Γενικά Πόσα περιστέρια αποτελούν ενα ιδανικό σμήνος;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης s.mp
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

s.mp

PB New Member
Εγγραφή
6 Μαρ 2009
Μηνύματα
54
Πόλη
Κατερίνη
Πόσα περιστέρια αποτελούν ενα ιδανικό σμήνος; Και σε πόσα τετραγωνικά πρέπει να στεγάζονται χωρίς προβλήματα;
s.mp
 
Ιδανικο σμηνοs ( γκεμεs για τιs βουτεs) φιλε μου ειναι 30 -40 πουλια για να μπορειs na τα ελεχγειs ( παρακολουθειs) καλυτερα οταν πετανε. Για τη στεγαση τουs εξαρταται απο το αν τα εχειs συνεχεια κλειστα η ανοιχτα η τα ανοιγειs λιγεs ωρεs (για τιs βουτεs πιστευω οτι ενα κουμασι 2χ2χ2 φιλοξενει ανετα30-50 πουλια)γενικα ομωs oσο περισσοτερο χωρο εχουν για να πετανε τοσο το καλυτερο
 
s.mp όπως είπε και ο άκης μια κλούβα 2χ2χ2 είναι ότι πρέπει για 30-40 πουλιά.
Να ξέρεις και να υπολογίζεις ότι μέσα σε 1 κυβικό μέτρο βάζουμε 3 με 5 το πολύ πουλιά.
Δηλαδή σε μια κλούβα 3 μέτρα πλάτος με 2 μέτρα μήκος και 2,5 μέτρα ύψος υπολογίζουμε:
3χ2χ2,5=15 κυβικά μέτρα
15κ. Μ.χ 5 πουλιά (το πολύ) =75 πουλιά.
 
Κλειστά;
Ανοιχτά;
ή ανοιχτά για λίγες ώρες;
Τί είναι σωστότερο να ακολουθήσει κανείς;
s.mp
 
s.mp
Μπορείς να τους προσφέρεις κάτι τέτοιο;
Όταν λέω κάτι τέτοιο εννοώ να μπορεί να τα βλέπει ο ήλιος όλη μέρα.
Να έχουν ένα χώρο να βγαίνουν από το κουμάσι σε κάποιο περιφραγμένο χώρο.Αυτό είναι το ιδανικό για την υγεία τους, δεν πρέπει όμως να είναι τελείος ελεύθερα γιατί αν είναι πουλιά που τα πετάς(βούτες, παπαγαλάκια, ταχυδρόμοι, ντονέκια, τίπλερς) αγριεύουν και δεν τα κάνεις ''καλά'' μετά.
Αν δεν μπορείς, όσο γίνεται να τα βγάζεις έξω.
Αν πάλη δεν μπορείς να τα βγάζεις αρκετή ώρα έξω, αυτό ισχύει για όλες της κλούβες, προσανατολισμός πρός τον νότο δηλαδή οι πόρτες να ανοίγουν και να ''βλέπουν'' τον νότο, η πλάτη να ''βλέπει'' τον βορά.
Και το κυριώτερο οι πόρτες να έχουν πλέγμα για να μπαίνει μέσα φως-ήλιος.
Και για τον χειμώνα να μπαίνει μπροστά και πάνω στην πόρτα ένα κάλυμα για το πολύ κρύο.
 

Συνημμένα

  • Small_Loft.webp
    Small_Loft.webp
    52,6 KB · Προβολές: 260
Έδωσα τις σωστές διαστάσεις στην κλούβα και τον σωστό προσανατολισμό σύμφωνα με τις υποδίξεις σας παιδιά.
Θέλω την άποψή σας τώρα για την ράτσα των περιστεριών μου. Φωτογραφίες των πουλιών εντός των ημερών.
Εκτός από περιστέρια έχω και πολύ όμορφες κοτούλες τις λεγόμενες στην περιοχή μας πετρωτές (ντόπια ποικιλία). Επίσης και νανάκια.
 
Αυτά είναι μερικά από τα περιστέρια μου. Δεν γνωρίζω ποιά ράτσα είναι.
Περιμένω νέα σας.
φιλικά s.mp
 

Συνημμένα

  • DSC00962.webp
    DSC00962.webp
    51,1 KB · Προβολές: 209
  • DSC00966.webp
    DSC00966.webp
    42,4 KB · Προβολές: 406
  • DSC00994.webp
    DSC00994.webp
    38,3 KB · Προβολές: 283
  • DSC00971.webp
    DSC00971.webp
    44,1 KB · Προβολές: 178
  • DSC00996.webp
    DSC00996.webp
    34,4 KB · Προβολές: 238
Ειναι διασταυρωσειs φιλε μου οι γονειs τουs μπορει να ειναι καποια ρατσα.Ψαξε στο κοπαδι σου με τη βοηθει των φωτο του Λαζαρου και βρεs αυτα που ταιριαζουν περισσοτερο κι βαλτα χωριστα απο τα αλλα. Ειναι λιγο δυσκολο. Αν τα ειχεs και τα υπολοιπα φωτο σε κλειστο χωρο (πιο κοντινα) ισωs μπορουσαμε να σε βοηθησουμε καλυτερα
 
