Φροντίδα Πως "ξεπυρωνουν" τα καναρινια;

Myra

PB Known Member
Εγγραφή
9 Φεβ 2015
Μηνύματα
6.101
Πόλη
Σαντορίνη
Καλημερα σας.

Εχω προβλημα με την καναρα μου. Αρχες Ιουνιου μετα απο αρκετες επιτυχημενες γεννες, χωρισα την καναρα μου απο τον καναρο και τα παιδια τους. Μεχρι τα μεσα Ιουλιου ηταν μονη της σε ενα κλουβι. Μεσα Ιουλιου που ταξιδεψα με ολα τα πουλια, οταν ταχτοποιηθηκα στο σπιτι την εβαλα σε 60αρα ζευγαρωστρα με 3 μικρα της (δεν νομιζω οτι αντιλαμβανοταν οτι ειναι παιδια της αλλα τελοσπαντων..).

Τσακωμοι υπηρχαν αλλα τιποτε σοβαρο. Σιγα σιγα αρχισε να μαδαει το ενα μικρο (την ουρα του). Τοτε αποφασισα να αγορασω και αλλες ζευγαρωστρες και ετσι τα 2 αδερφακια (ο στραβος και αυτο χωρις ουρα) μπηκαν σε μια ζευγαρωστρα και η καναρα εμεινε με ενα αλλο μικρο της. Το μικρο εβγαλε ουρα και ολα καλα.

Ομως η κυρια περα απο ασταματητη προσπαθεια να μαδησει τα φτερα της αρχισε να μαδαει τωρα και το αλλο μικρο. Επειδη λειπω και τα φροντιζει το αγορι μου τον ειχα συμβουλευσει αν δει οτιδηποτε να την αφησει μονη της, και ετσι εκανε. Πηρε το μικρο και το εβαλε με αλλα μικρα κι ετσι η κυρια ειναι μονη της πλεον σε μια ζευγαρωστρα να παλευει με τα φτερα της να φτιαξει φωλια σε μια αυγοθηκη με grit.

Το προβλημα ειναι εμφανες φανταζομαι. Το πουλι απο αρχες Ιουνιου μεχρι και σημερα προσπαθει ματαια να φτιαξει φωλια. Να επισημανω πως μου ειχε κανει 4 αυγα στο πατωμα μεχρι περιπου τις 20 Ιουνιου, κατι που θεωρησα φυσιολογικο. Εκτοτε δεν ξαναεκανε κανενα αυγο.

Η διατροφη της περιοριστηκε σε μειγμα σπορων και σπανιως λιγο δυοσμο ή βασιλικο (βλεπετε εκει δεν ειχα τα γλαστρακια μου..). Αυγο / αυγοτροφη δεν της ειχα δωσει με το φοβο να μεινει πυρωμενη, ομως το προβλημα επιδεινωθηκε και ας ημουν πολυ συγκρατημενη.
Μπανιο ειχε καθημερινα, εκτος φυσικα απο το διαστημα που τωρα λειπω (απο τις 22 Αυγουστου δεν της ξαναεβαλε) αλλα ετσι κ αλλιως υπηρχε το προβλημα.

Δεν με ανησυχησε το μαδημα στα μικρα, καθως περνουν και πτερορροια και δεν αφησα το προβλημα να συνεχιστει οποτε τα φτερα θα ξαναβγουν. Τι να κανω με το κοριτσι μου; Περαν του οτι δεν περνα πτερορροια ενω ΟΛΑ τα αλλα που εχω εχουν μαδησει κανονικα, δεν θα ξεκουραστει και πιθανοτατα θα χαλασει το πτερωμα της στην ατερμονη προσπαθεια να βρει υλικο φωλιας.

Υλικα φωλιας και φωλιες ειχα, αλλα δεν ηθελα να την ξαναβαλω στη διαδικασια αυτη. Το βασικο κακο που υποπτευομαι ειναι πως βρισκεται στον ιδιο χωρο με τον αντρα της, χωρις οπτικη επαφη αλλα τον ακουγε. Ευελπιστουσα πως επειδη μαδαει και αυτος, θα ηρεμησει και εκεινη αλλα λαθος πιστευα.

Τωρα τι μπορω να κάνω; Ευχαριστω, και συγγνωμη για την εκθεση. Προσπαθω να δωσω οσες πληροφοριες μπορω για την κατασταση, γιατι και εγω με τη σειρα μου τη βοηθεια σας θα τη μεταφερω τηλεφωνικως..
 
