Φροντίδα Πως να φροντίζω ένα cockatiel;

spyros 1981

PB New Member
Εγγραφή
14 Ιουλ 2009
Μηνύματα
1
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα παιδιά... είμαι νέος στη παρέα σας.. με λένε Σπύρο και θέλω να μάθω πως να φροντίζω ένα cockatiel... Του έχω ένα αρκετά ευρύχωρο κλουβάκι που μπορεί να ανοίγει τα φτερά του χωρίς δυσκολία... συνήθως όμως το έχω έξω από το κλουβάκι... Του έχω και ένα παιχνιδάκι και μια κούνια όμως δεν ασχολείται καθόλου με αυτά... Του αρέσει μονο να κάθεται διπλα μου και να του ξύνω το κεφαλάκι και τα μαγουλα.. Το λατρεύει αυτό.. αυτό τον καιρό περιποιείται το φτέρωμα του και έχω παρατηρήσει ότι χάνει και μικρά και μεγάλα φτερά... όταν με χάνει από μπροστά του η κάποιον άλλον από το σπίτι αρχίζει και σφυρίζει δυνατά μέχρι να μας "δει" πάλι... εδώ θέλω να τονίσω ότι ήρθε μονο του απέξω και έκατσε... Έχω ψάξει αν ανήκει σε κάποιο παιδάκι η σε κάποιο pet shop που ξέφυγε αλλα δεν το ψάχνει κανένας.. Οποτε αποφάσισα να το κρατήσω... είναι αρκετά ήρεμο και έχει εγκλιματιστεί με το χορό...

έχω κάποιες απορίες που θέλω να κάνω

1ον πια είναι η ημερήσια περιποίηση που πρέπει να παρέχω στο cockatiel?
2ον τι παιχνίδια πρέπει να του έχω για να ασχολείται;
3ον τι διατροφή πρέπει να ακολουθήσει;


συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο που παρέθεσα αλλα είμαι εντελώς άσχετος από θέματα του cockatiel ...
 
1on pia einai i imerisia peripoiisi pou prepei na parexo sto cockatiel?

Εσυ δεν χρειαζεται να κανεις κατι ιδιαιτερο οσον αφορα την περιποιηση του πουλιου. Να αλλαζεις ανα 2-3 ημερες την τροφη του και τωρα με τις ζεστες καθημερινα να αλλαζεις το νερο του.Αν μπορεις να το αλλαζεις και 2 φορες την ημερα ακομα καλυτερα. Καλο ειναι να εχεις ενα μπουκαλι μονιμως γεματο νερο σ ενα δροσερο μερος το οποιο θα το χεις αφησει μ ανοιχτο καπακι για 24 τουλαχιστον ωρες.Αυτο το κανουμε για να εξατμιζεται το χλωριο το οποιο δεν τους προσφερει τιποτα και τους κανει μονο κακο.

2on ti paixnidia prepei na tou exo gia na asxoleitai?
Αν μπορεις βαλε μια φωτογραφια του κλουβιου (και του πουλιου φυσικα):D για να χουμε μια εικονα του μεγεθους του. Γενικα οσο μεγαλυτερο ειναι το κλουβι τοσο το καλυτερο και για την εξασκηση του πουλιου(πεταγμα) αλλα και γιατι θα χωραει περισσοτερα παιχνιδια. Στο λινκ που σου παραθετω θα βρεις πολλα πληροφοριες σχετικα με τα παιχνιδια των παπαγαλων.

https://community.petbirds.gr/threads/Παιχνίδια-που-έχετε-στα-πουλιά-σας.3080/

3on ti diatrofi prepei na akolouthisei?
Γενικα να προτιμας συσκευασμενες τροφες κι οχι χυμα. Εγω χρησιμοποιω της Versele laga. Περα απο το βασικο μειγμα σπορων λοιπον μπορεις να του δινεις φρουτα και λαχανικα οπως και αυγο(με μετρο ομως γιατι παχαινει). Επισης πρεπει σε καθημερινη βαση να χεις στο κλουβι του σουπιοκοκαλο και grit . Για περισσοτερες πληροφοριες δες τα λινκ και τα φορουμς που αφορουν τους παπαγαλους.


https://community.petbirds.gr/threads/grit-minerals-Όστρακα.6554/
Διατροφή Παπαγάλων στο Παπαγάλοι PB

*Γραφε με ελληνικους χαρακτηρες. Ειναι στους κανονες του φορουμ.
 
βραστο καλα (σφυκτο) και κοψτο στην μεση με το τσοφλι. Αστο για λιγες ωρες μιας και ειναι καλοκαιρι και χαλαει γρηγορα και ευκολα
 
αρεσει στα κοκατιλ δηλαδη εχω πολλες πιθανοτητες να το φαει η ειναι περιπτωση σαν τα φρουτα που ειναι δυσκολο να τα φαει;
 
φιλε μου δεν ξερω αν αρεσει στα κοκατιλ το αυγο (εγω μπατζι και ζεβρακια εχω το οποιο το χαιρονται οποτε τους το δινω)παντως αυτο που εμαθα απο εδω μεσα ειναι οτι ειναι μια καλη πηγη ασβεστιου, ειναι παχυντικο και μια -δυο φορες την εβδομαδα την περιοδο της πτεροροιας



και αν δεν το τρωνε δοκιμασε την αυγοτροφη με μια προσπαθεια στο κουμπι αναζητη θα βρεις πολλες απαντησεις σε αυτο το θεμα
 
Back
Top