Αναπαραγωγή Πόσες γέννες πρέπει να κάνουν τα θηλυκά σε μια σεζόν;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stfns
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Stfns

PB Member
Εγγραφή
22 Αυγ 2014
Μηνύματα
2.052
Πόλη
Καλλιθέα
Όταν ζευγάρωνα καναρίνια επέτρεπα στα θηλυκά μου να έχουν μια μόνο ολοκληρωμένη γέννα ανά έτος, για να μην καταπονούνται. Συζητώντας με εκτροφέα καναρινιών μου είπε πως κάτι τέτοιο ήταν λάθος, υποστηρίζοντας την επικρατούσα από τους περισσότερους άποψη, ότι θα πρέπει να έχουν το ΠΟΛΥ τρεις ολοκληρωμένες γέννες. Ποια η άποψη σας;

υ. Γ. Εξυπακούεται ότι μιλάμε για αρχή της αναπαραγωγικής περιόδου και όχι στο τέλος της...
 
Τι εννοεις οταν λες "ολοκληρωμενη" γεννα; Η μη ολοκληρωμενες που σπανε τα αυγα ας πουμε, μετρανε ή δεν μετρανε εννοεις στο ιστορικο του πουλιου για την τρεχουσα αναπαραγωγικη περιοδο;

Στο δικο μου μυαλο (αν δεν εχω καναρινια) μια γεννα με πολυ καλη προετοιμασια ειναι το ιδανικο, λαμβανοντας υποψιν οτι καθε γεννα ειναι ξεχωριστη απο την προηγουμενη κι ενεχει τους ιδιους κινδυνους για τα θηλυκα πουλια.
 
Τι εννοεις οταν λες "ολοκληρωμενη" γεννα; Η μη ολοκληρωμενες που σπανε τα αυγα ας πουμε, μετρανε ή δεν μετρανε εννοεις στο ιστορικο του πουλιου για την τρεχουσα αναπαραγωγικη περιοδο;

Στο δικο μου μυαλο (αν δεν εχω καναρινια) μια γεννα με πολυ καλη προετοιμασια ειναι το ιδανικο, λαμβανοντας υποψιν οτι καθε γεννα ειναι ξεχωριστη απο την προηγουμενη κι ενεχει τους ιδιους κινδυνους για τα θηλυκα πουλια.

Ολοκληρωμένη γέννα θεωρείται εκείνη, η οποία ξεκινά από την στιγμή της ωοτοκίας και ολοκληρώνεται με τον απογαλακτισμό των νεοσσών. Μη ολοκληρωμένη θεωρείται εκείνη που διακόπτεται από διάφορους παράγοντες (πχ. σπάσιμο αυγών, άσπορα αυγά). Θεωρώ ότι οι μη ολοκληρωμένες γέννες δεν πιάνονται στο ιστορικό του πουλιού.
 
Oλες οι γέννες έχουν το βάρος τους. Ακόμα και η απλή γέννηση αυγών χωρίς αρσενικό. Ολα πρέπει να υπολογίζονται με την αναλογία που τους αντιστοιχεί. Τώρα όσον αφορά την "ολοκληρωμένη γέννα" έχω να πώ, οτι κάποιες φορές ακόμα και η μία είναι πολύ, ενώ άλλες φορές, οι τρείς φαίνονται λίγες. Αναφέρομαι στην κατάσταση του θηλυκού και στον τρόπο που μεταβαίνει απο την μία γέννα στην άλλη.Εκεί είναι όλο το "μυστικό". Ενα υγειές, δυνατό θηλυκό με άριστο παρελθόν και σωστά γονίδια, που ζευγαρώνει με ένα ΑΞΙΟ αρσενικό, θα φέρει εις πέρας χωρίς μεγάλες επιπτώσεις ακόμα και τρείς ολοκληρωμένες γέννες. Ενα αδύνατο, ασθενικό θηλυκό που τον προηγούμενο χρόνο είχε περάσει απο διάφορες περιπέτειες, ΔΕΝ είναι σε θέση να ολοκληρώσει ούτε μια γέννα και να δώσει υγειή νεαρά καναρινάκια.
Αλλά για να μιλήσουμε για κάποιες μέσες καταστάσεις μάλλον δεν είναι φρόνιμο να πιέζουμε οποιοδήποτε θηλυκό για παραπάνω απο τρείς γέννες. Θα έλεγα δυό, είναι καλά.
-Και να θυμίσω και off topic οτι πέραν αυτών, υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί στους εκτροφείς ορισμένων κατηγοριών. Εκτροφές ας πούμε με πουλιά φωνής, που θα διαγωνισθούν στους πρώτους μήνες του φθινοπώρου, δεν μπορούν να έχουν νεολαίους γεννημένους αργά (Μάϊο ) Δεν προλαβαίνουν να αλλάξουν πτέρωμα και να εκπαιδευτούν. Πολλές άλλες κατηγορίες έχουν τέτοιου είδους προβλήματα χρόνου.
 
