Φροντίδα Πως πρέπει να φροντίζω ένα parrotlet;

GeorgeKous

PB New Member
Εγγραφή
30 Απρ 2017
Μηνύματα
52
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα! Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα parrotlet (ήμερο και ταϊσμένο στο χέρι) και θα ήθελα να μάθω πως πρέπει να το φροντίζω, πως να το εκπαίδευσω, τι να το ταΐζω κλπ αλλά δεν εμπιστεύομαι ιδιαίτερα τα τυχαία sites και blogs οπότε για ακόμη μια φορά ζητώ τη βοήθειά σας! Επίσης γνωρίζετε κάποιον καλό και έμπιστο εκτροφεα; Ευχαριστώ!
 
Στείλε εδώ στον Κώστα.. Μιας που είσαι απο Θεσσαλονίκη...petbirds.gr/members/kostas-parrots.20788/ αν δεν τον βρεις εδώ πέρα στείλε στο φβ του... Το έχει Kostas Pocket Parrot...
 
και θα ήθελα να μάθω πως πρέπει να το φροντίζω, πως να το εκπαίδευσω, τι να το ταΐζω κλπ αλλά δεν εμπιστεύομαι ιδιαίτερα τα τυχαία sites και blogs οπότε για ακόμη μια φορά ζητώ τη βοήθειά σας
Αυτό ρωτάει ο άνθρωπος. Γνωρίζει κανείς;
 
Το ταΐζεις με υπομονή και αγάπη. Όλα τα άλλα θα τα βρείτε οι δυο σας. Σε γενικές γραμμές όμως (αν και δεν γνωρίζω ακόμη καλά την διατροφή τους) θέλουν φρέσκα λαχανικά, φρέσκα φρούτα, σπόρους (από συσκευασίες και όχι χύμα), αυγοτροφή ή αυγό μέρα παρά μέρα. Όλα τα άλλα θα έρχεται και θα τα αρπάζει από πάνω σου με τον καιρό.
 
Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι θα μένει αρκετή ώρα μόνο του. Δηλαδή από το πρωί μέχρι να γυρίσω το απογευματάκι. Επίσης να το έχω σε κλουβί ή έξω σε "παρκακι";
 
Υπάρχουν μέρες που φεύγω στις 7:30 το πρωί και επιστρέφω στις 8 το απόγευμα. Κάθομαι μαζί της (με την Λινκ indian ringneck μπλέ) δύο ώρες και κοιμόμαστε. Δεν έχω δει κάτι το αρνητικό που λείπω τόσες ώρες. Στις αρχές ήθελα κι εγώ να την έχω μόνιμα εκτός κλουβιού, μετά όμως ένα μέλος μου είπε πως θέλουν 40 μέρες για να μάθουν το νέο τους περιβάλλον. Δύσκολα όμως θα αλλάξουν την συνήθεια από την πλήρη ελευθερία να επιστρέψουν στο κλουβί. Πράγμα που σημαίνει ότι επειδή δεν γνωρίζουμε το μέλλον και τι θα συμβεί (δουλειά, οικογένεια, άλλες υποχρεώσεις) καλό είναι να υπάρχει ελευθερία τις ώρες που θα είσαι στο σπίτι ή τουλάχιστον έτσι κάνω εγώ.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Γιώργο θα σου πω εγώ τι κάνω με τα δικά μου..
Τα παρροτλετ μου τα πήρα από τον Κώστα καταρχήν και δεν το μετάνιωσα ούτε στιγμή...
Βγάζει απίστευτα πουλιά πραγματικά..
Απο την πρώτη μέρα κιόλας δέθηκαν μαζί μου και άρχισαν να με ζητάνε.. (έχω ένα ζευγαράκι)
Αγοράζω δύο τροφές και τις ανακατεύω...Αυτές τις δύο..
https://petbirds.gr/product/deli-nature-birdelicious-large-parakeets-serengeti/
IMG_20171026_202215.webp
Μόνιμα στο κλουβί τους βάζω μινεραλbird-mineral-mixture-150x150.webp
Και δύο φορές την εβδομάδα καρβουνακι...
14100524-150x150.webp
Κάθε μέρα η μέρα ανά μέρα τους προσφέρω χορταρικά κλπ..
Μία φορά την εβδομάδα τα δίνω λαχανικά και μία φορά φρούτα...
Επίσης μία φορά την εβδομάδα ένα αυγό ολόκληρο... Και μία φορά την εβδομάδα βράζω φακές η ρύζι η κινοα η φασόλια και τα δίνω... Τα οποία τα βραζω με σκέτο νερό...
4 φορές την εβδομάδα τα βάζω σε ένα μπολάκι απο μια κουταλιά του γλυκού ρίγανη.. Θυμάρι βασιλικό... Και που και που προσθέτω μέσα στα βότανα λίγο πιπέρι καγιεν... Βότανα συνήθως βάζω και πάνω απο λαχανικά και κανέλλα κευκελανης πάνω απο φρούτα...
Μόνιμα στο κλουβί επίσης έχω σουπιοκοκκαλο.. Παιχνίδια και κούνια..
Τώρα που άρχισαν τα κρύα τα βάζω μια φορά την εβδομάδα να κάνουν μπάνιο γιατί είναι μικρά ακόμη... Ενώ στις ζέστες τα έβαζα κάθε μέρα...
Τρείς ημέρες το μήνα τα δίνω απο μια σκελίδα σκόρδο να φάνε... Με την οποία παίζουν συγχρόνως... Το σκόρδο τους το δίνω γιατί κάνει καλό και σκοτώνει τα σκουλήκια αν υπάρχουν...
Σχετικά με το καθάρισμα του κλουβιού και των σκευών κλπ κάνω το εξής...
Το κλουβί ολόκληρο το καθαρίζω κάθε Κυριακή χωρίς απολυμανσεις και τέτοια για να παίρνουν αντισώματα... Τον πάτο τον καθαρίζω μόνο του κάθε Τετάρτη και ποτηστρες και ταιστρες οπότε χρειαστούν βασικά... Καμία φορά τις καθαρίζω ανα πέντε μερες η και ανα δεκα, αλλά καθημερινά τις πλένω με σκέτο νεράκι και είναι όλα καλά...
Αν λείπεις πολλές ώρες απο το σπίτι τότε να πάρεις ζευγάρι... Τα ήμερα πουλάκια πρέπει να βγαίνουν κάποιες ώρες το πρωί έξω και το απόγευμα... Αν δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα τότε ένα ζευγάρι άγριο θα ήταν ότι πρέπει...
Αν δεν έχει ο Κώστας αυτό τον καιρό κάποιο πουλάκι διαθέσιμο εγώ λέω να περιμένεις και να μην βιαστείς για να πάρεις απο αυτόν, δεν θα χάσεις, στο λέω ειλικρινά... Είμαι πολύ ευχαριστημένη απο τα μικρά που πήρα... Και πιο πολύ γιατί ήταν μαθημένα να τρώνε τα πάντα... :)
Αν θες κατι άλλο συγκεκριμένο μπορείς να μας ρωτήσεις :)
 
