Αναπαραγωγή Πως πήγαν το 2020 οι γέννες των καναρινιών σας;

pantelis2003

PB New Member
Εγγραφή
15 Μαρ 2020
Μηνύματα
18
Πόλη
Ελευσίνα
Γεια σας φετος οι γεννες που εκανα πηγαν παρα πολυ ασχημα εχοντας χασει 15 νεοσσους απο διαφορετικα ζευγαρια τα πουλια τις πρωτες 5 μερες ζουσαν και ξαφνικά την 6 μερα τα εβρισκα νεκρα επισης και αλλα φιλοι ερασιτεχνες εκτροφοις μου λενε πως δεν εχουν παει καλα φετος εσας πως εχουν παει οι γεννες
 
@pantelis2003 Γεια σου και σε σενα :) εγω εβαλα φετος 4 ζευγαρια και εχασα 10 νεοσσους ☹ αλλα ζησανε αρκετα καναρινακια :) ολα τα καναρινακια που εφυγαν ειχαν την μαυρη τελεια δυστυχως και οπως μου ειπαν εδω οι πιο εμπειροι πρεπει να κανω αγωγη στα ζευγαρια! Μηπως παρατηρησες και εσυ την μαυρη τελεια; Ή παρακολουθουσες αν ταϊζοντουσαν οι νεοσσοι; Τι συνεβαινε; ☹
 
Καλησπέρα παιδιά! Έγω αρχικά έβαλα 7 ζευγάρια τα οποία όλα τους τα αυγά ήταν άσπορα εκτός από δύο ζευγάρια τα οποία τα αυγά τους ήταν πιασμένα αλλά δεν με βοήθησε ο καιρός. Δεύτερη γέννα έβαλα άλλο ένα ζευγάρι.στα δύο ζευγάρια είχα 4/5 και 3/3
Αλλά δύο πουλάκια ψόφησαν καθώς τα έριχνε η μητέρα κατά λάθος στον πάτο και δεν τα πρόλαβα τα υπόλοιπα έχω μόνο άσπορα αυγά και δεν ξέρω τι φταίει!
 
@GrigorisK σιγουρα τα εριξε καταλαθος ή τα εριξε επειδη ειδε οτι ειχαν ηδη φυγει και τα εριξε κατω; Οσο για τα ασπορα δεν ξερω ασε να μας πει καποιος εμπειρος εδω :) τους ειχες κανει την καταλληλη προετοιμασια πριν τα ζευγαρωσεις;
 
@Elli Ήταν ακριβώς κάτω από τα πόδια της καθώς παρατήρησα και σηκώνονταν απότομα και τα έριχνε στον πάτο. Έχω κάνει την κατάλληλη προετοιμασία έχω διαβάσει όλα τα άρθρα και έχω σχεδιάσει και πρόγραμμα το οποίο ακολουθώ... ωστόσο προσπαθώ να ερευνήσω μια περίπτωση που πέρασε από το μυαλό μου για άσπορα αυγά το οποίο θα ήθελα να συζητήσουμε! 🙂
 
@GrigorisK τοσο αποτομα εβγαινε απο την φωλια; Μηπως πηγαινες κοντα και την τρομαζες;και εφευγε σφαιρα και γι αυτο τα εριχνε; Τα νυχια της μηπως ειναι πολυ μακρια; Πολλες ερωτησεις ε; 😛 τι περιπτωση περασε απο το μυαλο σου για τα ασπορα αυγα;
 
@Elli Τα νύχια τα έχω κόψει κατά την πρώτη αναπαραγωγική φάση άρα είναι ακόμα κοντά δεν έχουν μεγαλώσει. Εγώ την έβαζα αυγό για να ταΐζει τα μικρά και από την χαρά της (έτσι πιστεύω) πήγαινε να φάει άρα το αποτέλεσμα ήταν αυτό που προ είπα. Τώρα στο θέμα των άσπορων αυγών η άποψη μου είναι πως. Τα 6 από τα 10 θηλυκά μου. Με το που τελειώνουν την φωλιά κάθονται μέσα και δεν σηκώνονται με τίποτα ο κόσμος να χαλάσει και τις ταιζουν οι αρσενικοί. Μήπως δεν υπάρχει καθόλου επαφή αφού είναι όλη μέρα στην φωλιά;!
 