Σιγα σιγα αρχισε να μαδαει το ενα μικρο (την ουρα του).
Το μάδημα είναι κάτι το "συνηθισμένο" όταν η κανάρα προσπαθεί να φτιάξει φωλιά. Το χώρισμα που έβαλες είναι η μόνη λύση.
Το προβλημα ειναι εμφανες φανταζομαι. Το πουλι απο αρχες Ιουνιου μεχρι και σημερα προσπαθει ματαια να φτιαξει φωλια. Να επισημανω πως μου ειχε κανει 4 αυγα στο πατωμα μεχρι περιπου τις 20 Ιουνιου, κατι που θεωρησα φυσιολογικο. Εκτοτε δεν ξαναεκανε κανενα αυγο.
Λογικό και εξίσου συνηθισμένο φαινόμενο... ειδικά στα θηλυκά που έχουν "δύναμη" και ζωντάνια.
Η διατροφη της περιοριστηκε σε μειγμα σπορων και σπανιως λιγο δυοσμο ή βασιλικο (βλεπετε εκει δεν ειχα τα γλαστρακια μου..). Αυγο / αυγοτροφη δεν της ειχα δωσει με το φοβο να μεινει πυρωμενη, ομως το προβλημα επιδεινωθηκε και ας ημουν πολυ συγκρατημενη.
Σωστή η διατροφή... και μην αισθάνεσαι ενοχές...
Η κυρία και με "πέτρες" τα ίδια θα έκανε.
Μπανιο ειχε καθημερινα, εκτος φυσικα απο το διαστημα που τωρα λειπω (απο τις 22 Αυγουστου δεν της ξαναεβαλε) αλλα ετσι κ αλλιως υπηρχε το προβλημα.
Το μπάνιο είναι έτσι η αλλιώς απαραίτητο για τα πουλιά αλλά μόνο για να περιποιηθεί το φτέρωμα που την περίοδο αυτή... Βρίσκεται σε αναγέννηση.
Η αίσθηση πως με το μπάνιο τα πουλιά ξεπυρώνουν είναι (κατά τη γνώμη μου) απόλυτα εσφαλμένη και πηγάζει κυρίως από τον παλιό καιρό που οι νοικοκυρές βουτούσαν την κότα - κλώσα σε νερό για να πάψει να κλωσά.
Φυσικά εκεί είχε επιτυχία... όχι εξαιτίας της δροσιάς... αλλά εικάζω από το σοκ
Εγώ και μέσα στην αναπαραγωγή... όταν φυσικά κρίνω πως πρέπε... ι βάζω μπάνιο στα πουλιάν τα οποία δεν σταματούν την αναπαραγωγή και την επιμέλεια των μικρών... Παρά μόνο όσο χρειάζεται η περιποίηση του φτερώματός τους.
Τι να κανω με το κοριτσι μου; Περαν του οτι δεν περνα πτερορροια ενω ΟΛΑ τα αλλα που εχω εχουν μαδησει κανονικα, δεν θα ξεκουραστει και πιθανοτατα θα χαλασει το πτερωμα της στην ατερμονη προσπαθεια να βρει υλικο φωλιας.
.
Θα κάνεις υπομονή και κυρίως θα αφαιρέσεις κάθε στήριγμα ή εξοπλισμό που τη διευκολύνει στο να το "βαφτίζει" φωλιά...
Η απουσία της πτερόρροιας είναι η κύρια αιτία αυτής της συμπεριφοράς...
Λογικά θα έρθει έστω και με καθυστέρηση κι εκεί θα δοθεί οριστικά η λύση για την...
Μέχρι τότε υπομονή.
Το βασικο κακο που υποπτευομαι ειναι πως βρισκεται στον ιδιο χωρο με τον αντρα της, χωρις οπτικη επαφη αλλα τον ακουγε. Ευελπιστουσα πως επειδη μαδαει και αυτος, θα ηρεμησει και εκεινη αλλα λαθος πιστευα.
Όντως αυτό βοηθά στην συνέχιση αυτής της κατάστασης.
Τωρα τι μπορω να κάνω;
Υπομονή... και να αφήσεις το κορίτσι να φαντάζεται ότι θέλει.
Δεν μπορείς να κάνεις άλλωστε και πολλά. Για την ακρίβεια μάλλον τίποτε παραπάνω.
Ευχαριστω, και συγγνωμη για την εκθεση.
Κι εμείς ευχαριστούμε!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Προς θεου δεν υιοθετω αποψεις οτι το πουλι ξεπυρωνει με το μπανιο. Απλως το επεσημανα διοτι η καθημερινη περιποιηση του πτερωματος μπορει να της αποσπουσε την προσοχη, με αυτη την εννοια.

