Ασθένειες Πόδια κοκατίλ ασθένεια

Xrisi9025

PB New Member
Εγγραφή
2 Δεκ 2020
Μηνύματα
109
Πόλη
Σαντορίνη
Καλησπέρα μπορείτε να μ πείτε αν το συγκεκριμένο κοκατιλ έχει πρόβλημα στα ποδαράκια του?
 

Συνημμένα

  • 20220427_192236.webp
    20220427_192236.webp
    55,4 KB · Προβολές: 137
@Xrisi9025 Δεν φαίνεται να έχει κάτι. Μόνο τα νύχια του είναι μακριά και χρειάζονται λιμαρισμα.
 
@Ledagcc το αριστερό ποδαράκι του είναι πιο πρησμένο.ο αντίχειρες το πίσω δάχτυλο του.το έχει μια οικογένεια αλλα δεν το θέλουν κ σκέφτομαι να το πάρω εγώ.αλλα είναι αδύνατο τρώει μια τροφή μέσα σε διάφανο σακουλάκι ουτε π ξερω .εγω πχ δίνω,prestige parakeet mix 3 είδη για να μην βαριέται η δικιά μ κ είναι θρευταρη.να το σώσω?μιας κ θέλω αρσενικό??αλλά μην είναι άρρωστος.του έχουν κομμένα κ τα φτερά!τρελάθηκα
 
Τα πόδια από όσο μπορώ να διακρίνω είναι εντάξει άλλα φαίνεται να είναι ανορθωμενο το πτερωμα του.Υπαρχει φωτο που να φαίνεται ολόκληρο το πουλάκι?
 
Το Ανορθωμενο πτερωμα που μου είπατε?τι είναι?πρέπει να κάνω κάτι?
Το βλέπεις συχνά κατά τη διάρκεια της ημέρας να έχει έτσι ανορθωμένο πτέρωμα, να κάθεται υπερβολικά ήσυχο η να κοιμάται;

Τρώει κανονικά; Τι τροφή του δίνεις; Οι κουτσουλιές του πως είναι;
 
@Stavros τραγουδάει συνέχεια δυο μέρες τώρα.δεν κάθεται καθόλου ήσυχα.αντιθετ με την δικιά μ π κάθεται στην άκρη φουσκωμένη αμίλητη κ σκέφτηκα μήπως δεν τον θέλει κ το κάνει αυτό.κουτσουλιες φυσιολογικες.τους δίνω prestige και parakeet για να μην βαριούνται.Απο την τροφή τρώει μόνο τα σποράκια.
ΥΓ (η πιπί μ δεν καθεται ήσυχη μόνο όταν δεν με βλέπει μόνο τότε φωνάζει.βγαινει έξω κανονικά πετάει παίζει καθαρίζεται δεν νομίζω να ναι άρρωστη,απλά δεν θα θέλει τον ρόλο ακομα)
[automerge]1651482324[/automerge]
Τον Ροκο
 
τραγουδάει συνέχεια δυο μέρες τώρα.δεν κάθεται καθόλου ήσυχα.αντιθετ με την δικιά μ π κάθεται στην άκρη φουσκωμένη αμίλητη κ σκέφτηκα μήπως δεν τον θέλει κ το κάνει αυτό
Δεν τα έχεις μαζί, σωστά;
 
@Stavros όχι ακόμα.σε ένα μήνα που θα βρω ένα αξιόλογο μεγάλο κλουβί και να συνηθίσουν το ένα το άλλο γιατί η πιπί έχει προσκοληθει πάνω μ αρρωστημένα.δεν μπορούσα να κάνω βήμα
 
Κράτησε τα σε μεγάλη απόσταση το ένα από το άλλο. Όσο πιο μακριά είναι τόσο καλύτερα θα αντιδράσει το θηλυκό, αν ο λόγος που δυσανασχετεί είναι η παρουσία του άλλου πουλιού. Το ότι είναι συνεχώς φουσκωμένη και αμίλητη είναι κάπως ανησυχητικό. Να την παρατηρείς συνεχώς, σκεπτόμενη και το ενδεχόμενο εκτός από δυσανασχετημένη από την παρουσία του αλλου, να είναι και άρρωστη.
 
Θα βαραίνει όλο και περισσότερο για μεγαλύτερη διάρκεια μέσα στη μέρα, θα τρώει λιγότερο και γενικά θα είναι έλα άλλο πουλάκι από αυτό που είχες. Αν αρχίσει δε να μην μπορεί να σταθεί στις πατήθρες και να κάθεται συνεχώς κάτω, τότε θα σημαίνει ότι έχεις αργήσει να το πας σε κάποιο γιατρό.

 
@Stavros δεν έχουμε πτηνιατρο εδώ.μονο κτηνίατρο έχω π πάω την σκυλίτσα μ
[automerge]1651484470[/automerge]
@Stavros διάβασα το άρθρο.εχει αλλάξει η στάση σώματος,κάθεται στην άκρη νυσταλεο η κάτω μερικές φορές.τι να κάνω?αν πάθει κάτι θα τρελαθεί
[automerge]1651484484[/automerge]
@Xrisi9025 θα τρελαθώ!
 
Ναι, αυτό είναι ένα γενικό πρόβλημα στην περιφέρεια και όχι μόνο. Ας ελπίσουμε ότι δεν θα χρειαστεί καν γιατρός.

Προς το παρόν απομάκρυνε όσο γίνεται τα πουλιά το ένα από το άλλο ή ακόμη, άλλαξε δωμάτιο στο ένα από τα δύο για να διαπιστώσεις αν αυτή η κακοκεφιά είναι θέμα συμπεριφοράς ή όχι.
 
@Stavros αν το κάνω αυτό ο Ροκο ουρλιάζει
[automerge]1651485646[/automerge]
@Stavros@Stavros 20220502_125749.webp
[automerge]1651485671[/automerge]
@Stavros 20220502_125757.webp
[automerge]1651485703[/automerge]
@Stavros σας έστειλα φωτογραφίες. Έτσι κάθεται
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top