Διατροφή Πως φτιάχνουμε σαλάτα για τα cockatiel

thanasis76

PB Member
Εγγραφή
31 Αυγ 2008
Μηνύματα
213
Πόλη
Ερμούπολη
καλησπερα και παλι! Οπως βλεπετε ειμαι εδω συνεχεια...
εφτιαξα μια σαλατα για τα cockatiel μου που λογικα ερχονται αυριο...
και σας την παρουσιαζω...
στην πρωτη και δευτερη φωτο βλεπουμε τα λαχανικα ψιλοκομενα και το ρυζι...
αφου βαλουμε πρωτα το ρυζι να βρασει 5 λεπτα οπως βλεπετε στην τριτη φωτο,
ριχνουμε και τα λαχανικα μας να βρασουν μαζι με το ρυζι αλλα 5 λεπτα οπως βλεπετε στην τεταρτη φωτο...
τελος στην πεμπτη φωτο εχουμε το αποτελεσμα!
καλη τους ορεξη!
να προσθεσω οτι δεν ειχα χορταρικα να βαλω σημερα, οποτε σε ολα αυτα προσθεστε λιγο λαχανο, μαρουλι, την επομενη φορα!
 

Συνημμένα

  • DSC04393.webp
    DSC04393.webp
    30,5 KB · Προβολές: 243
  • DSC04395.webp
    DSC04395.webp
    19,3 KB · Προβολές: 207
  • DSC04398.webp
    DSC04398.webp
    12 KB · Προβολές: 191
  • DSC04402.webp
    DSC04402.webp
    15,9 KB · Προβολές: 207
  • DSC04404.webp
    DSC04404.webp
    20,4 KB · Προβολές: 250
Πολυ ωραια Θαναση!
Φαινεται με ποση χαρα τα περιμενεις να τα φροντισεις οσο καλυτερα μπορεις! :D

Μπορεις να βαλεις τα λαχανικα και ολα ωμα (καλα πλυμμενα και κρατανε ολες τις βιταμινες τους ετσι) Καλα εκανες και τα εχεις κομμενα αφου ακομη ειναι αρχη και τα πουλια μπορει να μην εχουνε μαθει να τα τρωνε και μπορεις να βαζεις διαφορα κομματια αργοτερα αλλα λιγο μεγαλυτερα αλλα μικροτερα. Ειναι πολυ καλο που τα συνδυαζεις με ρυζι πιστευω ετσι δε θα εχουνε πολυ υδαρες κουτσουλιες και ανησυχησεις χωρις λογο! 😉
 
@thanasis76, Βρε Θανάση, θες να μας κάνεις το τραπέζι; Σαν να πείνασα! 😀
Πολύ καλή φαίνεται πάντως, και εύχομαι να διατηρήσεις τον ενθουσιασμό σου και μετέπειτα

Υγ. Μήπως να τους έστρωνες κι ένα κόκκινο χαλί για να έρθουν; 😛
 
σε ευχαριστω φιλε μου!
το οτι τα περιμενω πως και πως ειναι σιγουρο, οπως και οτι θα τα φροντιζω πιο καλα κι απο εμενα...
τα ψιλοεκοψα τα λαχανικα γιατι ακομα θα ειναι μικρα και ισως δεν μπορουν τα μεγαλα κομματια...
οσο για το βρασιμο μην νομιζεις οτι εγιναν πολυ μαλακα...
ισα ισα που μαλακωσαν μονο... και οπως ειπες κι εσυ απαραιτητο το ρυζι...

