Φροντίδα Πω καταλαβαίνω αν τα παπαγαλάκια μου είναι έτοιμα να τα βγάλω από το κλουβί;

Γιάννης 83

PB New Member
Εγγραφή
12 Αυγ 2019
Μηνύματα
99
Καλησπέρα σας. Θα ήθελα να ρωτήσω πώς θα καταλάβω αν τα παπαγαλάκια μου θα είναι έτοιμα να τα βγάλω από το κλουβί και να τα αφήσω να πετάξουν μέσα στο σπίτι;
 
Εννοώ πως αν τα αφήσω τώρα ελεύθερα μέσα στο σπίτι και μετά δεν μπορώ να τα πιάσω πάλι; Στα χέρια μου δεν κάθονται ακόμη, οπότε εάν τα αφήσω να βγούνε έξω ίσως χρειαστεί να τα στρεσαρω για να ξαναμπούν πάλι στο κλουβί.
 
Γιάννη, δίνεις μόνος σου την απάντηση στην ερώτησή σου. Το ότι δεν είναι ήμερα σημαίνει ακριβώς όπως είπες ότι θα βγουν και δεν θα θέλουν ή μάλλον δεν θα γνωρίζουν πώς να ξαναμπούν και θα χρειαστεί να τα κυνηγήσεις και να τα στρεσάρεις για να τα ξαναβάλεις μέσα.

2 πουλιά μαζί που έχουν παρέα το ένα το άλλο είναι πάρα πολύ δύσκολο να εξημερωθούν. Θα χρειαστείς άπειρη υπομονή. Επίσης αν έχουν ένα μεγάλο σε μήκος κλουβί (για τα μπάτζι προτιμάμε τα μακριά κλουβιά τύπου 60αρα ζευγαρώστρα ή και μεγαλύτερη) και μπορούν να πεταρίζουν απο τη μια πλευρά του κλουβιού στην άλλη δεν χρειάζεται να τα βγάλεις για να πετάξουν με τα παραπάνω πιθανά επακόλουθα.
 
Εννοώ πως αν τα αφήσω τώρα ελεύθερα μέσα στο σπίτι και μετά δεν μπορώ να τα πιάσω πάλι; Στα χέρια μου δεν κάθονται ακόμη, οπότε εάν τα αφήσω να βγούνε έξω ίσως χρειαστεί να τα στρεσαρω για να ξαναμπούν πάλι στο κλουβί.
Οπότε, θα πρέπει μάλλον να εξοικειωθείς περισσότερο μαζί τους, να κάθονται στο χέρι σου ή σε ένα κλαδάκι που θα μπορείς να μεταφέρεις μέσα στο κλουβί ή να έρχονται σε εσένα με το ερέθισμα ενός μεζέ, κι έπειτα να τα βγάλεις έξω. Προσωπικά τουλάχιστον ανάλογες διαδικασίες έχω διαβάσει ότι έχουν προηγηθεί ώστε να φτάσει κανείς να αφήσει το πουλάκι έξω από το κλουβί
 
Back
Top