Γενικά Πως ξεχωρίζουν τα αρσενικά από τα θηλυκά ζεμπράκια;

Chris stratilas

PB New Member
Εγγραφή
10 Φεβ 2020
Μηνύματα
17
Πόλη
Άγιος Δημήτριος
Καλησπέρα επανέρχομαι πάλι για μία άλλη ερώτηση το ζευγαράκι που έχω μου το πουλήσανε για αρσενικό αλλά σήμερα διαπίστωσα ότι είναι θηλυκό από μία άλλη σελίδα που μας λέει πώς ξεχωρίζουμε το φύλο είναι όντως έτσι τα αρσενικά ζεμπράκια έχουν κόκκινα μάγουλα και κόκκινο ράμφος γιατί αν είναι έτσι θα έκανα ένα μεγάλο λάθος θα πήγαινα να πάρω ένα θηλυκό και όπως καταλαβαίνετε τι θα γινόταν μέσα στο κλουβί
 
Μπορείς αν θες να ανοίξεις ένα άλλο θέμα. Για να τα ξεχωρίζεις:
Τα αρσενικά ζεβρακια έχουν σκούρο κόκκινο ράμφος, κελαηδούν και συνήθως φέρνουν μαγουλάκια, ραβδώσεις στον λαιμό και βουλές στα πλευρά. Στα θηλυκά όλα αυτά απουσιάζουν και το ράμφος είναι πιο ανοιχτό προς το πορτοκάλι. Φυσικά εξαρτάται και από την μετάλλαξη.
 
Καλησπέρα σας επανέρχομαι και πάλι συγνώμη που δεν μπορώ να κάνω καινούργια ανάρτηση αλλά θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι για το ζεμπρακι μου είναι τώρα δύο μέρες που φουσκώνει πάρα πολύ και θέλει να κοιμάται βέβαια το πρωί έχει τρομερή όρεξη κελαηδάει και κάνει όλα καλά την έχω ενάμιση χρόνο και δεν την έχω ζευγαρώσει μήπως φταίει αυτό για να της βάλω ένα αρσενικό για να έχει παρέα α και κάτι άλλο ανασαίνει καμιά φορά και βαριά
 
Back
Top