Βρε Θανάση, θες να μας κάνεις το τραπέζι; Σαν να πείνασα! 😀
Πολύ καλή φαίνεται πάντως, και εύχομαι να διατηρήσεις τον ενθουσιασμό σου και μετέπειτα

Υγ. Μήπως να τους έστρωνες κι ένα κόκκινο χαλί για να έρθουν;
λατρευω τοσο πολυ τα ζωα γενικα που δεν ειναι ενθουσιασμος...
ετσι θα ειμαι παντα μαζι τους
και παντα πριν παρω ενα συντροφο σπιτι μου το σκεφτομαι και το μελεταω καλα για να δω αν μπορω να το εχω...
οσο για το χαλι, με τοσα που εχω κανει δεν ειναι στρωμενο λες;
αντε ελα κι εσυ, κερναω...😛
ΑΑΑ, πριν ερθεις θα μου παρεις κατι τροφες που θελω... 😀
 
Αλέξη δεν θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα αν τα αφήσεις να ξεπαγώσουν και τα δώσεις μετά στα πουλιά σου, αν επιλέξεις να δώσεις ας πούμε τα καρότα, τα μπιζέλια ωμά. Μπορείς φυσικά να τα βράσεις όλα μαζί όπως έκανε κι ο Θανάσης.
Αλλά να ξέρεις ότι τα κατεψυγμένα προϊόντα σε σχέση με τα φρέσκα δεν είναι το ίδιο. Τα φρέσκα τα θεωρώ καλύτερα, έχουν όλες τις βιταμίνες τους ανέπαφες (όχι ότι τα κατεψυγμένα δεν έχουν καμία θρεπτική αξία), άλλο που εμείς τα βράζουμε και ένα μέρος των βιταμινών χάνεται.
 
Ε λοιπόν έφτιαξα αυτή τη σαλάτα στον Ιβάν και τη Μαρού και ούτε που δοκίμασαν...
 
Αν δεν έχουν ξαναδοκιμάσει αυτές τις τροφές λογικό είναι! 🙂 Οι παπαγάλοι γενικά δεν είναι και τόσο δεκτικοί στις νέες γεύσεις, μένουν σταθεροί στις προηγούμενες προτιμήσεις τους.
Φυσικά όμως αν τους προσφέρεται η ''νέα'' τροφή συχνά σιγά σιγά θα αρχίσουν να την δοκιμάζουν και θα φτάσουν σε σημείο να το τρώνε κανονικά.
Μερικά κολπάκια μπορούν να βοηθήσουν, ξέροντας ότι οι παπαγάλοι είναι ζηλιάρικα πλάσματα, στοιχείο που μας βοηθάει. 😉
Θα του προσφέρουμε τη ''νέα'' τροφή, θα πάρουμε και εμείς μια ποσότητα και θα αρχίσουμε να την καταναλώνουμε μπροστά του επαναλαμβάνοντας λέξεις και επιφωνήματα ευχαρίστησης (φυσικά εμείς θα φάμε τις τροφές που μπορούν να καταναλωθούν από τους ανθρώπους, τις τροφές, οι οποίες είναι αποκλειστικά για παπαγάλους θα κάνουμε ότι τις τρώμε), το μήνυμα θα το πάρει!
 
  • Like
Αντιδράσεις: loulou
Χμ, σωστό αυτό. Εχω παρατηρήσει πώς όταν με βλέπουν να τρώω και εγώ αυτό που τους βαζω τότε πηγαίνουν πολύ πιο εύκολα να δοκιμασουν... Την επόμενη φορά λοιπόν αυτό θα κάνω, σε ευχαριστώ
 
καλησπερα! Παιδια κι εμενα στην αρχη δεν την ετρωγαν αλλα τωρα την τρωνε! Υπομονη θελεις...
 
Και όμως... Πρόλαβα και είδα τη Μαρού μου να τρώει το ρύζι! Τα λαχανικά τα βρήκα μασημένα και πεταμένα κάτω..
 
Ερωτησεις

Κανει να βαλουμε αλατι; Κατι σε μυροδικο να τους τραβηξει; Λαδι; και πατατα επιτρεπεται;
 
Κανει να βαλουμε αλατι; Κατι σε μυροδικο να τους τραβηξει; Λαδι; και πατατα επιτρεπεται;

Δεν χρειάζονται ούτε αλάτι ούτε λάδι. Αυτα τα δυο ειναι απαγορευτικα για την διατροφη τους :)
 
Οκ σε ευχαριστω πολυ και εγω κατι τετοιο φανταστηκα αλλα ηθελα να σιγουρευτω!
 
Back
Top