Αναπαραγωγή Πως ξεχωρίζουμε έναν επικίνδυνο από τον ακίνδυνο τσακωμό του ζευγαριού;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης xaxo4
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

xaxo4

PB Member
Εγγραφή
23 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.318
Πόλη
Ραφήνα
θα γίνει καλά το καναρινάκι πιστεύω.. Πως μπορούμε όμως να ξεχωρίζουμε πότε υπάρχει επικινδυνος τσακωμός ενός ζευγαριου και ποτε είναι απλα ερωτικές αψιμαχίες που γίνονται τακτικά; νομίζω θέλει μια μικρή εμπειρία.. Πολλοί φίλοι πιστεύω έχουν την ιδια απορια.. Ειδικά οταν έχουν πολύ πυρωμένα αρσενικά.. Ευχαριστώ
 
Από την ένταση και τη διάρκεια. Όταν βλέπουμε έντονους και συνεχιζόμενπυς καυγάδες, τα χωρίζουμε.
 
Επίσης να προσθέσω ότι αν ο ''καυγάς'' περιορίζετε στην φωνή και στο να κυνηγιούνται αυτό για εμένα δεν είναι ανησυχητικό. Εκεί που παρεμβαίνω είναι αν το αρσενικό βάζει το θηλυκό στο πάτωμα και το τσιμπάει με αποτέλεσμα να του προκαλέσει τραυματισμό.
 
Εκεί που παρεμβαίνω είναι αν το αρσενικό βάζει το θηλυκό στο πάτωμα και το τσιμπάει με αποτέλεσμα να του προκαλέσει τραυματισμό.
Κι όταν το κάνει το θηλυκό?
 
πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες.. Κάποιες φορές το αρσενικό όταν είναι πολύ πυρωμένο κυνηγά έντονα το θηλυκό.. Να υποθέσω πως δεν είναι πολύ ανησυχητικό?ευχαριστω
 
πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες.. Κάποιες φορές το αρσενικό όταν είναι πολύ πυρωμένο κυνηγά έντονα το θηλυκό.. Να υποθέσω πως δεν είναι πολύ ανησυχητικό?ευχαριστω

To αρσενικό συνήθως κυνηγά έντονα αρκετές φορές το θηλυκό για να το ζευγαρώσει. Αν όμως το θηλυκό δεν θέλει μπορεί να γίνει αρκετά επιθετικό και το ένα και το άλλο πουλί. Αν πάντως υπάρξει πρόβλημα νομίζω ότι θα το καταλάβεις. Σε τσιμπιές και σε ξεπουπουλιάσματα εγώ τα χωρίζω.
 
Back
Top