Γενικά Πως ξεχωριζουμε το αρσενικο απο το θηλυκο ringneck;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης krisos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

krisos

PB New Member
Εγγραφή
7 Φεβ 2009
Μηνύματα
44
Πόλη
Αθήνα
Εχω δυο τα ειχα παρει μαζι απο το ιδιο μαγαζι μου τα υποδιξε ως αρσενικο και ως θυλικο, δεν ειχε κανενα δεχτυλιδι στον λεμο του,το ενα εχει τωρα, το αλλο οχι μονο μια μικρη σκια στον λεμο του τα πιραμε ιδιας ιλικιας μαλλον! Ειχαν τουλαχιστον την ιδια κοψια! Πως ξεχωριζουμε τον αρσενικο απο το θυλικο; Εκτος απο το δαχτυλιδι στο λεμο του;
 
Ο μονος τροπος να τα ξεχωρισεις ειναι ο δαχτυλιος γυρω απο τον λαιμο. Με μια επιφυλαξη σου λεω και κατι αλλο που χω προσεξει εγω. Των αρσενικων η ουρα ειναι μακρυτερη και μυτερη ενω του θηλυκου κοντυτερη και ευθεια. Δηλαδη δεν σχηματιζει γωνια στο τελος οπως του αρσενικου.
 
Το αρσενικο εχει μαυρο εντονο δαχτυλιο στο λαιμο του ενω το θηλυκο μια σκια οπως το ειπες!
 
Το εχω διαβασει αυτο georgina οσο για τις ουρες νομιζω ιδιες ειναι μην σου πω οτι της μαλλον θυλικιας ειναι μεγαλητερη!
ειναι ολοιδια στα παντα μονο δαχτυλιος γυρω απο τον λαιμο αλαζει.
ο χαρακτηρας τους δεν ειναι ιδιος η μαλλον θυλικια ειναι πιο κοινωνικη! Ο αρσενικος ειναι λιγο νευρικος και <περιεργος> και μηγα να περασει θα ασχολιθει μαζι τις εξω που τα εχω.Α και η μαλλον θυλικια ορμαει σε οτι πετουμενο ακουμπισει την κλουβα, π, χ, σπουργιτας, cockatiels εχω 2 ο αρσενικος cockatiel τον αχω αφησει επιτιδες πηγε 2 φορες στην κλουβα των ringneck parakeet και η θυλικια του δαγκωσε το ποδι του και γενικος επιτιθετε και στο μικρο cockatiel που καναν(χωρις συμαντικο τραβματισμο χαρις των καγγελων)η θυλικια cockatiel(μονο αυτη δεν τα φοβατε) ειναι επιθετικη με μαλλων θυλικια ringneck parakeet
 
Back
Top