Γενικά Πως ξεχωρίζουμε τις ράτσες φωνής;

MrNek36

PB Member
Εγγραφή
28 Απρ 2018
Μηνύματα
539
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα παιδιά, το αρσενικό μου καναρίνι μου είχαν πει πως ειναι μαλινουα. Υπάρχει τρόπος να το διαπιστώσω αυτο; Απ το κελάηδισμά του ισως;
 
Ειδικα τα μαλινουα εχουν παρα πολυ χαρακτηρηστικη φωνη και πιστευω οτι θα το καταλαβεις ευκολα, ειναι χαμηλοφωνα με γλυκες νοτες που πολλες φορες θυμιζουν ηχους νερου γι αυτο και η ολοκληρωμενη ονομασια τους ειναι malinoiw waterslager (water-slager).

Σου βαζω δυο βιντεο απο ενα κοινο καναρινι κι ενα μαλινουα για να παρεις μια ιδεα

Malinois

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Kι ενα κοινο.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Αυτό με το ράμφος με παραξένεψε και μένα γιατι νόμιζα μονο τα τιμπραντο τραγουδανε ετσι. Αν κρίνω απ τα βίντεο ειναι σίγουρα μαλινουά, μόνο που επειδή ειναι μικρό φαντάζομαι (3μιση μηνων) δεν ξεχωρίζουν πολύ καλά ακόμα οι φωνές του. Κάνει κυρίως αυτήν που είναι συνεχόμενη σαν τρρρρρ ή καπως ετσι τελως πάντων.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Και τα μαλινουα;
Σε video στο "you tube"έτσι φαίνεται, αλλά το κελάηδισμα πιστεύω πως είναι το κύριο χαρακτηριστικό τους.
@MrNek36 έχεις και άλλα καναρίνια; θα πρέπει να ξέρεις πως τα καναρίνια φωνής χρειάζονται τον δικό τους χώρο για να μήν επηρεαστεί το τραγούδι τους από άλλα καναρίνια διαφορετικής ράτσας.
 
Ενα αρσενικό και ενα θυλικό έχω, το οποίο ως θυλικό δεν κελαηδάει οπότε δεν νομίζω πως υπάρχει θέμα ετσι;
 
Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
Το θηλυκό είναι και αυτό μαλινούα;
Αφού είναι μικρό σε ηλικία μπορείς να του βάζεις να ακούει ήχους απο το internet για να το εκπαιδεύσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Δεν έχω ιδέα τι ειναι το θυλικό και δεν νομίζω να το μάθουμε... Απ το ίντερνετ βρήκα βίντεο αλλά την μέθοδο δεν γνωρίζω. Επειδή τα χω έξω πρέπει να το φέρνω μόνο του στο δωμάτιο και να το βάζω; Για πόσο χρονικό διάστημα και πόσο συχνά;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Το θηλυκό τι χρώμα έχει; Μπορείς να το βγάλεις φωτογραφία;
Καλύτερα να πηγαίνεις εκεί το μηχάνημα παραγωγής ήχου και να το βάζεις να το ακούει... Περίπου μία ώρα όταν φέξει και μία ώρα πριν νυχτώσει. Γενικά όταν έχει χαμηλή δραστηριότητα είναι καλύτερα (λέγεται) να του βάζεις τους πρότυπους ήχους της φυλής του.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Θα ακολουθίσω κατα γράμμα τις συμβουλές κελαηδίσματος. Φωτογραφία βγάζω αύριο γιατί τώρα κοιμούνται
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Ναι, εντάξει. Αλλά ας περιμένουμε και την άποψη του @ROLLING STONES για την εκπαίδευση διότι σαφέστατα θα είναι πολύ πιο εμπεριστατωμένη από τη δική μου, μια και εκτρέφει πολλά χρόνια αυτήν τη ράτσα.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Αγαπητέ, κατά πάσα πιθανότητα έχεις στα χέρια σου ένα καλλίφωνο καναρίνι μεσαίας έντασης. Η εκπαίδευση ενός νεαρού αρσενικού μαλινουά είναι καλό να γίνεται σε κλειστό χώρο για να μην ακούει εξωτερικούς ήχους που μπορεί εύκολα να αντιγράψει. Κάποτε ένα καναρίνι μου, το οποίο είχα στην κλούβα συντήρησης στο μπαλκόνι "αντέγραψε" τον ήχο συναγερμού του αυτοκινήτου ενός φίλου που έμενε απέναντι και κτυπούσε πολύ συχνά. Η με οποιοδήποτε μέσο εκπαίδευση (δάσκαλος ή cd) καλό θα είναι να γίνεται σε εσωτερικό χώρο ώστε το καναρινάκι σου να ακούει προσεκτικά το ρεπερτόριο που θα του βάλεις να μάθει και να μην αποσπάται η προσοχή του. Εκτός από αυτές που αναφέρουν ορθά τα άλλα μέλη (νεροφωνές), μία χαρακτηριστικότατη φωνή των μαλινουά είναι η Staaltonen (μεταλλικοί ήχοι). Είναι ένας ήχος που μοιάζει με σταγόνες του νερού που πέφτουν αργά σε ένα άδειο τσίγγινο κουβά (τσινγκ, τσινγκ, τσινγκ). Μερικά μαλινούα, όταν εκτελούν αυτή τη φωνή, ανοίγουν λίγο το στόμα τους, αλλά αυτό δεν αποτελεί σφάλμα. Όλες τις άλλες φωνές κελαηδούν με κλειστό το στόμα.
Για να απολαύσεις ολόκληρο το ρεπερτόριό του μικρού τραγουδιστή καλύτερα να τον έχεις σε εσωτερικό χώρο. Σε λίγο καιρό θα διαπισώσεις κι εσύ ότι, όσον αφορά την ακρόαση, τα μαλινουά είναι καναρίνια σαλονιού, όχι μπαλκονιού.
Σου εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία, κι αν χρειαστείς οτιδήποτε στο μέλλον είμαι στη διάθεσή σου.
 