Εγώ προσωπικά πιάνω και ως γέννα και καταπόνηση του θηλυκού και την ωοτοκία με ασπορα αυγά. Όπως επίσης και το πόσα μικρά βγήκαν και αν βοηθάει ο αρσενικός στην ανατροφή τους ή όχι. Όλα αυτά πρέπει να ληφθούν υπόψη αλλά κι γω πάνω από 2 γέννες κατά μέσο όρο δεν αφήνω.

Το καλύτερο πιστεύω είναι να ελέγχουμε το θηλυκό (αν είναι αδύνατο, αν έχει καρίνα, αν η κοιλιά του και οι κουτσουλιές του είναι οκ) κ ακόμα και μετά την πρώτη γέννα ώστε να μην ρισκάρουμε τη ζωή του.
 
Να συμπληρώσω τους σοφά προλαλήσαντες... Αν ξεπεράσουμε την φυσική εικόνα και κατάσταση των γεννητόρων, οι εκτροφικοί στόχοι καθορίζουν επιπλέον την κατάσταση και τον αριθμό από τις "γέννες".
Κι εξηγώ, αν για παράδειγμα έχεις στόχο να πάρεις 5-6 νεοσσούς για τα μελλοντικά εκτροφικά σου όνειρα ή αν θες να μην σταματήσεις καθόλου τις γέννες όπως κάνουν όσοι στοχεύουν στον αριθμό και το εμπόριο.
Όσοι από μας θυμηθούμε την πίεση που δέχονται τα πτηνά κατά την περίοδο της αναπαραγωγής, τις σωματικές καταπονήσεις, το συνεχές ολοήμερο και αδιάκοπο τρέξιμο για το τάισμα των νεοσσών, τότε σίγουρα θα περιορίσουμε αυτό τον αριθμό στις δύο.
Οι γεννήτορες όλο αυτό το διάστημα είναι εκτεθειμένοι σε πολλούς κινδύνους γι' αυτό και νοσούν εύκολα. Αν μάλιστα οι ζέστες του καλοκαιριού φτάσουν κάπως νωρίς οι κίνδυνοι πολλαπλασιάζονται.
Με προσοχή, σύνεση και αγάπη σχεδιάζουμε και προχωρούμε, άλλωστε οι αρχαίοι πρόγονοι έλεγαν..
 
Με αλλα λογια ο Στεφανος που ξεκινησε το θεμα και πιστευει στη μια και μοναδικη γεννα στη χρονια μη οντας εκτροφεας που κυνηγαει διαγωνισμους (αν καταλαβα σωστα) κανει μια χαρα. Ετσι;
 
Με αλλα λογια ο Στεφανος που ξεκινησε το θεμα και πιστευει στη μια και μοναδικη γεννα στη χρονια μη οντας εκτροφεας που κυνηγαει διαγωνισμους (αν καταλαβα σωστα) κανει μια χαρα. Ετσι;

Δεν θα έλεγα όχι, αλλά ακόμα και αυτό χρειάζεται μια ιδιαίτερη μεταχείριση της θηλυκιάς αν θέλουμε να την "κώψουμε" τόσο ενωρίς, και ενώ εκείνη έχει όλες τις προϋποθέσεις για να περάσει σε μια επόμενη γέννα. Ολα αυτά φυσικά αν μας ενδιαφέρει να κρατήσουμε ψηλά το αναπαραγωγικό της ένστικτο.Αν σκεπτόμαστε και τον επόμενο χρόνο.
 
