Αναπαραγωγή Πως πρέπει να προχωρήσω από εδώ και πέρα στην αναπαραγωγή;

Nikos Katevenis

PB New Member
Εγγραφή
26 Μαρ 2019
Μηνύματα
3
Καλησπέρα,
τον οκτωμβριο πηγα σε ενα πετ σοπ και αγορασα ενα αρσενικο (πορτοκαλι με ασπρο) και ενα θυληκο (κιτρινο) καναρινι. το αρσενικο εχει δακτυλιδι στο ποδι του, ενω το θυληκο δεν εχει.
χωρις να ξερω πολλα πολλα για τα καναρινια ακουσα αυτα που μου ειπε αυτος μου που τα πουλησε και
αρχικα τα εβαλα μαζι στο κλουβι που μου πουλησε, οπου μεσα μου ειχε βαλει φωλια και νημα.
τις πρωτες μερες ο αρσενικος κελαηδουσε πολυ και φαινοντουσαν πυρωμενα και η θυληκια εφτιαξε την φωλια και μου εκανε 4 αυγα περιπου μετα απο 25 μερες απο οταν τα αγορασα.
απο τα 4 αυγα το ενα βγήκε και πεθανε μετα απο 4 μερες και τα αλλα δεν βγηκαν ποτε
Μετα την αποτυχημενη προσπαθεια για αναπαραγωγη, αγορασα μεγαλυτερο κλουβι 60αρι με χωρισμα στη μεση και τα εβαλα και τα δυο εκει μαζι και περιμενα μηπως αρχισουν παλι και ζευγαρωσουν αλλα δεν εγινε τιποτα παρολο που ακολουθουσα την απαιτουμενη διατροφη για αναπαραγωγη.
Απο τοτε εβλεπα το θυληκο να μην δινει σημασια στο αρσενικο και να τον αποφευγει, μεχρι που πριν απο λιγες μερες ανακαλυψα το φορουμ και αρχισα να διαβαζω.
αφου διαβασα στο φορουμ, εβγαλα το αρσενικο και το εβαλα σε ενα αλλο κλουβι και το εβαλα καπου ωστε να μην βλεπει το ενα το αλλο, αλλα παλι το αρσενικο δεν κελαηδαει.
ξερω οτι εχω κανει πολλα λαθοι γιατι βασιστηκα σε αυτα που μου ειπαν απο το πετ σοπ, για αυτο τα εγραψα για να μου πειτε και εσεις την γνωμη σας στο πως πρεπει να προχωρησω απο εδω και περα.
απο τροφες δινω μονο συσκευασμενη, και απο αυγοτροφη του δινω συσκευασμενη και μια που φτιαγνω εγω (την συνταγη την βρηκα στο φορουμ)

56161920_2053753034737458_6103528254264573952_n.webp53529087_609173826266159_8950116210209456128_n.webp
 
Να τα χαίρεσαι...
Αν και είμαι από κινητό, σαν να βλέπω το αρσενικό να είναι ράτσας, συγκεκριμένα κόκκινου μωσαϊκού, δεν ταιριάζει με την κίτρινη κανάρα... Η εικόνα της οποίας δεν μου αρέσει καθόλου... Είναι ζωηρή; Τρώει και πίνει κανονικά;
[automerge]1553635590[/automerge]
Μοιάζει με αυτό το αρσενικό σου;

19.webp

Αν ναι, θέλεις τέτοια νύφη:

61.webp
.
 
Τελευταία επεξεργασία:
ναι ειναι το ιδιο με αυτο στη φωτογραφια,
το κιτρινο τρωει κανονικα και αρκετα θα ελεγα
 
Καλησπέρα Νίκο. Καταρχάς καλώς ήρθες. Να σου πω και εγώ το κίτρινο δεν το βλέπω κ πολύ "σόι".Ίσως αυτός είναι και ο λόγος που δεν ζευγαρώνει πάλι.Αφου δεν έχει δαχτυλίδι μήπως είναι μεγάλη σε ηλικία. Μηπως κ το αρσενικό είναι ταλαιπωρημένο από προηγούμενες γέννες; Αφού τα έχεις θα σου πρότεινα να τούς κάνεις καλή διατροφή και εάν δεν αποδώσει κ αυτό τα αφήνεις για την επόμενη χρονιά.Αλλωστε τα ίδια τα πουλιά θα σε οδηγήσουν.🐣
 
Το κίτρινο φαίνεται άρρωστο. Βάλε μερικές ακόμα φωτογραφίες του, μήπως πρόκειται για κάτι συμπτωματικό.

το κιτρινο πριν απο την γεννα ηταν σχετικα αδυνατο, απο την γεννα και μετα εμεινε ετσι,
να ψαξω να βρω για το αρσενικο ενα μωσαικο;η τα μωσαικα μπορουν να αναπαραγουν και με τα υπολοιπα ειδη;
56119356_2039666939658937_5291932357631148032_n.webp
 
να ψαξω να βρω για το αρσενικο ενα μωσαικο;
Πρώτα απ' όλα να πας σε έναν πτηνιατρο το θηλυκό. Δεν φαίνεται καλά και αν έχει κάτι, θα έχει κολλήσει και τον αρσενικό.
 
Back
Top