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές! Πράγματι τραγουδά με κλειστό το στόμα, γεγονός που επιβεβαιώνει λιγο περισσότερο την ράτσα του. Θα ήθελα να ρωτήσω, επειδή δεν θα ηταν εύκολο να το χω μεσα στο σπίτι μόνιμα, αν το έβαζα για το μάθημα και το έβγαζα πάλι με την λήξη του θα ήταν καλή ιδέα; Η αλήθεια είναι ότι στον ακάλυπτο ακούγονται διάφορα καναρίνια αλλων και ίσως τα ακούει και επιρρεάζεται...
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Να είσαι πάντα καλά και με μαλινουά!
Αν δεν γίνεται να το έχεις μόνιμα μέσα, κάνε αυτό. Και βλέπεις...
Πάντως να ξέρεις ότι τα καναρίνια κατά την εκπαίδευση θέλουν σταθερό περιβάλλον.
 
Καλησπέρα παιδιά, το αρσενικό μου καναρίνι μου είχαν πει πως ειναι μαλινουα. Υπάρχει τρόπος να το διαπιστώσω αυτο; Απ το κελάηδισμά του ισως;
Απο το κελάηδημά του βασικά. Αν μπορείς βάλε μας ένα βιντεάκι με τις επιδόσεις του στο τραγούδι,ώστε να υπάρχει απάντηση και για την "καταγωγή" του φίλου σου.
 
Καλησπέρα σε όλους, να το θυλικό μου! Ότι μπορέσετε να καταλαβετε τωρα απο δω...
1.webp 2.webp 3.webp

Μην με μαλώσετε για τον πάτο, ξέρω θελει καθάρισμα θα το κανω αυριο πρωί πρωι. Η κυρια μας εχει τρελάνει να κοβει χαρτιά αλλά οταν της έβαλα φωλιά δεν την άγκιξε
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Η κυρια μας εχει τρελάνει να κοβει χαρτιά αλλά οταν της έβαλα φωλιά δεν την άγκιξε
Βάλε ζεόλιθο αντί για χαρτί και θα ξενοιάσεις. Μόλις τώρα κι εγώ πήγα και πήρα γιατί δεν την πάλευα άλλο να μαζεύω χαρτάκια παντού. https://www.pet4u.gr/landmark-ζεόλιθος.html
Χωρίς να είμαι ειδικός, το θηλυκό καναρίνι δεν είναι μαλινουά καθώς νομίζω ότι τα αποδεκτά χρώματα της ράτσας είναι κίτρινο και λευκό, έστω με λίγα καφέ στίγματα. Και βγάλε και τη φωλιά, δεν υπάρχει λόγος να την έχεις γιατί έτσι ενδεχομένως και να επάγεις τη διάθεσή της για ωοτοκία. Και... Βγάλε την, αν γίνεται από τον χώρο που είναι ο αρσενικός (να μην τον βλέπει και να μην τον ακούει)
 
Back
Top