Γενικά Πως ξεχωριζουμε το αρσενικό περιστέρι απο το θυληκό;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Bigalice
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Bigalice

PB New Member
Εγγραφή
7 Δεκ 2008
Μηνύματα
73
Πόλη
Νέα Πέραμος Καβάλας
γεια σας κ παλι ο αχρηστος κ ασχετος περιστερας επιστρεφει (εγω δηλαδη ) και θα κανω μια έρωτηση που μπορεί να έχουν κ αλλοι ανθρωποι εδω μέσα κ ας με βρίσετε


πως ξεχωριζουμε το αρσενικό περιστέρι απο το θυληκό;

εχω ακουσει κατι.. Οτι αν πιάσεις ενα θηλυκο απο το ράμφος αυτο κανει κινιση μόνο προς τα πίσω για να φύγει ενω το άρσενικο.. Οταν κρατήσεις το ράμφος κουνάει περα δωθε το κέφαλι λόγο της δύναμης, αληθέυει κατι τέτοιο; Εμενα μου ακούγετε λίγο βάναυσο αυτο... μπόρει κάποιος που γνωρίζει να μας πεί κ εμας τα "Ψαρια"; ( Νεους)

Thank you all
 
Καλησπερα αν πιασεις το θυληκο απο τη μυτη καθεται ακινητο ενω το αρσενικο κουνιεται επισης η μυτη του αρσενικου ειναι πιο χοντρη απο του θυληκου
 
Eγώ είχα ακούσει ότι αν με το ένα χέρι πιάσεις τα πόδια του και με το άλλο το ράμφος και η ουρά είναι προς τα κάτω είναι αρσενικό ενώ προς τα πάνω θυληκό. Τα συμπεράσματα δικά σας...
 
Τα πράγματα είναι απλά, καταρχήν με τον καιρό θα τα ξεχωρίζεις μόνο που θα τα βλέπεις διότι τα θυληκα είναι πιο λεπτοκαμωμένα από τα αρσενικα, το ράμφος είναι ίδιο μόνο το λευκό κομμάτι πάνω από το ράμφος μεγαλώνει περισσότερο στα ενήλικα αρσενικά.
Αλλά η μέθοδος με τα πιο σίγουρα αποτελέσματα είναι η εξής:
- Να τους βάλεις "χέρι" 😱:D!
Υπάρχουν 2 κόκαλα στο κάτω μέρος του σώματος, είναι η αντίστοιχη λεκάνη των ανθρώπων βάζεις το δάχτυλό σου και ψηλαφίζεις το κενό μεταξύ τους, αν το δάχτυλό σου χωράει άνετα ανάμεσα στα 2 κόκκαλα τότε είναι θυληκό (είναι έτσι φτιαγμένο για να διευκολύνει την έξοδο του αυγού) αν το κενό είναι στενό έως και σχεδόν κλειστό τότε είναι αρσενικό.Βέβαια δεν πρέπει να είναι το πουλί σε μικρή ηλικία.
Ασφαλώς η μέθοδος αυτή έχει πιο σίγουρα αποτελέσματα όταν παρατηρείς και τη συμπεριφορά του πουλιού, αν κάνει επίδειξη αν γουργουρίζει δυνατά κτλ
 

Συνημμένα

  • PigeonSkeleton.webp
    PigeonSkeleton.webp
    33,5 KB · Προβολές: 287
Εγω τα ξεχωριζω περα απο τις επιδειξεις του αρσενικου αλλα και τις θυληκιας
απο το παχος του λαιμου με το ματι τωρα.
Τα υπολοιπα ειναι μεν σεβαστα αλλα τα θεωρω πολυ υπερβολικα και περιτα.
 
σημέρα δοκίμασα αυτό με το ράμφος ( το κραταμε κ το θυλίκο δεν κουνίετε ι κάνει μόνο πίσω ενω το αρσένικο τρελένεται κ το κουνάει παντου για να ξεφύγει) κ επίσης αυτό με το κόκκαλο που είπε ο φιλαράκος μου πιο πάνω...

παιδιααα εχω γεννητούριααα

προχτές πήρα ενα ζευγάρι... Κ χτές εκανε αυγό αλλου έτρωγε αλλου έπινε αλλού τελίκα το έδωσε ομως χεχεχεχε
 
συμφωνώ με τον helk 100% το "χέρι" είναι το καλύτερο, αν είσαι ανυπόμονος και δεν περιμένεις να δεις το γουργούρισμα του αρσενικού. Πάντως φίλε κώστα, όταν αποκτήσεις εμπειρία με τα περιστέρια θα τα ξεχωρίζεις μόνο με τα μάτια ποιο είναι τι...
 
ομωσ παιδια υπαρχει και αλλοσ τροποσ που δεν τον αναφερατε κι ειναι ο πιο απλοσ. Κρατασ το περιστερι στο ενα σου χερι φυσασ λιγακι στο επιμαχο σημειο 😛 και βλεπεισ το γενετικο οργανο:) ειναι η πιο απλη λυση. Ακομα μπορεισ να τα ξεχορισεισ βλεποντασ πιο κλοσαει το αβγο περισσοτερη ωρα. Αυτο που το κλοσαει σχεδον συνεχεια ειναι το θηλικο ενο το αρσενικο κλοσαει για λιγο ωστε να φαει... Το θυλικο. Αυτα...
 
Εγω τα ξεχωριζω περα απο τις επιδειξεις του αρσενικου αλλα και τις θυληκιας
απο το παχος του λαιμου με το ματι τωρα.
Τα υπολοιπα ειναι μεν σεβαστα αλλα τα θεωρω πολυ υπερβολικα και περιτα.
σωστος ο κυριος... Ετσι ειναι οπως τα λεει
 
Back
Top