Αναπαραγωγή Πως ξεχωρίζουμε τους νεοσσούς αν είναι αρσενικοί ή θηλυκοί;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης GALEKOS
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

GALEKOS

PB Member
Εγγραφή
23 Φεβ 2008
Μηνύματα
326
Πόλη
Θήβα
πως μπορουμε να ξεχωρισουμε τους νεοσσους αν ειναι αρσενικοι η θηλυκοι;
 
ειναι πολυ δυσκολο να τους ξεχωρισεις τωρα. Ακομα και οι πιο εμπειροι ειναι δυσκολο να ξεχωρισουν. Το παραπανω αρθρο που σου γραφει ο γρηγορης ειναι πολυ κατατοπιστικο.
 
κάποιοι έμποιροι μπορούν να τα δούνε από τον τρίτο μήνα! Έχω ακούσει από κάποιον ότι στις τρεις εβδομάδες ζωής τα καταλαβαίνει αξιολογόντας το μέγεθος του κεφαλιού και κυρίως τον ματιών τους! Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει όμως αυτό!
 
Υπαρχουν ατομα που μπορουν και ξεχωριζουν το αρσενικο απο το θηλυκο και απο το αυγο. Και εγω δεν το πιστευα αλλα οταν το ειδα εμεινα μ... Προσωπικα εγω καταλαβαινω τους νεοσσους οταν εχουν φερει τα πρωτα τους πουπουλα ειναι λιγο δυσκολα αλλα μεχρι στιγμης εχω επιτυχια 70/100
 
Υπαρχουν ατομα που μπορουν και ξεχωριζουν το αρσενικο απο το θηλυκο και απο το αυγο. Και εγω δεν το πιστευα αλλα οταν το ειδα εμεινα μ... Προσωπικα εγω καταλαβαινω τους νεοσσους οταν εχουν φερει τα πρωτα τους πουπουλα ειναι λιγο δυσκολα αλλα μεχρι στιγμης εχω επιτυχια 70/100

Αυτο δεν γινεται με τιποτα.

Καπου ειχα διαβασει σ ενα ποστ οτι αμα παρεις τα μικρα απο την φωλια και τα βαλεις πανω σε μια επιφανεια αυτα που θα πηγαινουν περα δωθε και θα φευγουν ειναι τα αρσενικα κι αυτα που καθονται εκει που τα αφησες ειναι τα θηλυκα.Αυτη ομως δεν μπορει να ναι και σιγουρη μεθοδος.
 
αυτο εγω το ξερω οταν οι νεοσσοι ειναι μεσα στη φωλια. Συνηθως εως τις περισσοτερες φορες τα αρσενικα κανουν κινηση να κρυφτουν ενω θηλυκα μενουν ακινητα. Οσο για το αν μπωρουν να τα ξεχωρισουν απο το αυγο (π.χ ειχε τρια αυγα απο καναρια και μου ειπε οτι ειναι 2αρσενικα και 1θηλ. Οταν βγηκαν οι νεοσσοι ηταν 2α και1θ για μαγικα αποκλειεται)
 
ρωτησε τον ρε δημητρη τοτε πως το καταλαβαινει να το μαθουμε και εμεις. Πρεπει να βλεπει κατι για να μπορει να τα ξεχωριζει. Εγω τα μικρα τα βαζω πανω στο τραπεζι και κοιταω ποια θα φυγουν για να τα χαρακτηρισω σαν αρσενικα και ενω ειχα περυσι ''δει''σαν αρσενικα 8 νεοσσους μονο τα 5 ηταν αρσενικα. Τα αλλα ηταν τελικα θηλυκά.
 
Φιλε μου και εγω αυτην την απορια εχω αν και τον ρωτησα αλλα η απαντηση ηταν αρνητικη, μου ειπε κατι ψηλα αλλα δεν μπορεσα να καταλαβω γιατι οταν καποιος δεν θελει σου λεει μ... Ες.Αλλα δεν ηταν μονο αυτο το περιστατικο αυτο εχει γινει και με μουλους
 
τι να πω ρε δημητρη; Μαγος αποκλειεται να ειναι! Κατι θα βλεπει...
 
Εγώ Νικόλα όσες φορές έβγαλα τα αρσενικά στον 1μιση μήνα άρχιζαν να ψεφτοκελα ι δούν.
 