Δεν θα έλεγα όχι, αλλά ακόμα και αυτό χρειάζεται μια ιδιαίτερη μεταχείριση της θηλυκιάς αν θέλουμε να την "κώψουμε" τόσο ενωρίς, και ενώ εκείνη έχει όλες τις προϋποθέσεις για να περάσει σε μια επόμενη γέννα. Ολα αυτά φυσικά αν μας ενδιαφέρει να κρατήσουμε ψηλά το αναπαραγωγικό της ένστικτο.Αν σκεπτόμαστε και τον επόμενο χρόνο.

Δηλαδη; Ρωταω, για να μαθαινουμε ολοι!
 
Εμενα ο πατέρας μου ζευγαρωνει τα καναρίνια του όλο το χρόνο εκτος αυτους τους τρεις μήνες που είναι πολύ ζεστοί και τα βάζει σε μεγάλη κλούβα όλα αλλα το λογικό είναι 2 γέννες τον χρόνο
 
εγο 8α ελεγα πος αν αφηνες για λιγο καιρο το ζευγαρι χωρις φολια και να τα εχεις σε ενα μερος τα οποια 8α τα βλεπεις
 
Ακόμα και η απλή γέννηση αυγών χωρίς αρσενικό

Έχω διαβάσει σε φόρουμ περιπτώσεις όπου θηλυκά καναρίνια γεννούν αυγά χωρίς αρσενικό καναρίνι. Πως αντιμετωπίζουμε μια κατάσταση κατά την οποία ένα θηλυκό που προορίζουμε για αναπαραγωγή αρχίζει να γεννά αυγά πριν την επαφή του με το αρσενικό; Φαντάζομαι πως την αφήνουμε να συνεχίσει να γεννά έως ότου σταματήσει την ωοτοκία σωστά; Ποιες είναι οι επόμενες κινήσεις μας και μετά από πόσες μέρες επιχειρούμε την διαδικασία από την αρχή;
Ολα αυτά φυσικά αν μας ενδιαφέρει να κρατήσουμε ψηλά το αναπαραγωγικό της ένστικτο.

Τι μπορεί να επηρεάσει αρνητικά το αναπαραγωγικό ένστικτο ενός θηλυκού καναρινιού;
 
εγω 8α ελεγα πος αν τους αλλαζες συνεχεια μερος απο εκει που 8α τα ειχες η ειτε ανηγς συνεχεια το φος εκει που τα εχις το καλιτερο ειναι να κιμουνται και να κσηπνουν με το φος της ημερασ ο μπαπας μου μερα νυχτα τους εχει φος
 
Δηλαδη; Ρωταω, για να μαθαινουμε ολοι!

