Διατροφή Πόσα λαχανικά μπορεί να φάει ένα κοκατίλ;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sina
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Sina

PB New Member
Εγγραφή
11 Απρ 2019
Μηνύματα
380
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σε όλους 😀
Προσπαθώ να ανακαλύψω ποια λαχανικά τρώει το πουλάκι μου, είναι περίεργος χαρακτήρας που δεν τρώει τα πάντα, και επίσης πρέπει πρώτα να βλέπει εμένα να τα τρώω για να φάει κ εκείνος (περαστικά μου 😂).. ανακάλυψα ότι τρελενεται για καρότο. Θα ήθελα να ρωτήσω πόση πρέπει να είναι η ποσότητα που μπορεί να φάει ένα κοκατιλ σε λαχανικά γενικότερα; Επίσης, του άρεσε πολύ ωμό αλλά φυσικά πάρα πολύ καλά πλυμένο. Πρέπει να είναι απαραίτητα βραστά τα λαχανικά στην διατροφή του ή δεν έχει σχέση;
Ο συγκεκριμένος τα θέλει πολύ πολύ μικρά κομμάτια κομμένα και του τα δίνω με το χέρι μου (όταν είναι για φαγητό με λατρεύει ξαφνικά 😋)
Ευχαριστώ πολύ παιδιά!
 
Πρέπει να είναι απαραίτητα βραστά τα λαχανικά στην διατροφή του ή δεν έχει σχέση;
Το απαραίτητα πως προέκυψε;

Ένα μικρό κομμάτι καρότο στη διατροφή του ακόμη και καθημερινά μόνο καλό μπορεί να κάνει. Δεν πιστεύω οτι θα φάει κι ένα ολόκληρο καρότο αν του το δώσεις. Το καρότο προσωπικά πάντα το ξεφλουδίζω όταν το δίνω ωμό. Δοκίμασε μπρόκολο, σπανάκι κι όλα τα λαχανικά εποχής.
 
Πρέπει να είναι απαραίτητα βραστά τα λαχανικά στην διατροφή του ή δεν έχει σχέση;
Όλα ωμά... Είτε σε μικρά κομματάκια (καρότο, πιπεριές κτλ), είτε φυλλαράκια (σπανάκι, παντζαροφυλλα, γλυστριδα, μαϊντανός κτλ), είτε κομμάτια (μπρόκολο)...
 
Απλώς κάποια λαχανικά λόγο των οξαλικων που έχουν πρέπει να τα βράζουμε ελάχιστα γιατί εμποδίζουν στην σωστή απορρόφηση ασβεστίου...
Εγώ προσωπικά δεν τα βράζω ποτέ απλώς τα δίνω σε ελάχιστες ποσότητες...
 
Το απαραίτητα πως προέκυψε;

Ένα μικρό κομμάτι καρότο στη διατροφή του ακόμη και καθημερινά μόνο καλό μπορεί να κάνει. Δεν πιστεύω οτι θα φάει κι ένα ολόκληρο καρότο αν του το δώσεις. Το καρότο προσωπικά πάντα το ξεφλουδίζω όταν το δίνω ωμό. Δοκίμασε μπρόκολο, σπανάκι κι όλα τα λαχανικά εποχής.

Δεν προέκυψε το απαραίτητα, ρωτάω για να μάθω!
Όχι δεν θα φάει ολόκληρο το καροτο, γενικά ρωτάω ποσότητες και αν πρέπει να είναι βραστά η ωμά η αν δεν έχει σχέση αυτό.
[automerge]1570389930[/automerge]
Απλώς κάποια λαχανικά λόγο των οξαλικων που έχουν πρέπει να τα βράζουμε ελάχιστα γιατί εμποδίζουν στην σωστή απορρόφηση ασβεστίου...
Εγώ προσωπικά δεν τα βράζω ποτέ απλώς τα δίνω σε ελάχιστες ποσότητες...

Κατάλαβα, σε ευχαριστώ πολύ 😊
[automerge]1570390030[/automerge]
Όλα ωμά... Είτε σε μικρά κομματάκια (καρότο, πιπεριές κτλ), είτε φυλλαράκια (σπανάκι, παντζαροφυλλα, γλυστριδα, μαϊντανός κτλ), είτε κομμάτια (μπρόκολο)...

Έχω δοκιμάσει να του δώσω είτε σε φλούδες είτε λίγο πιο μεγάλα κομμάτια το λαχανικό αλλά δεν το δέχτηκε, το θέλει μικρό κομματακι..
Σε ευχαριστώ πολύ πάντως, θα δοκιμάσω κ αυτά που μου είπες να του δώσω
 
Μάλλον δεν θέλει λαχανικά κ το έχει ρίξει στην ξυλουργική. Γύρισα κ είδα την σκάλα έτσι. Ελπίζω να μην πάθει τίποτα μιας κ το έφαγε 😰😱
 

Συνημμένα

  • IMG_20191007_141851.webp
    IMG_20191007_141851.webp
    28,7 KB · Προβολές: 14
Μάλλον δεν θέλει λαχανικά κ το έχει ρίξει στην ξυλουργική. Γύρισα κ είδα την σκάλα έτσι. Ελπίζω να μην πάθει τίποτα μιας κ το έφαγε 😰😱
Δε βρήκες κάτω ξυλάκια;
Δε νομίζω να τα έφαγε πραγματικά..
 
Δε βρήκες κάτω ξυλάκια;
Δε νομίζω να τα έφαγε πραγματικά..

Όχι βρήκα πολύ λίγα κομμάτια σαν πριονίδι, δεν υπάρχει τίποτα άλλο
Γι'αυτό έμεινα πιο πολύ, δεν με ένοιαζε η σκάλα αλλά το ότι την έφαγε
 
Μάλλον δεν θέλει λαχανικά κ το έχει ρίξει στην ξυλουργική. Γύρισα κ είδα την σκάλα έτσι. Ελπίζω να μην πάθει τίποτα μιας κ το έφαγε 😰😱
Συγγνώμη, δεν είμαι αναίσθητος, αλλά κυλιέμαι στο γέλιο. Στην κυριολεξία μ' έχει πιάσει νευρικό γέλιο, γιατί διάβασα το τίτλο του θέματος κι έπειτα την παραπάνω φράση και σου λέω κλαίω από τα γέλια.
Εννοείται ότι ελπίζω κι εγώ (και εύχομαι) να μην πάθει τίποτα το πουλάκι.
 
Όχι βρήκα πολύ λίγα κομμάτια σαν πριονίδι, δεν υπάρχει τίποτα άλλο
Γι'αυτό έμεινα πιο πολύ, δεν με ένοιαζε η σκάλα αλλά το ότι την έφαγε

Κι εγώ τo θεωρώ απίθανο να κατάπιε τόσο ξύλο.
 
Συγγνώμη, δεν είμαι αναίσθητος, αλλά κυλιέμαι στο γέλιο. Στην κυριολεξία μ' έχει πιάσει νευρικό γέλιο, γιατί διάβασα το τίτλο του θέματος κι έπειτα την παραπάνω φράση και σου λέω κλαίω από τα γέλια.
Εννοείται ότι ελπίζω κι εγώ (και εύχομαι) να μην πάθει τίποτα το πουλάκι.

Που να έβλεπες και την φάτσα μου την ώρα που είδα την σκάλα.. Εκεί θα πέθαινες πραγματικά! 😀 μα τι να τον κάνω τέτοιος που είναι 😂
 

Σχετικά θέματα

Back
Top