Αναπαραγωγή Πως φτιάχνουμε παραμάνες;

Akanthillis

PB Member
Εγγραφή
7 Σεπ 2021
Μηνύματα
496
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Χαιρετώ την παρέα!!!
Θα μπω κατευθείαν στο θέμα, για να αποφύγω τυχόν πικρές την επόμενη σεζόν φέτος είχα αυγά 3 φορές (συνολο 12 αυγά) από το ίδιο ζευγάρι αλλά καμία όρεξη από την θηλυκιά μου να ολοκληρώσει τα καθήκοντα της( καρδερίνα εκτροφής ενός έτους πρωτάρα δηλαδή), θα ήθελα να έχω μια έτοιμη παραμάνα και αν είναι εύκολο μια διευκρίνιση στο πως θα την έχω έτοιμη, διάβασα στο φόρουμ το άρθρο αλλά έχω μερικές απορίες σχετικά με τις διαδικασίες που πρέπει να ολοκληρώσω ώστε να είναι έτοιμο το πουλί
Λέει πρέπει να έχει αυγά και να τα κλωσσαει, αν κατάλαβα καλά ... Πρέπει να πυρωσω ένα θηλυκό καναρινι να του βάλω φωλιά κλπ ώστε να μπει σε ασπορη γεννά;
Το πυρωμα θα γίνει κανονικά με οπτική επαφή με ένα αρσενικό σε οίστρο και στην πορεία θα βάλω νήμα φωλιές κλπ αλλά ΔΕΝ θα την αφήσω να ζευγαρώσει;
Παρακαλώ βοήθεια γιατι με πόνεσε πολύ η φετινή αποτυχία ενώ έκανα όλα τα βήματα με ευλάβεια, μου μείναν τα δαχτυλίδια αχρισημοποιητα τα βλέπω και σκάω.
 
Λέει πρέπει να έχει αυγά και να τα κλωσσαει, αν κατάλαβα καλά ... Πρέπει να πυρωσω ένα θηλυκό καναρινι να του βάλω φωλιά κλπ ώστε να μπει σε ασπορη γεννά;
Το πυρωμα θα γίνει κανονικά με οπτική επαφή με ένα αρσενικό σε οίστρο και στην πορεία θα βάλω νήμα φωλιές κλπ αλλά ΔΕΝ θα την αφήσω να ζευγαρώσει;
Όλα τα παραπάνω είναι σωστά.
Με πλούσια διατροφή, τη μεγάλη διάρκεια φωτός και τα κελαηδήματα ενός αρσενικού η παραμάνα θα πυρώσει.
Η φωλιά και το νήμα θα την κάνουν να προχωρήσει σε μια άσπορη γέννα.
Μεγάλη σημασία έχει ο συντονισμός των δυο θηλυκών, μάνας και παραμάνας, όσο πιο κοντά είναι οι ημερομηνίες των αυγών τόσο καλύτερα.
Μια παραμάνα θα μπορούσε να δεχτεί ακόμα και ένα νεοσσό με την σωστή τοποθέτηση αυτού στην φωλιά της.
Για την ανωτέρω περίπτωση καλό θα είναι να κρατάμε τα τσόφλια από μερικά άσπορα αυγά για να τα χρησιμοποιήσουμε αν χρειαστεί να μεταφέρουμε νεοσσό.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ σε ευχαριστώ πραγματικά για τον χρόνο που αφιέρωσες, η απάντηση μου ήταν πολύ χρήσιμη και κατατοπιστική του χρόνου θα φροντίσω να έχω μια σίγουρα με αυτά τα βήματα
 
Μεγάλη σημασία έχει ο συντονισμός των δυο θηλυκών, μάνας και παραμάνας,
Οι κανάρες εξωτερικού χώρου γεννάνε περίπου 25 Μαρτίου με 1 Απριλίου. Οι καρδερίνες (για τις οποίες γνωρίζω ελάχιστα ) τέλος Απριλίου αρχές Μαΐου. Είναι μεγάλη η απόσταση. Ένα φιλαράκι φέτος αντιμετώπισε αυτό το πρόβλημα. Οι κανάρες (τις πύρωσε νωρίς) είχαν 2-3 γέννες πριν ξεκινήσουν οι καρδερίνες. Κατέληξε στο οτι πρέπει οπωσδήποτε να καθυστερήσει το πύρωμα των καναρινιών.
 
Το έχω υπόψιν αυτό, για αυτόν τον λόγο θα εκμεταλλευτώ την φωτεινότητα στην οποία θα βρίσκεται η κανάρα, θα την πάρω μέσα στο σπίτι και θα ελέγχω το φως και λίγο μετά από αρχές Απριλίου θα την έχω εκτεθημενη σε πλήρη κύκλο ημέρας και κοντά στον αρσενικό ώστε να πυρωσει, ελπίζω αυτό να πιάσει.
 