Εγω σκεφτηκα μηπως να την μετακινησω σε αλλο δωματιο μονη της, αν και μεσα στην ησυχια ενος σπιτιου που αυτη τη στιγμη δεν κατοικειται παλι θα τον ακουει... Να τη μεταφερω σε αλλο σπιτι κτλ δεν το κανω γιατι ουτε καραντινες θα τηρηθουν ουτε θα το ρισκαρω εν τη απουσια μου.

Αρα να αφαιρεσω μονο την αυγοθηκη και να σταυρωσω δαχτυλα;

Δεν ειχα θορυβηθει αλλα πλεον μιλαμε για 3 ολοκληρους μηνες.. Και παλι, σε εκτροφεια κτλ τα πουλια πως ησυχαζουν αφου χωρισμενα μεν ακουνε τα ταιρια τους;

Υπαρχει περιπτωση να καταστραφει το πτερωμα της;

ΥΓ: Να προσθεσω οτι ακουω απο διαφορους..."γνωστες" οτι πρεπει να της βαλω μονο κεχρι γιατι η τροφη ειναι καλη και πυρωνει ακομα... Αλλα εννοειται τετοια χαζα δεν κανω.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Αν θυμάμαι καλά τα έχεις μέσα στο σπίτι; Μπορείς να της μικρύνεις την ημέρα-φωτοπερίοδο;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Αν θυμάμαι καλά τα έχεις μέσα στο σπίτι; Μπορείς να της μικρύνεις την ημέρα-φωτοπερίοδο;
Ναι τα ειχα μεσα. Τωρα τα εχω παλι μεσα στο σπιτι, αλλα σε υποσκαφη αποθηκη ουσιαστικα. Επικοινωνει με το σπιτι αμεσα. Εχω παρει χρονοδιακοπτη προς το παρον, που αναβει φως με την ανατολη και σβηνει με τη δυση. Για πιο μονιμες και σωστες εγκαταστασεις πρεπει να κινηθω απο Οκτωβριο δυστυχως. Παντως, αν κρινω απο το γενικοτερο φωτισμο, εχει αρκετα λιγοτερο απο οτι οταν τα ειχα στο σπιτι στην Αθηνα γιατι το παραθυρο (εχει η πορτα παραθυρακι επανω) ειναι μικροτερο απο τα παραθυρα της Αθηνας..
 
Παντως, αν κρινω απο το γενικοτερο φωτισμο, εχει αρκετα λιγοτερο απο οτι οταν τα ειχα στο σπιτι στην Αθηνα γιατι το παραθυρο (εχει η πορτα παραθυρακι επανω) ειναι μικροτερο απο τα παραθυρα της Αθηνας..
Η διάρκεια του φωτισμού είναι αυτό που έχει περισσότερη σημασία και από την ένταση.
 
Ναι τα ειχα μεσα. Τωρα τα εχω παλι μεσα στο σπιτι, αλλα σε υποσκαφη αποθηκη ουσιαστικα. Επικοινωνει με το σπιτι αμεσα. Εχω παρει χρονοδιακοπτη προς το παρον, που αναβει φως με την ανατολη και σβηνει με τη δυση. Για πιο μονιμες και σωστες εγκαταστασεις πρεπει να κινηθω απο Οκτωβριο δυστυχως. Παντως, αν κρινω απο το γενικοτερο φωτισμο, εχει αρκετα λιγοτερο απο οτι οταν τα ειχα στο σπιτι στην Αθηνα γιατι το παραθυρο (εχει η πορτα παραθυρακι επανω) ειναι μικροτερο απο τα παραθυρα της Αθηνας..

Εγώ θα σκέπαζα με ένα σκούρο πανί το κλουβί της απο τις 19.30 αρχικά και σταδιακά θα το ελάττωνα κι άλλο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Η διάρκεια του φωτισμού είναι αυτό που έχει περισσότερη σημασία και από την ένταση.
Η διαρκεια ειναι σαφως μικροτερη απο οτι ηταν. Λογω σπιτιου μπορει και να κλεινανε τα φωτα 9.30 ή σπανια 10 το βραδυ, ενω ειχε εγερτηριο στις 6 και κατι απο την ανατολη. Πλεον ειναι πολυ μειωμενο, και αν θυμαμαι σωστα τελευταια ρυθμιση ηταν 7 το πρωι με 8 το βραδυ. Ειπα βεβαια σταδιακα να μειωνεται και τεταρτο αναλογα τη φυσιολογικη δυση, τωρα που λειπω.

