Γενικά Πως ξεχωριζουμε το αρσενικο απο το θηλυκο cockatiel;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Doris
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Doris

PB New Member
Εγγραφή
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
35
Πόλη
Orleans France
παιδιά συγγνώμη για το greeklish αλλα έχω ξένο pc με γαλλικό πληκτρολόγιο οποτε δεν μπορώ η βάλω τα ελληνικά.

έχω δυο "κοκατιελακια" το ένα είναι "λουτινο" k το άλλο φυσικό γκρι αλλα δεν μπορώ η καταλάβω αν είναι θηλυκά η θηλυκό αρσενικό... toul η ξέρω να τους κάνω φωλια η όχι. Θα σας στείλω photos να δείτε η μου πείτε γιατί ψάχνω στο internet όλη την ώρα k στους "εκτοφεις" εδώ αλλα m λέει ο ένας αλλα ο άλλος.

το γκρι έχει κίτρινη φάτσα με πορτοκαλι βουλες k η ουρα είναι γκρι με κίτρινες βουλες έχω το "λουτινο" είναι κίτρινη φάτσα πορτοκαλι βουλες k ουρα κίτρινη κατακίτρινη ενώ το γκρι τραγουδάει όοολη την ώρα ενώ το κίντρινο ζήτημα η κάνει ένα piiiii
 
το κίτρινο ξέρω είναι 2 ετών gt το έχω 1μιση χρόνο το γκρι έχω 7 μήνες που το έχω αγοράσει αλλα ήταν ήδη 1.5 οποτε 2 k αυτό υπολογίζω
 
to kitrino kserw einai 2 etwn gt to exw 1misi xrono to gri exw 7 mines pou to exw agorasei alla itan idi 1.5 opote 2 k ayto upologizw
Τοτε το φυλο διαχοριζεται βαλε μερικες φοτογραφιες για να διαχορισουμε το φυλο

Αμα δεν μπορεις πηγενετο σε πετσοπ να σου πουν
 
  • Like
Αντιδράσεις: Doris
  • Like
Αντιδράσεις: Doris
αυτό είναι το ένα που m είχαν πει ότι ήταν αρσενικό όταν το πήρα k το άλλο m είπαν είναι θηλυκό

IMG_20140603_181829.webpIMG_20140603_181717.webpIMG_20140603_181733.webp
 
Εγώ και τα δύο αρσενικά τα βλέπω αλλά περίμενε και άλλες γνώμες γιατί δεν είναι το φόρτε μου τα cockatiels :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Doris
αλήθεια k τα δυο αρσενικά; το γκρι όλη την ώρα κελαηδάει δεν σταματάει καθόλου ενώ το κίτρινο άμα δεν βαριέται θα κάνει κάνα piii
 
Μακάρι να είναι θηλυκό. Κάτσε να σου πει και κανένας άλλος :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Doris
Κι εγω 2 αρσενικα νομιζω πως εχεις. Οταν κανουν φωνες τραβηξε τα ενα βιντεο και ανεβασε το να δουμε αν θελεις.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Doris
το γκρι αρσενικό το βλέπω κι εγώ.. Το "λουτινο" είναι δύσκολο δες στο φως του ηλιου αν έχει κάτω από τα φτερά κίτρινεσ βουλες k η ουρα αν έχει κίτρινες ραβδώσεις.. Παρατήρησε επίσης αν σηκώνει τους ωμους σε σχήμα καρδιας αυτό το κάνουν μονο αρσενικά!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Doris
μα το γκρι έχει κίτρινες βουλες στην ουρα του από τι μέσα μεριά... Το "λουτινο" μονο στα φτερά του έχει κίτρινες βουλίτσες. κάτω στην ουρα του δεν διακρίνω τίποτα. το γκρι κελαηδάει όλη την ώρα βασικά ξεσηκώνει μελωδίες άλλων πουλιών. ενώ το "λουτινο" βαριέται που ζει.. μονο φαΐ και χάδια θέλει το μικρούλη μου

το "λουτινο" σηκώνει τους ωμους του μονο για ένα πράγμα όταν του λέω έλα k θέλει η βγει από το κλουβί που ενθουσιάζεται η όταν του λέω 'τι έχω εγώ εδώ και βλέπει φαΐ στο χέρι μου (ενθουσιάζεται πάλι)
 
Τα χρωματα δεν ειναι 100% σιγουρα για τ φυλο τουςαπλα πιθανολογουμε.. Εγω ειχα γκρι κοκατιλ χωρις κιτρινο κεφαλι ουρα παρδαλη μου ελεγαν θηλυκο σιγουρα αλλα τελικα ηταν αρσενικο.. Απο την συμπεριφορα μονο θα καταλαβεις. Για το γκρι σιγουρα αρσενικο μου ακουγετε με αυτα που λες! Το λουτινο δες καλα τιν ουρα του προσεκτικα αλλα κ παλι δυσκολο αν δεν κελαηδαει ουτε κανει ηχους ποτε κ βγαζει μονο μια κραυγη ειναι θηλυκο! Ακου κ αλλες γνωμες! Παντως ειναι πανεμορφα μπραβο...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Doris
δεν ξέρω το γκρι μου το πουλήσανε για θηλυκό k το "λουτινο" για αρσενικό αλλα οι γάλλοι είναι ότι να ναι δεν έχουν pet shop όπως εμείς. σε μαγαζιά με είδη κήπου και εργαλεία πουλάνε k ζωάκια οποτε δεν υπάρχει εξειδίκευση. έχω παρατηρήσει επίσης ότι το "λουτινο" από τότε που πήρα το γκρι κοιμάται μερικές φορες στο κάτω κλάδι ενώ το γκρι είναι πιο επιθετικό και δείχνει πιο δυνατό από το "λουτινο". επίσης είχα δει σε μια φάση που το γκρι πήγαινε να καβαλήσει το "λουτινο" αλλα το "λουτινο" την έκανε δεν καθόταν.


ευχαριστώ :D ναι τα μωρά μου είναι όμορφα.
 
Back
Top