αυτο εγω το ξερω οταν οι νεοσσοι ειναι μεσα στη φωλια. Συνηθως εως τις περισσοτερες φορες τα αρσενικα κανουν κινηση να κρυφτουν ενω θηλυκα μενουν ακινητα. Οσο για το αν μπωρουν να τα ξεχωρισουν απο το αυγο (π.χ ειχε τρια αυγα απο καναρια και μου ειπε οτι ειναι 2αρσενικα και 1θηλ. Οταν βγηκαν οι νεοσσοι ηταν 2α και1θ για μαγικα αποκλειεται)
Ίσως να το είχε δει στο μεγάλο υπέρηχο και δεν το είπε.
 
Ισχύει αυτό με τα αυγά και είναι θέμα παρατηρητικότητας του εκτροφέα και κατά βάση μορφολογίας του αυγού.
Το αυγό που έχει αρσενικό έμβρυο είναι πιό μυτερό στο πάνω μέρος του αν υποθέσουμε ότι το πιό κοίλο μέρος του αυγού είναι το κάτω.
Το αυγό που έχει θηλυκό έμβρυο είναι επίσης κοίλο και επάνω.
Δείτε τις διαφορές, αν μπορείτε να τις διακρίνετε από τις συννημένες φωτογραφίες.
1,3 αρσενικά αυγά, 2 θηλυκά.

Παίζει σημαντικό ρόλο στο φύλο κατά την σύλληψη η θερμοκρασία του χώρου εκτροφής.
Περισσότερη ζέστη περισσότερα αρσενικά.
Φυσιολογική ζέστη μέχρι 20 βαθμούς κελσίου αναλογία αρσενικών θηλυκών.
Λιγότερη ζέστη περισσότερα θηλυκά.
Πάντα πιό σκληρό σαν φύλο το θηλυκό, ακόμα και στα καναρίνια.
Φιλικά,
 

Συνημμένα

  • P5080112.webp
    P5080112.webp
    39,8 KB · Προβολές: 300
  • P5080113.webp
    P5080113.webp
    35,5 KB · Προβολές: 281
  • P5080114.webp
    P5080114.webp
    40,1 KB · Προβολές: 278
βασιλη θα το τσεκαρω στα αυγα των δικων μου ζευγαριων και οταν δω τελικα οτι ισχυει θα σου πω! Εσυ με τα δικα σου εχεις επιτυχια στις προβλεψεις με αυτον τον τροπο; Παντως στις φωτογραφιες οντως εχουν διαφορα τα αυγα.
 
Ισχύει αυτό με τα αυγά και είναι θέμα παρατηρητικότητας του εκτροφέα και κατά βάση μορφολογίας του αυγού.
Το αυγό που έχει αρσενικό έμβρυο είναι πιό μυτερό στο πάνω μέρος του αν υποθέσουμε ότι το πιό κοίλο μέρος του αυγού είναι το κάτω.
Το αυγό που έχει θηλυκό έμβρυο είναι επίσης κοίλο και επάνω.
Δείτε τις διαφορές, αν μπορείτε να τις διακρίνετε από τις συννημένες φωτογραφίες.
1,3 αρσενικά αυγά, 2 θηλυκά.

Παίζει σημαντικό ρόλο στο φύλο κατά την σύλληψη η θερμοκρασία του χώρου εκτροφής.
Περισσότερη ζέστη περισσότερα αρσενικά.
Φυσιολογική ζέστη μέχρι 20 βαθμούς κελσίου αναλογία αρσενικών θηλυκών.
Λιγότερη ζέστη περισσότερα θηλυκά.
Πάντα πιό σκληρό σαν φύλο το θηλυκό, ακόμα και στα καναρίνια.
Φιλικά,
εγω αυτό το ήξερα για τα ερπετά, πολύ χρήσιμο
 
Στην γυναίκα δεν ισχύει γιατί απλά φαίνεται η κοιλιά και είναι θέμα σωματότυπου και τίποτα άλλο.
Προσέξτε. Εδώ μιλάμε για αυγά και όχι για έμβρυα θηλαστικών που κυοφορούνται στην μήτρα της θηλυκιάς.
Έχω κι εδώ το know how, λόγω των 2+2 παιδιών που έχω.
2 αγόρια και 2 κορίτσια εννοώ και σε όλες τις εγκυμοσύνες της γυναίκας μου όλοι οι "εμπειρικοί" με την μυτερή κοιλιά ή όχι, έπεφταν ΕΞΩ!
Φιλικά,
 
Back
Top