:) !
-Oταν σχεδιάζουμε την αναπαραγωγή και την διάρκειά της δεν υπάρχουν προβλήματα. Ολα γίνονται με τους προβλεπόμενους ρυθμούς.
Ετσι σχεδόν ταυτόχρονα με την λήξη της πρώτης γέννας αρχίζουμε να σταθεροποιούμε και λίγο αργότερα να μειώνουμε την περίοδο ημερήσιου φωτισμού. Με την άνοδο των νεοσσών της δεύτερης γέννας στο κλαρί, αφήνουμε τα μικρά με το αρσενικό, και περνάμε στο χώρισμα την θηλυκιά(απο την πλευρά της φωλιάς) μειώνοντας ταυτόχρονα και την παροχή αυγοτροφής και πράσινων. Μετά απο 2-3 μέρες καταστρέφουμε την φωλιά. Τοποθετούμε νέες κλωστές και στην περίπτωση που πάει σε τρίτη γέννα διατηρούμε στην φωλιά πάντα ΕΝΑ αυγό και μετά το τελευταίο την αφήνουμε να επωάσει για 4-5 μέρες. Συνήθως μέσα σ' αυτό το χρονικό διάστημα, έχει απο μόνη της αφήσει την φωλιά. Είναι ώρα να μεταφερθεί σε κλούβα πτήσης με την δίαιτα που χρειάζεται.
-Αν θέλουμε να σχεδιάσουμε την αναπαραγωγή μας πηγαίνοντας σε μόνο μία γέννα, καλόν είναι η έναρξη της προετοιμασίας των πουλιών να καθυστερήσει και ταυτόχρονα να απομακρύνουμε την πρώτη σειρά αυγών. Τα αυγά της πρώτης γέννας. Ετσι θα έλθει πιο ομαλά, σε πιο λογικό χρονικό σημείο η διακοπή και θα γίνει με μεγαλύτερη ευκολία.
 
Έχω διαβάσει σε φόρουμ περιπτώσεις όπου θηλυκά καναρίνια γεννούν αυγά χωρίς αρσενικό καναρίνι. Πως αντιμετωπίζουμε μια κατάσταση κατά την οποία ένα θηλυκό που προορίζουμε για αναπαραγωγή αρχίζει να γεννά αυγά πριν την επαφή του με το αρσενικό; Φαντάζομαι πως την αφήνουμε να συνεχίσει να γεννά έως ότου σταματήσει την ωοτοκία σωστά; Ποιες είναι οι επόμενες κινήσεις μας και μετά από πόσες μέρες επιχειρούμε την διαδικασία από την αρχή;


Τι μπορεί να επηρεάσει αρνητικά το αναπαραγωγικό ένστικτο ενός θηλυκού καναρινιού;

1) Η αναμονή δεν είναι απαραίτητη.Ενα καλό πλύσιμο της ζευγαρώστρας. Τοποθέτηση χωρίσματος. Ερχομός του αρσενικού δίπλα. Καινούργια φωλιά και κλωστές και αναμονή. Μεχρις ότου ολοκληρώσει το κτήσιμο της φωλιάς θα έχουν δημιουργηθεί και οι προυποθέσεις μεταξύ των πουλιών,ώστε να αφαιρεθεί το χώρισμα.
2) Η απότομη αφαίρεση αυγών. Η απομάκρυνση νεοσσών. Η απότομη καταστροφή της φωλιάς. Γενικότερα οι όποιες αποτομες ή χρονικά άκαιρες παρεμβάσεις.

δλδ αν βαλουμε αλλη μια φωλια στο κλουβικαι τα μωρα να ειναι στην αλλη
Αν προσέξεις θα δείς οτι αναφέρομαι σε νεοσσούς που έχουν βγεί στο κλαρί. Δεν χρειάζονται καμιά νέα φωλια.
 
Μακη δεν γινεται να αποφευχθει η γεννηση τριτης παρτιδας αυγων; Δεν ειναι κι αυτη απο μονη της κουραστικη για το σωμα του θηλυκου;
 
Υπάρχουν κάποιες "τεχνικές" που θυμίζουν βασανιστήρια. Δεν υπάρχει κανείς απολύτως λόγος να περάσει κάποιος σε υπερβολές. Το σώμα αλλά και όλες οι πιθανά επίπονες μεταβολές που παρατηρούνται κατά την αναπαραγωγή, θα επανέλθουν πολύ γρήγορα όταν η παραγωγή ορμονών ισορροπήσει στα φυσιολογικά επίπεδα.

Υ. Γ Πρέπει να έχεις κρατήσει στα χέρια σου ένα πουλάκι σχεδόν πεθαμένο. Απο δυστοκία. Τότε θα δείς με τί ταχύτητα επανέρχεται σε μια απόλυτα φυσιολογική μορφή μετά την αποβολή του αυγού.
 
Back
Top