Φροντίδα Πως να χωρίσω τα πουλιά στις κλουβες;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ekt

PB Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.795
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα. Σημερα εχω κανονισει να παρω δυο κλουβες 90αρες. Θα ηθελα να μου πειτε ποια απο τα πουλια μου μπορω να βαλω μεσα. Εχω την καναρα σε μεγαλη ζευγαρωστρα, οποτε νομιζω οτι ειναι καλα εκει. Οι δυο αρσενικοι ειναι μονοι τους σε μικροτερα κλουβακια. Επισης εχω τους γονεις ζεμπρακια σε μια σχετικα μικρη ζευγαρωστρα, και τα δυο μικρα (1μηνων και 10ημερων και τα δυο) σε μικρο κλουβακι μαζι. Ο παπαγαλος βρισκεται ηδη σε 90αρα κλουβα οποτε ειναι ενταξει! Τι μου προτεινετε να κανω;
ΥΓ Συγνωμη αν σας κουρασα με τις πολλες πληροφοριες..
 
Απ' ότι φαίνεται από το θέμα σου για τα ζεμπράκια προβληματίζεσαι; Θηλυκό καναρίνι έχεις ένα; Θα πάρεις και άλλο;
 
Και για τα ζεμπρακια, γιατι ξερω οτι θελουν χωρο..Απο την αλλη οι αρσενικοι μου ειναι πολυ καιρο σε μικρα κλουβακια και τους λυπαμαι.. Θηλυκο εχω ενα τωρα, δεν σκεφτομαι να παρω δευτερο προς το παρον
 
Καλησπερα. Σημερα εχω κανονισει να παρω δυο κλουβες 90αρες. Θα ηθελα να μου πειτε ποια απο τα πουλια μου μπορω να βαλω μεσα. Εχω την καναρα σε μεγαλη ζευγαρωστρα, οποτε νομιζω οτι ειναι καλα εκει. Οι δυο αρσενικοι ειναι μονοι τους σε μικροτερα κλουβακια. Επισης εχω τους γονεις ζεμπρακια σε μια σχετικα μικρη ζευγαρωστρα, και τα δυο μικρα (1μηνων και 10ημερων και τα δυο) σε μικρο κλουβακι μαζι. Ο παπαγαλος βρισκεται ηδη σε 90αρα κλουβα οποτε ειναι ενταξει! Τι μου προτεινετε να κανω;
ΥΓ Συγνωμη αν σας κουρασα με τις πολλες πληροφοριες..
Αν δεν κάνω λάθος η 90αρα ζευγαρώστρα χωρίζεται σε 3 ίσια τμήματα. Μπορείς να βάλεις τα δυο αρσενικά και το θηλυκό στη μέση.
Το ζευγάρι ζεμπράκια να το βάλεις στη ζευγαρώστρα που είναι κάπως άνετη και υπήρχε το θηλυκό καναρίνι σου και τα μικρά ξεμπράκια στο κλουβί των γονιών τους. Ασφαλώς ο παπαγάλος θα μείνει στο παλιό σπίτι του.
Πριν όμως κάνεις αυτές τις αλλαγές να πλύνεις με ένα αντιβακτηριακό υγρό σαπούνι (τύπου dettol) πολύ καλά τα κλουβιά. Αν μάλιστα έχεις και ένα ανιβακτηριακό υγρό ώστε να ελαχιστοποιηθούν οι πιθανότητες μετάδοσης ασθενειών από τους προηγούμενους φτερωτούς ένοικους στους επόμενους.
Φυσικά μην ξεχνάς να ανεβάσεις τις φωτογραφίες με τα νέα δεδομένα... Καλημέρα!
 
Βάλε τους γονείς κ τα μικρά στις νέες ζευγαρωστρες, κ τα αρσενικά καναρίνια εκεί που ήταν τα παραδισια.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Απ'οτι ξερω τα παραδεισια ζευγαρια μενουν μαζι ολο τον χρονο..
Όχι δεν ισχύει.
Αν δεν θέλεις αναπαραγωγή μπορείς να τα χωρίσεις και να τα βάλεις θηλυκά με θηλυκά, αρσενικά με αρσενικά.
 
Παιδια, πηρα τα κλουβια. Τωρα εχω στο προγραμμα μια πολυ καλη απολυμανση μεχρι να μεταφερθουν μεσα οι νεοι ενοικοι 😛
Επισης, σημερα διαπιστωσα πως τα παραδεισια εχουν μια φωλια γεματη με 5 αυγα...:S
 
Εμ τι περιμένεις...; ζεμπράκια + φωλιά = αυγά
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Εμ τι περιμένεις... ζεμπράκια + φωλιά = αυγά
Πφφφ.. Δεν θελω σε καμοια περιπτωση να τους παρω τα αυγα, τωρα που ξερω οτι καποιο πουλακι ισως εχει αρχισει να αναπτυσσεται μεσα τους.. Ελπιζω αυτη τη φορα η αναπαραγωγη να παει καλυτερα😕

Μολις αρχισα το καθαρισμα και χρειαζομαι τα φωτα σας 😛
Εριξα σε σχαρες καγκελα και πατους κλουβιων χλωρινη διαλυμμενη σε νερο, οπως διαβασα (detol δεν ειχα ευκαιρο😕), τα ξεπλυνα με καυτο νερο και ξαναριξα πανω τους χλωρινη με νερο.. Να το αφησω για καποια ωρα και μετα να ξαναριξω νερο και ειναι οκ; Να βαλω και απορρυπαντικο πιατων; Διαφωτιστε με😛
 
Back
Top