Γενικά Πόσα αυγά μπορούν να γονιμοποιηθούν με μία επαφή (βάτεμα);

aslihan

PB Member
Εγγραφή
11 Νοε 2007
Μηνύματα
118
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα!
Μια ερώτηση στο φόρουμ , αν και δεν είδα πουθενά αυτο το θέμα μπορεί να το ξανα συζητήσατε!?
Λοιπον, οταν ο αρσενικος βατεψει την θυληκια μια φορα ποσα αυγα γονιμοποιούνται;
 
Όταν γίνει η αναπαραγωγή πράξη τις θηλυκής με το αρσενικός, το σπέρμα του αρσενικό περνάει την σάλπιγγα τις θηλυκής και φτάνει στην ωοθήκη. Εκεί έχει στην άρχει τις σάλπιγγας μια "Τσάντα δερμάτων", μέζα σε αυτή την "Τσάντα δερμάτων", κρατάει η θηλυκή το σπέρμα του αρσενικού.
Αφού έχει την Θερμοκρασία του σώμα τις θηλυκής το σπέρμα εκεί μένει μέχρι 10-12 μέρες γόνιμο. Το σπέρμα κάνει γόνιμο κάθε αυγό που περνάει τώρα από την ωοθήκη και ξεκινήσει το ταξίδι του να περνάει την σάλπιγγα.

Αν η θηλυκή κάνει 4 αυγά, 4 είναι γόνιμο, αν κάνει 7 αυγά, 7 είναι γόνιμο. Ανάλογα ποσο αυγά κάνει μέχρι τελειώνει την φωλια.
 
Το σπέρμα κάνει γόνιμο κάθε αυγό που περνάει τώρα από την ωοθήκη και ξεκινήσει το ταξίδι του να περνάει την σάλπιγγα.
Αν η θηλυκή κάνει 4 αυγά, 4 είναι γόνιμο, αν κάνει 7 αυγά, 7 είναι γόνιμο. Ανάλογα ποσο αυγά κάνει μέχρι τελειώνει την φωλια.
Αλέξανδρε, καλησπέρα.
Εφόσον μιλάμε για το ίδιο σπέρμα & τις ίδιες συνθήκες,
ποιοί παράγοντες συντελούν ώστε να υπάρχουν αγονιμοποίητα αυγά;
 
2 βασικοί παράγοντες είναι:
Αδυναμία του σπέρματος του αρσενικού και γιαυτό είναι σημαντική η σωστή προετοιμασία και
Να αρχίσει το θηλυκό να γεννάει αυγά χωρίς να έχει επιτευχθεί σωστή επαφή. Μπορεί να βλέπουμε τα πουλιά να ζευγαρώνουν αλλά παρόλα αυτά να μην έχει καταφέρει ο αρσενικός να... "βρει στόχο"
 
  • Like
Αντιδράσεις: zxvt
Αλέξανδρε, καλησπέρα.
Εφόσον μιλάμε για το ίδιο σπέρμα & τις ίδιες συνθήκες,
ποιοί παράγοντες συντελούν ώστε να υπάρχουν αγονιμοποίητα αυγά;

Μέχρι να μας πεί και ο Αλεξ. την γνώμη του...
-Απο την στιγμή που το σπέρμα έχει αποθηκευτεί στον σαλπιγγικό σάκο,
και είναι σε καλή κατάσταση, δεν θα υπάρξουν αυγά αγονιμοποίητα.
Οταν για κάποιο λόγο το σπέρμα δεν έχει φτάσει έγκαιρα,ή όταν
η γέννα εξελήσεται κοντά στο όρια αντοχής και επιβίωσης του,
τότε παρατηρούνται "άσπορα".
 
Πολύ σωστό αυτό που λένε ο Βασίλης και ο Μάκης.

Τα αυγά δεν είναι γόνιμο όταν:

Το σπέρμα έρθει αργά, η θηλυκή είχε ξεκινήσει να κάνει αυγά.

Το σπέρμα του αρσενικού δεν φτάνει το σαλπιγγικό σάκο γιατί δεν είναι αρκετά δυνατά.

Το σπέρμα φτάνει το σαλπιγγικό σάκο αλλα δεν είναι αρκετά καλά κατάσταση να κάνει γόνιμο τα αυγά.
 
Εγω παντως ειχα βρει μια περηπτωση εδω στο forum με εφτα γονιμοποιημενα αυγα καναρινιου!Λεγοτανε 7 στα 7 το ποστ αλλα δυστηχος δεν το βρησκω!☹
 
Δεν ξέρω για εφτά σε μένα φέτος για πρώτη φορά μια κανάρα μου έκανε 6 στα 6 αλλά είχα ψιλοπροβλήματα, τη βοηθούσα στο τάισμα και στο τέλος το πουλί μου φάνηκε κουρασμένο πολύ από τη προσπάθεια.
 
Η ερώτηση είναι...

"οταν ο αρσενικος βατεψει την θυληκια ΜΙΑ ΦΟΡΑ ποσα αυγα γονιμοποιούνται;"

Μη γεμίζετε το thrend με άσχετες απαντήσεις 😱
 
Back
Top