Εγώ θα σκέπαζα με ένα σκούρο πανί το κλουβί της απο τις 19.30 αρχικά και σταδιακά θα το ελάττωνα κι άλλο.
Αυτο μπορει να γινει μονο αν μετακινηθει μονη της (ανηκει σε πυργο κλουβιων) και το θεωρω απιθανο καθως επειδη λειπω ειναι αδυνατον να ειναι καποιος εκει συγκεκριμενη ωρα καθε μερα, δυστυχως. Εχουν και δουλειες, και αν τους πω "πηγαινετε να σκεπασετε το κλουβι" το λιγοτερο θα με κοροιδευουν ☹
 
Πλεον ειναι πολυ μειωμενο, και αν θυμαμαι σωστα τελευταια ρυθμιση ηταν 7 το πρωι με 8 το βραδυ. Ειπα βεβαια σταδιακα να μειωνεται και τεταρτο αναλογα τη φυσιολογικη δυση, τωρα που λειπω.
Περίπου 7 το πρωί με 8 το βράδυ είναι η ανατολή και δύση αυτή την εποχή. Εάν θέλεις να ακολουθήσεις το φυσικό ωράριο, μπορείς να σταματήσεις τον τεχνητό φωτισμό.

Αν πρέπει να έχεις τεχνητό φωτισμό ολόκληρο το χρόνο λόγω συνθηκών του χώρου, μπορείς να χρησιμοποιείς αυτό το εργαλείο για να ρυθμίζεις τον τεχνητό φωτισμό στο ωράριο του φυσικού.
 
Περίπου 7 το πρωί με 8 το βράδυ είναι η ανατολή και δύση αυτή την εποχή. Εάν θέλεις να ακολουθήσεις το φυσικό ωράριο, μπορείς να σταματήσεις τον τεχνητό φωτισμό.

Αν πρέπει να έχεις τεχνητό φωτισμό ολόκληρο το χρόνο λόγω συνθηκών του χώρου, μπορείς να χρησιμοποιείς αυτό το εργαλείο για να ρυθμίζεις τον τεχνητό φωτισμό στο ωράριο του φυσικού.
Εννοειται ακολουθω τη φυσικη διαρκεια. Αλλα μαλλον δεν εγινα κατανοητη, το φως εκει μεσα δεν επαρκει για να πεις οτι εχω φωτισμο σε ενα δωματιο. Ειδικα μετα το μεσημερι που γυριζει ο ηλιος ειναι σαν να εχει νυχτωσει. Γι αυτο χρησιμοποιω το χρονοδιακοπτη, για να ειμαι σιγουρη οτι εχουν εστω ελαχιστο φωτισμο εντονοτερο.
 
Περαν του οτι δεν περνα πτερορροια ενω ΟΛΑ τα αλλα που εχω εχουν μαδησει κανονικα

Μιράντα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω και εγώ με τη μαμά των μικρών, η οποία δεν έχει ξεκινήσει ακόμη πτερόρροια. Το καλό είναι ότι δεν μαδάει τα φτερά της, αλλά εξακολουθεί να καλεί με τον γνώριμο, στα αυτιά μου πλέον, ήχο τα αρσενικά, τα οποία είναι σε προχωρημένη πτερόρροια. Σε σχέση με την αδερφή της, η οποία έχει ξεκινήσει να βγάζει τα νέα της φτερά, έχει τεράστια διαφορά ως προς την ποιότητα του πτερώματός της.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Εγώ θα προτείνω να μην αλλάξει η διάρκεια του φωτισμού...
Τουλάχιστο όχι μέχρι να ολοκληρωθεί η πτερόρροια... Διαφορετικά θα την παρουσιάσει σε λάθος μήνες.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Ωραια αρα εγω θα μεταφερω: Αφαιρειται η αυγοθηκη με το γκριτ και θα το βαλει σε ταιστρα. Συνεχιζει την ιδια φωτοδιαρκεια και θα λιβανιζει 2 φορες την εβδομαδα. (!)

@Stfns ελπιζω να βοηθηθεις και εσυ απο το θεμα μου.
 
Back
Top