Αναπαραγωγή Πόσα χρόνια είναι γόνιμη μια κανάρα;

ποσα χρονια ειναι γονιμη μια καναρα;
η σε πια ηλικια θεοριτε μεγαλη για ζευγαρωμα;
Αυτό εξαρτάται κατά κύριο λόγο απο την διαχείρισή της.
Υπάρχουν θηλυκά που η "καλοπέραση" τα κάνει στείρα απο τον δεύτερο χρόνο.
Εχω πάρει αυγά, και μάλιστα δυό γόνιμα, την 7η χρονιά μιας λευκής κυρίας, που δεν είναι και απο τις πιο "εύκολες" ποικιλίες.
 
Αυτό εξαρτάται κατά κύριο λόγο απο την διαχείρισή της.
Υπάρχουν θηλυκά που η "καλοπέραση" τα κάνει στείρα απο τον δεύτερο χρόνο.
Να μας πείτε δυό λόγια παραπάνω με την πρώτη ευκαιρία.
Επίσης σε ένα θηλυκό που γενικά "απέχει", μειώνεται και το εύρος της περιόδου ικανότητας;
Η στειρότητα στα "ηλικιωμένα" πτηνά σημαίνει άσπορα αυγά, καθόλου αυγά ή λιγότερα αυγά και άσπορα;
 
Η καναρα είναι 5 χρόνων, τα τελευταία 2 χρόνια δεν ζευγαρώσε μέχρι την ερχόμενη άνοιξη θα κλείσει 3 Χρόνια χωρίς να ζευγαρώσει.
Αυτή τη στιγμή είναι πυρωμένη δεν ξέρω αν αυτό σημαίνει κάτι για την αναπαραγωγήκη της ικανότητα.
 
Η καναρα είναι 5 χρόνων, τα τελευταία 2 χρόνια δεν ζευγαρώσε μέχρι την ερχόμενη άνοιξη θα κλείσει 3 Χρόνια χωρίς να ζευγαρώσει.
Αυτή τη στιγμή είναι πυρωμένη δεν ξέρω αν αυτό σημαίνει κάτι για την αναπαραγωγήκη της ικανότητα.
Το ότι δεν ζευγάρωσε τα τελευταία χρονια σημαίνει οτι δεν κουράστηκε να μεγαλώνει νεοσσούς. Επισης στον βαθμό που δεν έκανε πολλά άσπορα αυγα στο ιδιο διάστημα θα αναμένουμε να έχει αρκετά ωάρια ακόμα. Βεβαίως το τελευταιο εξαρτάται και από την ηλικία, όπως και απο το σύνολο των αυγων που έχει γεννήσει σε όλη της τη ζωη.
 
Να μας πείτε δυό λόγια παραπάνω με την πρώτη ευκαιρία.
Επίσης σε ένα θηλυκό που γενικά "απέχει", μειώνεται και το εύρος της περιόδου ικανότητας;
Η στειρότητα στα "ηλικιωμένα" πτηνά σημαίνει άσπορα αυγά, καθόλου αυγά ή λιγότερα αυγά και άσπορα;
Πάμε ανάποδα.
Η ηλικία επιδρά αρνητικά στην παραγωγή των ανάλογων ορμονών και έτσι αρχίζει μια φθίνουσα κατ' έτος πορεία αρχικά της παραγωγής αυγών, και αργότερα και της δυνατότητας γόνιμων. Δεν μπορώ να μιλήσω με απόλυτο τρόπο αλλά έχω παρατηρήσει οτι ακόμα και στις πολύ τακτικές και σίγουρες μαμάδες που τα έχουν όλα έτοιμα στην τρίχα για να υποδεχθούν τα νεούδια της χρονιάς, υπάρχουν κενά στην απόθεση αυγών, μειωμένος αριθμός και άσπορα στην αρχή της κάθε γέννας. Αυτό, κάθε χρόνο ή έστω κάθε δεύτερο, διαφοροποιείται προς το χειρότερο.
Οσο για το πρώτο ερώτημα, θα έλεγα οτι παρ' ότι φαίνεται πιο λογικό τα θηλυκά που αναπαύονται 1-2 χρόνια να είναι σε καλύτερη "φόρμα" απο εκείνα που κάθε χρόνο μεγαλώνουν μικρά, έχω παρατηρήσει και θα υποστήριζα με σιγουριά οτι συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο. Αρκεί σ'αυτά τα τελευταία, να υπάρχει μια καλή διαχείριση κατα την διάρκεια της ανάπτυξης των μικρών και να μην υπερβαίνουμε ποτέ, τις δυό ολοκληρωμένες γέννες.
 
Back
Top