Φροντίδα Πως να φτιάξω ξύλινη πατήθρα;

Μάικ 1908

PB New Member
Εγγραφή
9 Μαρ 2020
Μηνύματα
359
Πόλη
Αθήνα
Πολλα παιδιά έχω στο φόρουμ έχω δει να έχουν τα καναρίνια-παπαγάλους τους με ξύλινες πατηθρες. Εγώ έψαξα και βρήκα κάποια πράγματα. Κατάλαβα πως η καλύτερη επιλογή είναι ξύλο ευκαλύπτου. Θα ήθελα να μου πείτε ποια η διαδικασία για να μπορέσει να μπει στο κλουβί. Ευχαριστώ
 
Η πιο ευκολη λυση ειναι να παρεις ξυλινη καβιλια (χωρις ραβδωσεις) με το μετρο και να την κοψεις στην διασταση που θες.
Ναι το ξέρω αυτό απλά θα προτιμούσα να φτιάξω μια δικιά μου. Για να έχω και την εμπειρία
 
Καλησπέρα. Είναι πολύ εύκολο να φτιάξεις πατήθρες. Προσωπικά εγώ δεν βγάζω το φλοιό. Αν θέλεις να τον βγάλεις εσύ μπορώ να σου πω μερικά tips που ίσως βοηθήσουν. Μιας και θα φτιάξεις φυσικές έχεις την δυνατότητα να επιλέξεις ξύλα με διάφορες διαμέτρους πάχους για να γυμνάζεται το πόδι του πουλιού. Εγώ για να τις σταθεροποιησω στο κλουβί αφήνω 3 - 4 εκ. Παραπάνω ξύλο ώστε να σφηνώνει ανάμεσα στα κάγκελα και να μην κουνιέται. Θελω να δοκιμάσω και με μπουζονοστρίφωνα ώστε να τις βιδωνω αλλά δεν βρίσκω το κατάλληλο μέγεθός. Πες μου πόσες θες να φτιάξεις για παραπάνω πληροφορίες.
 
4 θέλω να φτιάξω και όχι. Δεν θα ήθελα να βγάλω τον φλοιό.
Ακόμα καλύτερα δηλαδή. Λοιπόν θα φτιάξεις 2 μεγέθη, μια κανονική και μια λίγ μεγαλύτερη. Τώρα πρέπει να υπολογίσεις περίπου με το μάτι το κατάλληλο πάχος. Θα σε βοηθήσει η φωτογραφία IMG_20200309_195544.webp
Έπειτα θα αφήσεις τις πατήθρες 10 μέρες στον ήλιο να ξεραθουν. Τις πλένεις μια φορά και είναι έτοιμες για χρήση.
 
Ακόμα καλύτερα δηλαδή. Λοιπόν θα φτιάξεις 2 μεγέθη, μια κανονική και μια λίγ μεγαλύτερη. Τώρα πρέπει να υπολογίσεις περίπου με το μάτι το κατάλληλο πάχος. Θα σε βοηθήσει η φωτογραφία View attachment 70815
Έπειτα θα αφήσεις τις πατήθρες 10 μέρες στον ήλιο να ξεραθουν. Τις πλένεις μια φορά και είναι έτοιμες για χρήση.
Α ωραία τέλεια.. Μόνο έχω μια απορία.. Πως θα την κάτω ποιο λεπτή. Θα την κόβω με το μαχαιράκι μέχρι να γίνει το επιθυμητό μέγεθος;
 
Α ωραία τέλεια.. Μόνο έχω μια απορία.. Πως θα την κάτω ποιο λεπτή. Θα την κόβω με το μαχαιράκι μέχρι να γίνει το επιθυμητό μέγεθος;
Οχι θα βρεις ένα μικρότερο κλαδάκι.
Μπορούμε να δούμε φωτογραφίες Γιάννη από κάποιες που έχεις φτιάξει;
Ένα παράδειγμα είναι αυτή IMG_20190902_191415_copy_800x683.webp
 
Εγώ το κόβω τόσο όσο να σφηνωνει ανάμεσα στα κάγκελα. Φαίνεται στην φωτογραφία. Αν θες μπορείς να το σκαλισεις με ένα μαχαίρι ώστε να μπαίνει μέσα στο κάγκελο.
 
Εγώ το κόβω τόσο όσο να σφηνωνει ανάμεσα στα κάγκελα. Φαίνεται στην φωτογραφία. Αν θες μπορείς να το σκαλισεις με ένα μαχαίρι ώστε να μπαίνει μέσα στο κάγκελο.
Ααα άρα με λίγα λόγια να μαγκωσει και να μην πέφτει από τα κάγκελα;
 
Ααα άρα με λίγα λόγια να μαγκωσει και να μην πέφτει από τα κάγκελα;
Αυτό ακριβώς. Ίσως πρέπει να φτιάξεις και μερικές επιπλέον για δοκιμαστικές ώστε να μην χαλάσεις τις κανονικές.
 
Αυτό ακριβώς. Ίσως πρέπει να φτιάξεις και μερικές επιπλέον για δοκιμαστικές ώστε να μην χαλάσεις τις κανονικές.
Ναι οκ κατάλαβα. Πειράζει ξέρω γω αν στην άκρη είναι λίγο ποιο λεπτό? Ωστε αν πχ δεν χωράει ή δεν στενεύει;
 
Στην άκρη καλό είναι να έχει πάχος για να μην υπάρχει κίνδυνος να γλυστρισει.
Άρα είναι προτιμότερο να έχει πάχος στην άκρη και σχετικά ποιο λεπτό στην μέση απότι κατάλαβα
 
Ακριβώς. Όποια άλλη απορία έχεις αμόλα την 😉
Οχι όχι προστοπαρον. Αύριο θα πάω να γίνω ξυλοκόπος και βλέπουμε. Ευχαριστώ. Ελπίζω να μην υπάρχει πρόβλημα αν πχ τα ξύλα δεν είναι ίσια και είναι κυρτα έτσι;
 
Back
Top