@GrigorisK Μαλιστα! Τωρα στο θεμα των ασπορων αυγων μηπως λειπουν καποια στοιχεια απο την καναρα σου;καμια βιταμινη; Μηπως η καναρα ειναι πυρωμενη πολυ και δεν προλαβαινει ο αρσενικος και εχει κανει ηδη τα αυγα τα ασπορα;καποιος εμπειρος εδω θα σου απαντησει καλυτερα πανω σε αυτο γιατι και εγω δεν ειμαι ειδικη μην με παρουν στο κυνηγι εδω οι παλιοι και οι γνωστες για λαθος πληροφοριες 😛 απλα την γνωμη μου λεω :)
 
σιγουρα τα εριξε καταλαθος ή τα εριξε επειδη ειδε οτι ειχαν ηδη φυγει και τα εριξε κατω;
Αφήστε τη συζήτηση να εξελιχθεί στο θέμα της. Όταν ο Γρηγόρης θέλησε να μάθει τους λόγους, το έκανε πολύ σωστά σε δικό του θέμα εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Νεκροί-νεοσσοί-έξω-από-την-φωλιά.38132/ . Το ίδιο μπορεί να κάνει και όποιος άλλος θέλει για τη δική του περίπτωση.
 
Eνα θέμα που επαναλαμβάνεται σχεδόν κάθε χρόνο και που εν τέλη δεν προσφέρει απολύτως τίποτα και σε κανέναν. Οσες απαντήσεις και να δωθούν δεν θα πάψει ποτέ η κάθε μία απο αυτές, να είναι κάτι ξεχωριστό που δεν μπορεί να ομαδοποιηθεί. Υπάρχουν τόσοι πολλοί και διαφορετικοί παράγοντες που επιρεάζουν τα αποτελέσματα σε κάθε εκτροφή. α) είδος πουλιών β)προετοιμασία γ)χώρος εκτροφής δ)φωτισμός ε) μικροβιολογικό φορτίο του χώρου στ) φροντιστής και γνώσεις κλπ.-κλπ.-κλπ. που αριθμός τους περνάει τα δάκτυλα και των δυό χεριών. Εκείνο που μένει κάθε φορά και κάθε χρονιά ΙΔΙΟ είναι η πεποίθηση όλων, οτι "φέτος κάτι δεν πήγε καλά", αλλα ΠΑΝΤΑ έξω απο τις δικές μας ευθύνες.
 
Γεια σας φετος οι γεννες που εκανα πηγαν παρα πολυ ασχημα εχοντας χασει 15 νεοσσους απο διαφορετικα ζευγαρια τα πουλια τις πρωτες 5 μερες ζουσαν και ξαφνικά την 6 μερα τα εβρισκα νεκρα επισης και αλλα φιλοι ερασιτεχνες εκτροφοις μου λενε πως δεν εχουν παει καλα φετος εσας πως εχουν παει οι γεννες
Εγώ φίλε στη πρώτη μου προσπάθεια αναπαραγωγής είχα στη πρώτη γεννα 5/5 κ στη δεύτερη 5/6! Οι πρώτοι απογαλακτιστηκαν την Πρωτομαγιά κ οι δεύτεροι είναι 18 ημερών ! Θα συμφωνήσω με τον Δάσκαλο!καθε αναπαραγωγή έχει αμέτρητους παράγοντες κ είναι ξεχωριστή για τον καθένα συνεπως δεν μπορεί να ομαλοποιηθεί! Καλη συνέχεια
 
Back
Top