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Εύα θα ήθελα ήμερο καθώς αυτό που με γοήτευσε στους παπαγάλους είναι το δέσιμο και η αγάπη που σου δείχνουν. :)
 
... Θα ήθελα ήμερο καθώς αυτό που με γοήτευσε στους παπαγάλους είναι το δέσιμο και η αγάπη που σου δείχνουν. :)
Αυτό επίσης είναι που δημιουργεί και σοβαρά προβλήματα, όταν οι συνθήκες ζωής και οι ώρες απασχόλησης μαζί τους αλλάξουν. Οπότε φρόντισε από την αρχή να μην κάνεις υπερβολές ώστε η σχέση σας να μπορεί κατά την διάρκεια των χρόνων να παραμένει σταθερή στις ώρες απασχόλησης μαζί του, στο πόσες ώρες θα παραμένει μόνο, στο που και πως θα μένει κτλ. Το να παραμένει εκτός κλουβιού τις ώρες που θα λείπεις, είναι κάτι που δεν θα πρότεινα με τίποτα! Οι κίνδυνοι είναι τόσοι πολλοί που αντί να του προσφέρεις ''ελευθερία'' απλά θα θέσεις τη ζωή του σε κίνδυνο (από χίλια δυο πράγματα, που τώρα δεν μπορείς να φανταστείς, ακόμα και μέσα στο κλουβί από παιχνίδια Ενδεχομενοι κινδυνοι απο παιχνιδια παπαγαλων) χωρίς να μπορεί να το βοηθήσει κανείς...
Η άποψη μου είναι πως καλύτερα θα ήταν να πάρεις δυο πουλάκια (του ιδίου φύλου ή ζευγάρι) ώστε να κάνουν συντροφιά, διότι πιστεύω πως είναι θέμα χρόνου το ένα πουλάκι να ''απαιτήσει'' συντροφιά αργότερα...
Διάλεξε ένα όσο πιο μεγάλο κλουβί μπορείς για ν΄αγοράσεις, αλλά πρόσεξε το διάκενο να είναι μικρό (όσο για τα καναρίνια).
Εγώ αναμιγνύω τριών ειδών συσκευασμένες τροφές

tinypic-no-longer-available.jpg


Τους δίνω επίσης καθημερινά Φρέσκο γεύμα για τους παπαγάλους μου
και από ένα μικρό κομματάκι Η συνταγή του κέικ λαχανικών των παπαγάλων μου καθώς επίσης λίγα από τα
Φρεσκα ζυμαρικα για παπαγαλους
Η εκπαίδευση που μπορεί να κάνεις μπορεί να περιλαμβάνει την ομιλία
Ο Μαριος μιλαει! (Parrotlet forpus pacific)
την εξοικείωση με το Aviator Bird Harness,
εξοικείωση με το νερό Στη ντουζιέρα δυο δυο!
ακόμα και τις ασφαλείς πτήσεις μέσα στο σπίτι Η επιστροφή στα κλουβιά
Για ότι άλλο χρειαστείς εδώ είμαστε:)
 