Στον Πειραιά τα λέμε ασμάνια (κοινά περιστέρια).
Είναι τα περιστέρια που είχαν στην επαρχία και ειδικά στα νησιά(τήνο) για το κρέας τους και την κοπριά τους (λίπασμα)
 
Λαζαρε αν δειs προσεκτικα τιs φωτο πρεπει μερικα να κρατανε απο αραμπατζηδεs (παπαγαλουs ). Γι αυτο του ειπα να τα βγαλει μια φωτο κλειστα κοντινη να τον βοηθησουμε να επιλεξει τα καθαρα
 
Θα κάνω μία επιλογή με έναν φίλο περιστερά της περιοχής μου και θα επανέλθω σύντομα με φωτογραφίες.Mε ενδιαφέρει η γνώμη σας.
φιλικά s.mp
 
s.mp τι σε ενδιαφέρει να πάρεις από τα περιστέρια;
Ωραία χρώματα, μικρή μύτη, μεγάλο μέγεθος, πολύωρο πέταγμα;
 
Τα περιστερια δεν ειναι πλεον καποια συγκεκριμενη ρατσα. Βεβαια μερικα εχουν καποια στοιχεια απο αραπατζακια, αλλα αν σε ενδιαφερει να ασχοληθεις συστηματικα πρεπει πρωτα να κατασταλαξεις τι θες, δηλ για χρωμα για σχημα για αγωνες για θεαματικο πεταγμα; Αφου διαλεξεις την ρατσα η τις ρατσες ειναι προτιμοτερο να ξεκινησεις με λιγα ζευγαρια απο καθε ρατσα και "καθαρα" και σιγα σιγα να τα πολλαπλασιασεις!
 
jay σε ευχαριστώ, θέλω να σε ρωτήσω ακόμη ποιά ράτσα έχει θεαματικό πέταγμα και που μπορεί κανείς να τη βρεί καθαρή ώστε να κάνω μια καινούρια αρχή σε σωστή βάση.
 
Πιστευω εδω μεσα στο forum πιο πολυ ειδικοι ειναι αλλοι για να σου απαντησουν αλλα μπορω να σου πω οτι υπαρχουν περιστερια οπως τα ρολλερς και ειδικα τα birmingham rollers. Αυτα κανουν θεαματικες τουμπες στον αερα τα tipplers τα high fly tiplers αυτα πετανε πολυ ψηλα στον αερα μεχρι τα συννεφα. Μαλιστα εχουν καταγραφει πτησεις ρεκορ πεταγματος μεχρι 22.5 ωρες. τα wutas που ειναι οι βουτες η ουτζιτικα. Αυτα ανεβαινουν αλλα θεαματικα σε στυλ βενταλιας και αλλα οχι εξαρταται απο την ρατσα και μολισ φτασουν πολυ ψηλα μολις ο εκτοφεας δωσει το σινιαλο που συνηθως ειναι λευκα αραπατζακια η λευκα φαντειλ κλεινουν τα φτερα και βουτουν με ηλιγγιωδη ταχυτητα. Μαλιστα εαν ο καιρος ειναι υγρος μερικα αφηνουν και γραμμη στο κατεβασμα. Υπαρχουν και τα Ταχυδρομικα τα οποια ειναι περιστερια κουρσας και ειναι πολυ φοβερα περιστερια!

 
Ολόκληρη επιστήμη δηλαδή η υπόθεση περιστέρι και πολύ ενδιαφέρουσα μάλιστα.
 
Από τις ράτσες που προανέφερε o jay η πιο διαδεδομένη στην ελλάδα είναι η βούτα και τα παπαγαλάκια και σίγουρα θα βρείς κάποιον να σου πει 5 πράγματα γι' αυτά. Αλλά και οι ταχυδρόμοι είναι διαδεδομένοι και κυρίως στην βόρεια ελλάδα όπου υπάρχουν σύλλογοι και γίνονται αγώνες. Δες παρακάτω :

http://www.polimeris.gr/peristeria.htm

Greek Racing Pigeon Federation :: Ομοσπονδια Ταχυδρομικων Περιστεριων &Beta

:::Περιστέρια Βεράνης:::

Pigeonparadise
 
Back
Top