Γενικά Πως ξεχωρίζω το φύλλο των περιστεριών;

ΛΑΓΚΩΝΑΣ

PB New Member
Εγγραφή
3 Φεβ 2016
Μηνύματα
46
Πόλη
Κομοτηνή
Καλησπερα θα ηθελα να μου πειτε πως ξεχωριζω το φυλλο των περιστεριων ξερω οτι ο αρσενικος γουργουριζει και οτι αν πιεσουμε τον ποπο τους ο αρσενικος εχει δυο κοκκαλακια ενω η θυληκια οχι
 
Λοιπόν αρχικά τα πουλιά μπορούμε να τα ξεχωρίσουμε με σιγουριά όταν έρθουν σε αναπαραγωγική ηλικία(για να ξεχωριστεί το φύλο νωρίτερα χρειάζεται μεγάλη εμπειρία και να γνωρίζουμε το κοπάδι μας ώστε να το συγκρίνουμε με τα υπόλοιπα)

Τώρα στα ενήλικα τα αρσενικά όπως είπες γουργουρίζουν συχνά ενώ τα θηλυκά σπάνια, επίσης τα αρσενικά λόγο αυτής της ιδιότητας συνήθως έχουν μακρύτερο και πιο παχύ λαιμό απο τα θηλυκά.
Ακόμα παρατηρούμε διαφορές και γενικότερα στον σωματότυπου του πουλιού, δηλαδή τα αρσενικά είναι πιο μεγαλόσωμα και μακρόστενα σε σχέση με τα θηλυκά, επίσης τ αρσενικά έχουν συχνά μεγαλύτερα ρουθούνια απο τα θηλυκά


προς το παρόν δεν μου έρχεται κάτι άλλο... Πιο εύκολα θα το καταλάβεις απο τα την συμπεριφορά (γουργουρίσματα, προστασία περιοχής κτλ) γιατί τα σωματικά διαφέρουν ανάλογα με την ράτσα και μπορεί να σε μπερδέψουν
 
Πολύ εύκολο είναι όταν είναι δικά σου πιτσούνια. Στο πιάτο ξεχωρίζουν τα αρσενικά από τα θηλυκά. Είναι μεγαλύτερα, έχουν χοντρα δάχτυλα στα πόδια κλπ. Μετά στην αναπαραγωγή, τα αρσενικά φουσκώνουν και χορέυουν κάνωντας βεντάλια την ουρά. Τα θηλυκά και να γουργουρίσουν δεν κάνουν με την ουρά τους "σκούπισμα". Ο σωματώτυπος δεν είναι στάνταρ , ιδιαίτερα στους ταχυδρόμους. Μπορείς να δεις κοπέλα που να είναι... Τούμπανο.
 
Πολύ εύκολο είναι όταν είναι δικά σου πιτσούνια
είναι εύκολο αν είναι δικά σου και τα ξέρεις αλλά όχι πάντα γιατί σκέψου το ένα να είναι μόνο στην φωλιά οτι και να είναι θα γίνει τούμπανο αλλά μόλις μεγαλώσει λίγο φαίνεται πιο καλά
Ο σωματώτυπος δεν είναι στάνταρ , ιδιαίτερα στους ταχυδρόμους. Μπορείς να δεις κοπέλα που να είναι... Τούμπανο.
σωστά έχω ζευγάρι που ο αρσενικός είναι πιο μικρός απο το θηλυκό αλλά αυτο είναι εξαίρεση
 
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους, δεν απάντησα επειδή σας εξήγησε ο Νεκτάριος. Θεώρησα πως είναι γνωστά τα πιάτα στους περιστεράδες. Αυτά τα πιάτα χρησιμοποιούμε για φωλιές στην αναπαραγωγώγη των ταχυδρομικών. Πάντως διευκρινιστικά σας λέω εάν έγινε παρανόηση με το πιάτο φαγητού, πως δεν "τρώω" τα πουλιά μου, δεν μπορώ να τα σφάξω . Όσοι έχουν κουμάσια μπορούν να καταλάβουν αυτό που λέω . Όταν μπαίνεις μέσα και σε κοιτάζουν σαν οικείο τους πως να τους κάνεις κακό. Προτιμώ να τους αλλάζω τα αυγά με τζούφια, ώστε να κρατάω όσα πουλιά θέλω και μπορώ να διαχειριστώ παρά να τα... Καλή συνέχεια σε όλους.
 
Ιωάννη, η αλήθεια είναι οτι πράγματι το πιάτο του φαγητού και μάλιστα οχι των περιστεριών μου ήρθε στο μυαλό. Μετά είπα δεν μπορεί, κάτι παρανόησα και για αυτο ρώτησα
 
Συνονόματε το περιστέρι θεωρείται από τα καλύτερα εδέσματα. Αυτό το λέω για να μην παρεξηγείς κάποιους εάν ακούς πως τα τρώνε. Απλά εγώ δεν μπορώ να "χαλάσω" τα δικά μου και πολύ περισσότερο να τα φάω . Οι ταχυδρόμοι είναι πανέξυπνα πλάσματα, δεν μπορεί κάποιος να μην τους λατρέψει. Όταν πετάξεις ένα πουλί, κάθεσαι και το περιμένεις να έρθει σπίτι, αγωνιάς μην το χτύπησε κάποιος εχθρός στον δρόμο, εάν θα έλθει καλά, εάν πέταξε και παραμονεύει το γεράκι, πηγαίνεις στο πατάρι που κλωσσάει και σε κοιτάζει στα μάτια, κλπ , κλπ , μετά τον σφάζεις να τον φας.
 
Back
Top