συνήθως καλύπτουν τα 8mm και όχι τα 10mm.
 
Αυτες τις ταπες λέω, σφηνωνονται στις δυο ακρες του κλαδιου.

missing-image.png


Τις βρηκα κι εδώ https://www.petsamolis.gr/proionta/odika-ptina/exoplismos-&-axesouar/axesouar/patithres

Ασφαλώς θα πρέπει να κάνεις εγκοπές...
Αυτό εξυπακούεται.
Οι τάπες πάλι γίνονται σημεία απόκρυψης παρασίτων και καλό είναι να τις αποφεύγουμε.
Και συνήθως καλύπτουν τα 8mm και όχι τα 10mm.
Συμφωνώ με το Γιαννη για τα παρασιτα, αν δεν τις καθαρίζεις καθε μερα εχεις θεμα. Και ειναι ταλαιπωρια. Γι' αυτο εγραψα οτι δε με βολεψανε Γιάννη στο πετ σουπερ μαρκετ νομίζω είχα βρει και για 10mm
 
Μπορεις αφού κοψεις το κλαδί στο μήκος που θέλεις να κάνεις στην άκρη μια μικρη τρύπα με ενα τρυπάνι. Στη συνέχεια πάρε αυτοδιατρητη βίδα λίγο μεγαλύτερου μεγέθους απο την τρύπα που έχεις κανει βάζοντας μια μεγαλουτσικη ροδέλα και βίδωσε την εξωτερικα. Προσαρμοζεται άψογα.
 
Η πιό απλή λύση είναι να τις κόψεις λίγο μεγαλύτερες από την απόσταση μεταξύ των κάγκελων, κάνεις μία μικρή χαρακιά στην μία άκρη έτσι ώστε να σφηνώνει στο κάγκελο, την τοποθετείς και σημαδεύεις με ένα μολύβι την άλλη μεριά και κάνεις την ίδια διαδικασία. Είναι σταθερές και αφαιρούνται εύκολα για να μπορείς να τις καθαρίζεις. Θα πρέπει να έχεις δύο σετ (αφαιρείς το βρώμικο, τοποθετείς το καθαρό, καθαρίζεις).
η φωτό ελπίζω να είναι κατατοπιστική100_1719.webp
 
Θα συμφωνήσω οι τάπες μαζεύουν ψείρες, απλά σφήνωσε τις βεργες στσ κάγκελα αφού μετρησειε πολύ σωστα.
 
Μπορεις αφού κοψεις το κλαδί στο μήκος που θέλεις να κάνεις στην άκρη μια μικρη τρύπα με ενα τρυπάνι.
Άγγελε.. μιλάμε για 8-9mm καθαρή διάμετρο στην πατήθρα...
Τι τρύπα να ανοίξει;
Αυτό που περιγράφεις γίνεται σε πολύ πιο χοντρά ξύλα.
 
Θα συμφωνήσω οι τάπες μαζεύουν ψείρες, απλά σφήνωσε τις βεργες στσ κάγκελα αφού μετρησειε πολύ σωστα.
Σωστα καλο μετρημα θενε κ καμια φορα πρεπει να της κοβουμε κ ενα χιλιοστο παραπανω ισα ισα να ειναι λιγο σφηνωμενες.
 
Back
Top