Το μόνο που με σταματά από το να πάρω 2 είναι το γεγονός πως μου έχουν πει (για τα budgie τουλάχιστον) πως αφοσιωνονται το ένα στο άλλο και παραμελουν τον άνθρωπο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: zack27
πως αφοσιωνονται το ένα στο άλλο και παραμελουν τον άνθρωπο.
Είναι αλήθεια αυτό... Και γω που τα βγάζω έξω μαζί δεν μου δίνουν και πολύ σημασία..
Ασχολείται το ένα με το άλλο... Βέβαια θα μπορούσες να τα βγάζεις ξεχωριστά... Ένα ένα δηλ. Για να έχεις δέσιμο και με τα δύο... Ανάλογος το τι θέλει ο καθένας...
 
Το μόνο που με σταματά από το να πάρω 2 είναι το γεγονός πως μου έχουν πει (για τα budgie τουλάχιστον) πως αφοσιωνονται το ένα στο άλλο και παραμελουν τον άνθρωπο.
Άποψη μου είναι πως. Γίνονται πιο ισορροπημένα.
Διότι διατηρούν μια ''λογική'' σχέση με τον άνθρωπο (δεν είναι εξαρτημένα όπως όταν είναι ένα) και έχουν συντροφιά.
Θα πρέπει φυσικά να βγαίνει ένα ένα εκτός κλουβιού για εκπαίδευση (και σε άλλο δωμάτιο, ώστε να μην επηρεάζεται). Είναι κάτι που θα δεις στην πορεία αν πάρεις ένα και αργότερα χρειαστεί να του πάρεις παρέα, δεν είναι σίγουρο πως θα τα βρουν και θα ταιριάξουν, ακόμα κι έτσι όμως θα έχουν το ένα το άλλο για συντροφιά
Η προσπάθεια γνωριμίας των παπαγάλων μου
Η νέα παρέα του Μάριου ένα πράσινο parrotlet η Lida
 
Καλημέρα.. Εγώ πάντως λέω να το σκεφτείς για τα δύο πουλάκια.. Θα λείπεις απο το πρωί έως το απόγευμα...
Τι ένα τι δύο... Ποιος θα τα βγάζει εκτός κλουβιού;
Αυτό στο λέω γιατί ξέρω και απο τα δικά μου. Έχει τύχει αρκετές φορές που άργησα και δεν τα έβγαλα στην ώρα τους το πρωί και ήταν πολύ νευρικά μέχρι που με τσιμπουσαν...
Είχαν ανέβει στην πόρτα και τα δύο και περίμεναν να τα βγάλω δεν κρατιόταν...
Ένα ήμερο πουλάκι πρέπει να βγαίνει έξω έστω για μιάμιση ώρα την ημέρα..
Αλλά εγώ τα βγάζω το πρωί μια ώρα και για μια ώρα νωρίς το απογευματάκι...Αλλά τώρα που θα αρχίζει να νυχτώνει και πιο νωρίς θα αλλάξω τις ώρες και θα τα βγάζω ένα δίωρο κάθε πρωί γιατί μόλις νυχτώνει Θέλω να κοιμούνται, δεν μου αρέσει να τα αφήνω ξύπνια ως αργά όπως κάνουν πολλοί..
Επίσης... Είτε πάρεις ένα.. Είτε δύο... Όταν θα έρχεται η ώρα για να βγει εκτός κλουβιού... Ποτέ δεν θα το/α αφήνεις να μπαινοβγαίνουν μόνα στο κλουβί.. Με το δάχτυλο θα το/τα βγάζεις και με το δάχτυλο θα τα βάζεις πάλι μέσα και αυτό θα το κάνεις γιατί αλλιώς παίρνουν "αέρα" και κάνουν ότι θέλουν αυτά... Θέλει πολύ προσοχή στην αρχή για να μην χαθεί η μπάλα, δεν πρέπει να νομίζει πως είναι ανεξάρτητο και κυρίως επειδή θα είναι μικρά επειδή αυτά ια δαγκώνουν τα χέρια σου πχ όταν θα γίνεται αυτό... Θα δίνεις να ασχολούνται με ένα παιχνίδι η με ένα καλαμάκι για να τους αποσπας την προσοχή για να μην μαθαίνουν και δαγκώνουν όταν γίνουν ενήλικα πουλιά... Και τέλος... Αν τυχόν φοβάσαι για την ένωση. Γιατί μπορεί και να μην τα βρουν... Πες τον εκτροφέα να κάνει την ένωση ο ίδιος και να τα πάρεις έτοιμα... Εμείς έτσι κάναμε... Καλή συνέχεια... 🙂
 
Back
Top