Φροντίδα Πως χωριζουμε τωρα τα καναρινια;

Panayiotis1986

PB New Member
Εγγραφή
26 Απρ 2015
Μηνύματα
28
Πόλη
Λάρνακα
πος χωριζουμε τωρα τα καναρινια; θα βαλουμε τα αρσενικα χωργια αποτα θηλικα;
 
Ακριβως. Τα αρσενικα το καθενα μονο του σε ατομικο κλουβι. Τα θηλυκα αν δεν εχεις χωρο μπαινουν και μαζι, και με τα παιδια τους. Αν εχεις την πολυτελεια των ξεχωριστων κλουβιων, ακομα καλυτερα.
 
Όσο είναι μικρά μπορείς να τα έχεις και μαζί... μετά την πτερόρρια τα χωρίζεις τα αρσενικά.
 
Εγώ θα σου πρότεινα να βάλεις τα θηλυκά σε μεγάλη κλούβα (αν δεν έχεις σε ζευγαρώστρα) και τα μικρά όλα μαζί σε μια άλλη. Τα αρσενικά σε ατομικά κλουβιά.

Είναι σημαντικό να έχουν χώρο και να μπορούν να κάνουν πτήσεις.
 
Όσο είναι μικρά μπορείς να τα έχεις και μαζί... μετά την πτερόρρια τα χωρίζεις τα αρσενικά.
Εννοώ τα αρσενικά από τα θηλυκά μικρά. Τα μεγάλα αρσενικά εννοείται χώρια από τώρα!
 
Εννοώ τα αρσενικά από τα θηλυκά μικρά. Τα μεγάλα αρσενικά εννοείται χώρια από τώρα!
Οσο ειναι μικρα και μεχρι τους 6-7 μηνες ζωης δεν εχουν κανενα απολυτως προβλημα να ειναι ολα μαζι. Ισα ισα, μια μεγαλη κλουβα πτησης οπου θα ενδυναμωνουν τα φτερα τους ειναι ιδανικη για να περασουν και την πτερορροια. Μετα πρεπει να χωρισεις σιγα σιγα τα αρσενικα παλι, το καθενα σε ξεχωριστο κλουβακι. Οσο πλησιαζουν προς την ενηλικιωση τα αντιμετωπιζεις αναλογως :)
 
Και τα αρσενικά όπως όλα τα υπόλοιπα (θηλυκά και μικρά) έχουν ανάγκη από πέταγμα και ενδυνάμωση των φτερών τους. Δεν μπορώ να καταλάβω αυτή την αδικία "τα αρσενικά σε ατομικά κλουβιά"! @Myra μου δεν το λέω για σένα, αλλά επειδή γενικά αυτό κυκλοφορεί και το συνηθίζουν όλοι. Εμένα δεν με βρίσκει σύμφωνη αυτή η πρακτική. Εγώ μετά την αναπαραγωγή μέσα στην κλούβα που έχω βάζω μαμάδες με μωρά, και τα αρσενικά μπαίνουν το καθένα σε μία ζευγαρώστρα. Ή είμαστε δίκαιοι ή δεν είμαστε!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
Και τα αρσενικά όπως όλα τα υπόλοιπα (θηλυκά και μικρά) έχουν ανάγκη από πέταγμα και ενδυνάμωση των φτερών τους. Δεν μπορώ να καταλάβω αυτή την αδικία "τα αρσενικά σε ατομικά κλουβιά"!
Το ατομικό κλουβί δεν περιορίζεται σε μέγεθος Αλίκη... αλλά σε πληθυσμό.
Μπορεί να είναι τεράστιο... απλά το αρσενικό να είναι μόνο του όπως γράφει και ο Βασίλης.
Ατομικό σημαίνει ότι θα είναι ένα μέσα, δεν προσδιορίζει το μέγεθος! Παρεξήγησες την Myra :)
Οι ζευγαρώστρες που χρησιμοποιείς είναι τέλειες σε μέγεθος κατά τη γνώμη μου, εκτός αν πρόκειται για καναρίνια φωνής... εκεί διαφοροποιούνται τα μεγέθη.
Η συνύπαρξη όμως των αρσενικών σε κλούβα μαζί με θηλυκά και μικρά είναι κάτι που μόνο σε εξαιρετικά μεγάλη ανάγκη πρέπει να γίνει και μόνο για μικρό χρονικό διάστημα.
 
