Φροντίδα Πως να τοποθετησω τα κλουβια ωστε να κελαηδουν τα αρσενικα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ekt

PB Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.795
Πόλη
Αθήνα
Μολις τελειωσα μια κατασκευη που εφτιαχνα, για να βαλω εκει τα κλουβια, σε εξωτερικο χωρο..Αναγκαστικα θα πρεπει στο ιδιο ραφι να μπουν δυο κλουβια, η των αρσενικων,ή ενος αρσενικου και της καναρας..Αναμεσα στα δυο κλουβια θα βαλω σε καθε περιπτωση κοντρα πλακε ωστε να μην βλεπονται τα πουλια.. Πως μου προτεινετε να τα τοποθετησω για να κελαηδανε; 😛
 
Γνωμη μου.. Θα ελεγα να μην εχεις μαζι το θηλυκο με τα αρσενικα γιατι οταν τσιτσιριζει θα σταματανε τα αρσενικα να κελαιδανε
τωρα αν δεν εχεις να την βαλεις αλλου την καναρα και εφοσον θα εχεις και το χωρισμα μπορεις να βαλεις τα 2 αρσενικα πανω και την καναρα κατω αλλα μπορεις να κανεις και το αντιθετο, να εχεις μια καναρα κ εναν καναρο κ τον αλλον καναρο απο κατω
το ιδιο ειναι και παλι απλα οταν θα τσιτσιριζει η καναρα θα σταματανε τα αρσενικα
 
Αυτη τσιτσιριζει και συνεχεια 😡

Τοτε ισως την βαλω μεσα την θηλυκια 😛
 
Εμένα τα αρσενικά μου όσο ακούν τις θηλυκιές να κελαηδάνε, τόσο πιο πολύ τραγουδάνε!

Εφόσον θα βάλεις κόντρα πλακέ, μικρή σημασία έχει πως θα τα βάλεις.. Βάλε πάνω τα δύο ατομικά κλουβιά των αρσενικών με τον κόντρα πλακέ και από κάτω τη θηλυκιά σε μια ζευγαρώστρα ώστε να πετάει και να γυμνάζεται το κορίτσι! 😉
 
Τα αρσενικά καναρίνια για να κελαηδούν, δεν πρέπει να έχουν οπτική επαφή, στην περίπτωση που τα κλουβιά τους είναι το ένα δίπλα στο άλλο. Αν τώρα κάποιος διατηρεί π.χ. 2 αρσενικά καναρίνια σε ένα μπαλκόνι, των οποίων τα κλουβιά είναι τοποθετημένα οριζόντια, οπότε υπάρχει οπτική επαφή, πάλι θα κελαηδούν κανονικά. Μόνο που στην περίπτωση αυτή μεταξύ των κλουβιών πρέπει να υπάρχει σχετικά μεγάλη απόσταση. Θα συμφωνήσω ότι η παρουσία ενός και μόνο θηλυκού, η οποία γίνεται αντιληπτή μόνο ηχητικά, ενισχύει το κελάηδισμα των αρσενικών.
 
Καλύτερα αποτελέσματα υπάρχουν όταν δεν έχουν καθόλου οπτική επαφή. Τα πτηνά έχουν εξαιρετική όραση, είτε κοντά είναι είτε μακρυά θα υπάρχουν αρνητικές επιδράσεις. Ο ανταγωνισμός μεταξύ των αρσενικών δεν περιορίζεται μόνο στα κελαηδήματα αλλά και σε κινήσεις και στάσεις του σώματος. Αν λοιπόν θέλουμε να έχουν καλύτερα "μουσικά" αποτελέσματα θα πρέπει να περιορίσουμε την οπτική επαφή. Είναι γνωστό πως τα καναρίνια φωνής περιορίζονται για κάποιος ώρες σε χώρους με λίγο σχετικά φωτισμό και με μηδενική οπτική επαφή ώστε να προσηλωθούν στα ωδικά καθήκοντά τους.
 
Αρα απ'οτι καταλαβαινω με ενα κοντρα πλακε αναμεσα στα κλουβια ωστε να μην βλεπονται τα αρσενικα, θα ειναι ενταξει;
 
Back
Top