Διατροφή Πως να χορηγησω πολυβιταμινες οταν τα βλεπω καθε 5 μερες;

prokroustis

PB New Member
Εγγραφή
9 Αυγ 2008
Μηνύματα
68
Πόλη
Λάρισα
λόγω δουλειάς, δεν μπορώ να χορηγήσω πολυβιταμίνες στο νερό στα καναρίνια (κάθε 5 μέρες τα βλέπω)
Μήπως μπορείτε να μου βρείτε μια λύση;
 
Mία; Πολλές... :)

1) Κόψε την δουλειά
2) Μείωσε την δουλειά ΣΕ 8 ώρες ημερησίως
3) Μείωσε την δουλειά σε 4 ώρες ημερησίως
4) Αύξησε την δουλειά σε 16 ώρες και πλήρωνε κάποιον να τα φροντίζει
5) Μή κάνεις τίποτε απο αυτά και χάρησε τα πουλάκια σε κάποιον που μπορεί
να τα φροντίζει συχνότερα απο 5 μέρες. ;)
 
Συγνώμη αλλά νομίζω ότι 5 μέρες είναι πάρα πολλές για να μένουν τα πουλάκια χωρίς φροντίδα. Τί εννοείς; Οτι τους βάζεις τροφή και ΝΕΡΟ κάθε 5 ημέρες;
Εντάξει με την τροφή, βρίσκεις την άκρη.
Ακόμα και με την καθαριότητα (αν εκείνη την 5η μέρα έχεις χρόνο και όρεξη για καθαριότητα και δεν πάρει αναβολή για την επόμενη 5η μέρα) είσαι εντάξει.
Αν συμβεί κάτι σε κάποιο πουλί εκείνο το 5νθήμερο πώς θα προλάβεις να αντιδράσεις;
Δεν λέω να μας γίνει παθολογική η αγάπη για τα πουλιά, αλλά οχι να μας γίνονται και πρόβλημα...

Με το νερό έχεις πρόβλημα.
Θα πρέπει να είσαι ο κύρος γρανάζης και να φτιάξεις μια πατέντα που θα τροφοδοτεί τα πουλιά με φρέσκο νερό, αν όχι κάθε μέρα, πάντως σίγουρα όχι κάθε 5 και αφού λύσεις το βασικό πρόβλημα, τότε θα σκεφτείς και κάτι για τις βιταμίνες.
 
τους δινω εμφιαλομενο νερο οποτε δ υπαρχει προβλημα με την στασιμοτητα του...
 
Λυπαμαι που θα σου το πω, αλλα νομιζω οτι πρεπει, να το κανω. Το ιδιο νερο εμφιαλωμενο ή αλλο μενει στην ποτιστρα για πεντε συνεχεις μερες.Αν τα αγαπας τα πουλακια σου πρεπει να σκεφτεις και αυτα. Τι μπορεις να τους προσφερεις βλεποντας τα καθε πεντε μερες; Τι να προλαβεις να κανεις;Δεν σε κρινω, δεν ειναι δικη μου δουλεια. Σου λεω μονο την γνωμη μου. Καλοπροαιρετα. Και βαζοντας τον εαυτο μου στην θεση σου.Αν θελεις μιλησε μας λιγο παραπανω για αυτα.
 
τους δινω εμφιαλομενο νερο οποτε δ υπαρχει προβλημα με την στασιμοτητα του...
Φιλε απο τη στιγμη που το νερο ερχεται σε επαφη με τον αερα, χαλαει. Ειτε ειναι εμφιαλωμενο, ειτε οχι, το ιδιο ειναι.
 
Προκρούστη ελπίζω να μην τραβάς τα πόδια στα μικρά καναρινάκια για να ψηλώσουν. Προσπάθησε να πηγαίνεις κάθε 2 ή 3 μέρες στα πουλιά σου. Οι πολυβιταμίνες είναι κάτι δευτερεύον.
 
Προκρούστη ελπίζω να μην τραβάς τα πόδια στα μικρά καναρινάκια για να ψηλώσουν. Προσπάθησε να πηγαίνεις κάθε 2 ή 3 μέρες στα πουλιά σου. Οι πολυβιταμίνες είναι κάτι δευτερεύον.
οχι μονο τα φτερα 😀...
ρε παιδια ειμαι 120ΚΜ μακρυα, δ μπορω να παω πιο συχνα
 
φιλε μου, δεν ξανασκευτεσαι την λιση που σου εδωσε ο μακης.
κατα την γνωμη πολλων ειναι η καλυτερη.
 
Χαρισε τα τοτε.Αμα ειναι να τα βλεπεις καθε 5 μερες ουτε εσυ θα τα χαιρεσαι ουτε κι αυτα θα περνανε καλα.
 
Καλά όλα τα...άλλα(για την οικονομία της κουβέντας),
αλλά όταν αρρωστήσει κάποιο πουλί τι κάνεις;
Είναι... Ξεγραμμένο & καταδικασμένο σε αργό... Θάνατο;
 
Γιατι δε ζητας απο καποιο μελος του PB που να μενει στην περιοχη σου, να τα αναλαβει για λιγο καιρο;
 
Και που τα εχεις τα πουλια αν επιτρεπεται;

Σε εξοχικο;
Δεν ειναι καποιος αλλος εκει μαζι τους;
 
Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες. Κράτα όσα σου επιτρέπει ο χώρος σου, δεν είναι κι ότι καλύτερο τα πουλιά να μένουν χωρίς επίβλεψη για 5 ολόκληρες μέρες.

Έχεις σκεφτεί το ενδεχόμενο ότι μπορεί να γίνει κάτι και να μην έχει κάποιο πουλί φαγητό ή νερό; Αν συμβεί κάτι τέτοιο πώς θα το προλάβεις; Το πουλάκι θα είναι καταδικασμένο να ψοφήσει; Ή αν συμβεί κάτι άλλο;

Ζωές είναι κι αυτές κι έχουν ανάγκες. Ας αφήσουμε τον εγωισμό μας στην άκρη κι ας αρκεστούμε με όσα πουλιά μπορούμε να φροντίζουμε και να προσέχουμε.
 
γεια σου φίλε μου... Πιστεύω ότι το καλύτερο είναι να βάλεις έναν να προσέχει τα πουλάκια σου ώστε να είσαι και εσύ χαρούμενος και τα πουλάκια σου και έτσι να μην χρειαστεί να τα αποχωριστείς εφόσον τα αγαπάς τόσο...
 
Καλά όλα τα...άλλα(για την οικονομία της κουβέντας),
αλλά όταν αρρωστήσει κάποιο πουλί τι κάνεις;
Είναι... Ξεγραμμένο & καταδικασμένο σε αργό... Θάνατο;
κοιτα υπαρχει καποιος να τα κοιταει (οι δικοι μου)
απλως τους εχω απαγορευσει να τα τα'ι΄ζουν γιατι μια φορα τους αφησα κ τα εκαναν.. Ασε καλυτερα
αν πα9ουν κατι τα πουλια 9α με ενημερωσουν
 
Back
Top