Μια παραμάνα θα μπορούσε να δεχτεί ακόμα και ένα νεοσσό με την σωστή τοποθέτηση αυτού στην φωλιά της.
Για την ανωτέρω περίπτωση καλό θα είναι να κρατάμε τα τσόφλια από μερικά άσπορα αυγά για να τα χρησιμοποιήσουμε αν χρειαστεί να μεταφέρουμε νεοσσό.
Πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες Γιάννη. Μήπως να επεκταθείς λίγο περισσότερο; δλδ ποιος θα ήταν ένας κατάλληλος χειρισμός/ τοποθέτηση για να δεχθεί έναν νεοσσό και γιατί τσόφλια από άσπορα αυγά (εννοείς αυγά της παραμάνας ή δεν ενδιαφέρει η προέλευση των τσοφλιών;)
 
Μετά από ψάξιμο και διαβάζοντας είδα πως γίνεται να ξεγελάσουμε την παραμάνα αν έχουμε έναν νεοσσό και καθώς τον τοποθετούμε στην φωλιά βάλουμε τον μισό νεοσσό μέσα στο τσόφλι πχ από το μισό άσπορο αυγό για να φαίνεται ότι βγήκε μέσα από αυτό, η μόνη προϋπόθεση που θα μας διευκολύνει περισσότερο είναι ότι όσο πιο μικρός ο νεοσσός τόσο πιο εύκολα θα τον δεχτεί, δυσκολεύει το σενάριο αν ο νεοσσός είναι μεγαλύτερος
 
Δεν νομίζω να χρειάζεται να το κάνεις αυτό εγώ όσες φορές χρειάστηκε να χρησιμοποιήσω παραμάνα έβαλα κατευθείαν τα μικρά μέσα στη φωλιά και τα δέχτηκε αμέσως χωρίς κανένα πρόβλημα το έχουνε μέσα τους πιστεύω δεν τα αφήνουν τα μικρά (τα μικρά που έβαλα μια φορά ήτανε πάνω από 7 ημερών) όσο για τα αυγά πρέπει να είναι σχετικά κοντά η ημέρες και καλό θα ήτανε να έχεις 2 παραμάνες για κάθε καρδερίνα ώστε να είσαι καλυμμένος. Αλλά δεν είναι εύκολο το τάισμα του μικρού από καναρίνι ίσως χρειαστεί να βοηθήσεις και εσύ.
 
Μακάρι να μη χρειαστώ και καθόλου παραμάνα, απλά τα πουλιά που έχω (καρδερίνες) ήταν η πρώτη τους φορά, αν και εκτροφής πουλιά ακόμα έχουν τις ιδιοτροπίες τους, σίγουρα την πρώτη γέννα θα την αφήσω να δω πως θα πάνε , και αν δεν πάει καλά αν σώζεται η πρώτη θα βάλω και την πρώτη γέννα και οποία άλλη ακολουθήσει στη παραμάνα, η κανάρα μου άμα κρίνω από φέτος θα είναι για πολύ καιρό πυρωνενη.
Και για περισσότερη επιτυχία έχω παραγγείλει και ένα ζευγαράκι ακόμα καρδερίνες, αν όλα πάνε καλά και έχει βγάλει ο άνθρωπος που τα αναπαράγει ίσως με δύο ζευγάρια έχω κάποια επιτυχία παραπάνω
 
Τις παραμάνες συνήθως τι έχουνε για να παίρνουνε παραπάνω γέννες γιατί αν αφήσεις τις καρδερίνες θα πάρεις μια με δύο γέννες. Αν αφήσεις να ολοκληρώσει την γέννα η καρδερίνα θα πρέπει να προσέχεις τον αρσενικό γιατί χαλάνε τις φωλιές και και ..... λόγο ότι πυρωνουν αρκετά
 
Είναι αρκετά δύσκολο για πρώτη φορά αλλά όλα γίνονται θέλει υπομονή και να ρωτάς από εκεί που παίρνεις τα πουλιά επηρεάζονται από τα πάντα και καλό θα ήτανε τα ζευγάρια να τα έχεις μαζί πριν από τα Χριστούγεννα
 
Φεβρουαριο τα ένωσα πέρυσι κατευθείαν μεστά στη κλούβα , φέτος σκέφτομαι να κάνω τη καναρινιστικη μέθοδο, θα τα έχω σε ζευγαρωστρα με χώρισμα και άνοιξη όταν πυρωσουν τα ενώνω
 
Όσο μεγαλύτερο κλουβί τοσο καλύτερα δεν νομίζω να χρειάζεται χώρισμα απλά θέλει χρόνο και να τα κοιτάς συχνά για να βλέπεις συμπεριφορά. Αν βάλεις παραμάνες εγώ θα σου πρότεινα 2 για κάθε ζευγάρι και θα έβαζα φωλιά στις παραμάνες όταν ξεκινήσει να φτιάχνει φωλιά η καρδερίνα
 
Το μεγαλύτερο που έχω είναι 70χ45χ42 , εκεί έχω και τη θηλυκή τώρα , Φεβρουάριο αν είναι θα βάλω τον αρσενικό, αν μπορέσω θα πάρω και 90αρα , και θα κάνω και τη διαδικασία για τη παραμάνα. 😃
 
Back
Top