Διατροφή Πως προσφερουμε κουνουπιδι στα παπαγαλακια μας;

Εγω εδινα κατεψυγμενο με ζεσταμα στο mwave για ενα λεπτο, μαλακωνε κ το εφτυνε, χθες πηρα φρεσκο, πλυσιμο με ξυδονερο και ωμο και το ξεσκισε!
Μολις το βγαλα απο το ξυδονερο κ το στεγνωνω για να δουμε πρωτη φορα δινω
 
ωμο;η ελαφρως βρασμενο;
Πρόσφερε το ώμο καταρχήν. Εάν δεις ότι δεν ενδιαφέρονται, δοκίμασε βρασμένο. Κατά κανόνα, η πρώτη μας επιλογή είναι να προσφέρουμε ωμά τα λαχανικά.
 
Λοιπον παιδια μου φανηκε πολυ σκληρο κ του το εκοψα σε κομματακια ελαχιστα.. ακομα τρωει χεχεχεχεχε βασικα το βλεπει σαν παιχνιδι που ξεχαρφαλωνει αλλα τρωει ταυτοχρονα🙂
 
Κουνουπίδι, μπρόκολο και όσα αναφέρονται πως έχουν οξαλικά, καλό είναι να τα δίνουμε περασμένα ελαφρά στον ατμό ή λίγο ζεματισμένα σε βραστό νερό, ιδίως στα θηλυκά.
Απαλάσσονται από μέρος των οξαλικών και δεν χάνουν καθόλου σε ωφέλιμα.
Όχι όμως αυτό που λέμε βρασμένα και πάντως δεν είναι σοβαρό αν τα δώσουμε και ωμά στην εποχή τους πάντα.
Το μάθημα αυτό είναι ευγενική χορηγία του Ανέστη by @Φοίβος :) απ' αυτόν το έμαθα κι εγώ.
 
Λενιω δεν πιστευω να υπαρξει κατι που να μην φαει σε λαχανικο ο Πεπερουλινος εκτος απο την μπανανα που την εβλεπε εδινε μια τσιμπια και εφευγε ολα τα αλλα τα εχει δοκιμασει και τα τρωει:D
 
Παιδιά όταν βάζετε τα λαχανικά κτλπ σε νερόξυδο μετά δεν τα ξεπλένετε;
Σορρυυυ Ελένη μου για την ερώτηση αλλά ήθελα να μάθω... 🙂
 
Και ξυδιασμενα που εκανα δοκιμη τα τρωει, απλα το μπροκολο δεν ποτιζει αν το τιναξεις καθαριζει απο τα πολλα ξυδονερα απο την αλλη η Μαρια ειπε για ελαφρο ζεματισμα αρα η απορια σου λυθηκε!
 
Back
Top