Ατομικό σημαίνει ότι θα είναι ένα μέσα, δεν προσδιορίζει το μέγεθος! Παρεξήγησες την Myra :)
Το ατομικό κλουβί δεν περιορίζεται σε μέγεθος Αλίκη... αλλά σε πληθυσμό.
Μπορεί να είναι τεράστιο... απλά το αρσενικό να είναι μόνο του όπως γράφει και ο Βασίλης.
Εγώ πάντως όποιον ακούω και λέει ατομικό κλουβί εννοεί αυτό:
klouvi_tetragono.jpg


Αλλά φυσικά αν το λέτε ατομικό για τον πληθυσμό βεβαίως και έχετε δίκιο! 😉
 
Εγώ πάντως όποιον ακούω και λέει ατομικό κλουβί εννοεί αυτό:
Δεν έχεις άδικο...
Έχει ταυτιστεί με κάτι τέτοιο... κι αυτό κάνει αρκεί η μεγάλη πλευρά να είναι μεγαλύτερη από 45 εκατοστά.
 
Αλικη μου αν δεις και τα δικα μου ατομικα κλουβια, ειναι τα αρσενικα σε μια ζευγαρωστρα μονα τους. Προς θεου δεν εννοουσα 10χ10 κλουβια :)
 
Αλικη μου αν δεις και τα δικα μου ατομικα κλουβια, ειναι τα αρσενικα σε μια ζευγαρωστρα μονα τους. Προς θεου δεν εννοουσα 10χ10 κλουβια :)
Καλε δεν το πα για σενα! Ειναι δυνατον; 😉
 
Αλικη μου αν δεις και τα δικα μου ατομικα κλουβια, ειναι τα αρσενικα σε μια ζευγαρωστρα μονα τους. Προς θεου δεν εννοουσα 10χ10 κλουβια :)
Πάντως εγω είδα σε πετ σοπ το Σάββατο κάτι καναρινια σε κλουβιά το πολύ 20*20 ! Μπορεί και 15*20 να ήταν !
απίστευτο... με το ζόρι χωρούσε να κανει στροφή γύρο απο τον εαυτό του το πουλάκι...☹
 
Γιωργο... Εχω δει σε μια κλουβιτσα γυρω στα 30 κοκατιλ. Μη σου πω και παραπανω... Ενα τσουρμο ειχανν γινει και ηταν και εντρομα. Να μη συζητησουμε κατι κλουβακια 10χ10 που βλεπεις καναρινακια... Τα λυπαται η ψυχη σου.
 
ειναι σιγουρο οτι τα θηλυκα μπορεις να τα βαλεις ολα μαζι; Εγω ειχα την μανα με τα δυο θηλυκα που εκανε και οταν μεγαλωσαν αρκετα μετα τις 30 ημερες δηλαδη μαλωνανε συνεχεια μεταξυ τους
 
ειναι σιγουρο οτι τα θηλυκα μπορεις να τα βαλεις ολα μαζι; Εγω ειχα την μανα με τα δυο θηλυκα που εκανε και οταν μεγαλωσαν αρκετα μετα τις 30 ημερες δηλαδη μαλωνανε συνεχεια μεταξυ τους
Διεκδικουν χωρο και φαγητο. Και εμενα μου το εκαναν, μονο που την κυνηγουσαν τα μικρα.. Τωρα με αυτα που την εχω οι διενεξεις εχουν μειωθει στο ελαχιστο.
 
ναι τα μικρα την κυνηγανε... και τωρα που την εβαλα σε διπλανο κλουβι ακριβως διπλα ολο ακριβως διπλα διπλα στα καγκελα την βγαζουν. Γυναικες δν ξερουμε τι θελουμε πια
 
ναι τα μικρα την κυνηγανε... και τωρα που την εβαλα σε διπλανο κλουβι ακριβως διπλα ολο ακριβως διπλα διπλα στα καγκελα την βγαζουν. Γυναικες δν ξερουμε τι θελουμε πια
Μη γενικευουμε παρακαλω! 😛

Ολα διεκδικουν χωρο και να γινουν αρχηγοι, μη σε φοβιζει δεν θα σκοτωθουν κιολας.
 
Εγώ πάντως όποιον ακούω και λέει ατομικό κλουβί εννοεί αυτό:

Εγώ πάλι το συγκεκριμένο κλουβί το έχω μόνο για μεταφορές που γίνονται πάρα πολύ σπάνια...

δεν θα σκοτωθουν κιολας

Που να δεις δύο αδελφές Red mosaic που τρώγονται σαν σκυλιά...Από πέρυσι που τις πήρα δεν μπόρεσα να τις βάλω σε μια μεγάλη κλούβα να πετάνε. Φέτος που προστέθηκε και η κόρη της μιας να δω τι θα γίνει... Θα αγριέψει το πράγμα ακόμη περισσότερο ή θα τις πλακώσει και τις δύο στο ξύλο;
 
Back
Top