Αναπαραγωγή Πως φτιαχνουμε το μειγμα για νεοσσους;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης takis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

takis

PB New Member
Εγγραφή
2 Μαϊ 2008
Μηνύματα
38
Πόλη
Ναύπακτος
καλησπερα να ρωτησω γιατι δε το βρισκω... Οταν θελουμε να ταισουμε ενα νεοσσο για να το βοηθεισουμε να μεγαλωσει με τη συρηγγα εννοω πως φτιαχνουμε το μειγμα... Ευχαριστώ
 
υπάρχει έτοιμο που μπορείς να αγοράσεις σε πετ σοπ, αλλά καλύτερα άσε μόνο τους γονείς για να μην τους ενοχλείς με τα μικρά τους...
 
An milas gia to Skoni pou poulane apo tis gnostes eteries, tha baleis 1 meros skpni kai 7 meri nero gia to taisma tis protes 4 meres. To nero prepei na exei tin thermogarsia tou somatos peripou 35-37 bathmous. An einai gia boithia taiseis proi - mizimeri - apogefma. An i gonis den taisoune selei apo meta peripou 12 ores kathe 2 ores.
Otan exoune perasei tis 4 meres gia tis epomenes 3 meres to migma einai 1 : 6 ( skoni : nero ) kai meta tin 7 mera peripou 1: 4. Ego den taiso me siriga, taiso me tzipito ( san afto pou exoune i ginekes gia ta fridia ) afto ta mikra miniasei me to ramfos tis manas.
 
An milas gia to Skoni pou poulane apo tis gnostes eteries, tha baleis 1 meros skpni kai 7 meri nero gia to taisma tis protes 4 meres. To nero prepei na exei tin thermogarsia tou somatos peripou 35-37 bathmous. An einai gia boithia taiseis proi - mizimeri - apogefma. An i gonis den taisoune selei apo meta peripou 12 ores kathe 2 ores.
Otan exoune perasei tis 4 meres gia tis epomenes 3 meres to migma einai 1 : 6 ( skoni : nero ) kai meta tin 7 mera peripou 1: 4. Ego den taiso me siriga, taiso me tzipito ( san afto pou exoune i ginekes gia ta fridia ) afto ta mikra miniasei me to ramfos tis manas.
στο δικό μου κουτάκι έγραφε 1 προς 3 μέρη νερό...
 
εγω σχεδον σε ολα τα μικρα μου ανεξαρτητα αν ταιζει η΄ οχι η καναρα ταιζω με συριγγα 2 φορες τη μερα(πρωι και βραδυ)γιατι πιστευω οτι τα βοηθαει στην καλη και γρηγορη αναπτυξη τους. Το νερο πρεπει να ειναι χλιαρο καισε ενα φλυτζανακι ανακατευω με 1 μερος σκονη και 4 μερη νερο μεχρι να γινουν οι νεοσσοι 7 ημερων. Μετα το μειγμα το φτιαχνω με 1 μερος σκονη και 3 μερη νερο!
 
Βασιλεία ο Αλέξανδρος δεν αναφέρθηκε στο μέγεθος των κόκκων που αποτελούν την τροφή των νεοσσών κι αν λιώνει πιο εύκολα ή πιο δύσκολα, αλλά στο πόσο πηχτή γίνεται.

Απλά ανάλογα την ηλικία του νεοσσού η τροφή θα είναι περισσότερο ή λιγότερο "νερουλή".
 
Βασιλεία ο Αλέξανδρος δεν αναφέρθηκε στο μέγεθος των κόκκων που αποτελούν την τροφή των νεοσσών κι αν λιώνει πιο εύκολα ή πιο δύσκολα, αλλά στο πόσο πηχτή γίνεται.

Απλά ανάλογα την ηλικία του νεοσσού η τροφή θα είναι περισσότερο ή λιγότερο "νερουλή".
ναι αλλά ανάλογα με το πόσο παχιά είναι τόσο περισσότερο νερό χρειάζεται, η δική μου που χρειάζεται ένα προς τρεία θα είναι λεπτότερη κ θα γείνεται περισσσότερο νερουλή🙄 αυτή που θα χρειάζεται ένα προς εφτά θα είναι χοντρότερη κ θα χρειάζεται περρισότερο νερό για να λιώσει... 😉
 
δεν την ξερω αυτη την τροφη εγω τις αναλογιες που σου εγραψα ειναι της orlux.
 
Είναι αυτή εδώ και μπορώ να πω ότι η αναλογία που προτείνει η εταιρεία μας φτιάχνει ένα μείγμα για νεοσσούς από 10 ημερών και πάνω.
 

Συνημμένα

  • energette.webp
    energette.webp
    5,7 KB · Προβολές: 61
Back
Top