Φροντίδα Πως χωριζουμε σε κλουβια τους νεοσσους;

Τζουάν

PB New Member
Εγγραφή
6 Απρ 2014
Μηνύματα
395
Πόλη
Θεσσαλονίκη
αναπαραγωγη τελος λοιπον! Και το ερωτημα ειναι το εξης:
πως βαζω τους νεοσσους τωρα;(ειναι ηδη χωρια απο το ζευγαρι καθως ειναι 42-44 μερων περιπου)με την μανα; Με τον πατερα;χρειαζονται να τους μαθει ο πατερας να κελαηδαν; Περιμενω να δω ποια ειναι θηλυκα και ποια αρσενικα; Παντως το μονο σιγουρο ειναι οτι χωριζω το ζευγαρι! Αλλα κι αυτο το χωριζω ωστε να μην εχει οπτικη επαφη ή απλα τους βαζω το χωρισμα στην ζευγαρωστρα;
 
Ο πατέρας πολλές φορές είναι επιθετικός απέναντι στα μικρά.. Το ιδανικό είναι να έχεις τα μικρά όλα μαζί σε μια ζευγαρώστρα που είναι και τρία, την μαμά σε μία ζευγαρώστρα μόνη της και τον μπαμπά σε ένα κλουβί επίσης μόνο του. Τώρα αν δεν έχεις την πολυτέλεια να έχεις τόσα κλουβιά βάλε καλύτερα την μαμά με τα μικρά στο μεγαλύτερο κλουβί που έχεις και τον μπαμπά μόνο του. Η μαμά δεν πρέπει να έχει οπτική ή ακουστική επαφή με τον αρσενικό ώστε να ξεπυρώσει.
 
Αφού τα μαδάει άστα μόνα τους και βάλε τους γονείς σε 2 διαφορετικά κλουβιά.
 
Εχω τα κλουβια αλλα με προβληματισες λιγο. Πως θα γινει να μην εχει ακουστικη επαφη με τον αρσενικο;
 
Δύσκολα 😛 Ιδανικά πάντα πρέπει να είναι σε διαφορετικό χώρο έτσι ώστε η θηλυκιά να μην τον ακούει και να μην έρχεται σε "οίστρο". Τώρα αν δεν έχεις αυτή την πολυτέλεια, βάλτα στο μπαλκόνι ας πούμε αλλά απομακρυσμένα και χωρίς να έχουν οπτική επαφή... Και δίνε της να κάνει μπάνια καθημερινά να "ξεπυρώσει".. 😉
 
επίσης μην δίνεις πρωτεΐνες στην θηλυκιά!
 
επίσης μην δίνεις πρωτεΐνες στην θηλυκιά!
Γιαννη πρωτεινες εννοεις αυγο;το αυγο να το κοψω δλδ παρολο που ειναι με τα γιαβρια;τα μικρα μπορουν να τρωνε οτι και τα μεγαλα πλεον; Μίαφορα την βδομαδα αυγο και 2-3 φρουτο-λαχανικο;
 
Όχι... Κατά τη γνώμη μου εφόσον είναι ακόμα με τα μικρά μην κόψεις το αυγό... Αυγό καθημερινά για να τρώνε τα μικρά και να δυναμώσουν... Και όταν θες από το κάθε μέρα να το πας σε μια φορά την εβδομάδα θα το κάνεις σταδιακά... Όχι απότομα.. Δλδ θα μειώνεις συνεχώς τη συχνότητα που δίνεις αυγό...
 
Γιαννη πρωτεινες εννοεις αυγο;το αυγο να το κοψω δλδ παρολο που ειναι με τα γιαβρια;τα μικρα μπορουν να τρωνε οτι και τα μεγαλα πλεον; Μίαφορα την βδομαδα αυγο και 2-3 φρουτο-λαχανικο;

εννοώ οτι αφού δεν θέλεις άλλη αναπαραγωγή και απομονώσεις την θηλυκιά δεν πρέπει να την ταιζεις με αυγά (λίγο είναι οκ) ώστε να μην πυρώσει και αρχίσει τις γέννες και κουράζεται χωρις λόγο. Όσο ειναι με τα μικρά δίνεις κανονικά αυγό, όπως γράφει η Αλίκη.
 
ποτε περιπου τα μικρα σταματαν να τρωνε αυγο καθε μερα; Ειναι γεννημενα 20-21-23 απριλιου.
Δεν σταματούν ποτέ αν συνεχίσεις να τους προσφέρεις. Μετά τις 40 μέρες ζωής, μία με δύο φορές την εβδομάδα είναι υπέρ αρκετές.
 
Mικρά σε μεγάλη κλούβα μα πλούσια διατροφή για να δυναμώσουν. Μπαμπάς μαζί ή πολύ κοντά στα μικρά (εφ΄όσον υπάρχει κλούβα) για διδασκαλία (παράλληλα θα κελαηδά λιγότερο γιατί βλέπει άλλα πουλιά) και μόνο σπόρους μέχρι να αρχίσει η πτερόροια. Η θηλυκιά επίσης μόνη και μόνο σπόρους για να ξεπυρώσει. Ενίσχυση διατροφής με την έναρξη πτερόροιας.
 
να ρωτήσω κατι, μπορω να βαλω ολη την οικογενεια μαζι, δηλ. 3 νεοσσους και το ζευγαρι σε ενα κλουβι 65Χ30Χ70;

Γενικά με αυτο το μέγεθος της κλουβας ποσα πουλάκια θα ειναι ανετα μέσα;
 
0.65*0.30*0.70=
0.1365

και αυτό επί 30=
4.095
Άρα 4 με 5 πουλάκια μπορείς να έχεις μέσα!
 
Οταν απογαλακτίζονται τα μικρά είναι καλόν να μεταφέρονται σ' έναν χώρο που να μην υπάρχουν ενήλικα. Εκεί θα κοινωνικοποιηθούν σωστά έχοντας δίπλα τους σαν ανταγωνιστές τους συνομηλίκους τους. Τα ενήλικα επίσης χρειάζονται μια άλλου είδους διαχείριση. Τα αρσενικά σε ατομικά κλουβιά, τα θηλυκά σε κλούβες πτήσης ή έστω άνετα κλουβιά.
 
Σας ευχαριστώ πολυ για τις απαντησεις σας! Λίγα λόγια κι ομως ειστε τοσο κατατοπιστικοι που δεν αφήνεται περιθώρια άλλων ερωτήσεων και λαθών απο την πλευρά μου. Ειστε πραγματικά μεγάλο στήριγμα, σε ολη αυτην την διαδικασία που περνάμε στην οικογενεια μου. Γιατι δεν ειμαι μόνο εγώ που έχω τρελαθεί με τα μωρά καναρινάκια ειναι και τα παιδάκια μου (6 & 7 χρονών) που τα εχουν λατρέψει! Παρόλο την κούραση της δουλειας μου, την φροντίδα των παιδιών μου και ολα τα υπόλοιπα... Την ώρα που τα περιποιούμε τα ξεχνάω όλα. και είστε εσείς που μου δίνεται μεγάλη ασφάλεια, γιατί σε όλες μου τις ερωτήσεις οι απαντήσεις σας ειναι άμεσες και αυτό μου δίνει μεγάλη ασφάλεια. χθες τους περάσα τα δαχτυλιδάκια και καθαρισα την φωλια τους. Την μανούλα την εχω μαζι με τα πουλιά και τον αρσενικο μονο. Παρατηρησα οτι η μανούλα τα ταϊζει περισσοτερο οταν ειναι μόνη της.
 
Back
Top