Αναπαραγωγή Πόσες μέρες επωάζουν τα παραδείσια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vaggeliss
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Βαγγέλη η επώαση των αυγών των εξωτικών πουλιών διαρκεί απο 12-14 ημερες αναλογα το είδος. Εσυ για ποιό είδος ενδιαφέρεσαι να μαθεις;

Στα καναρίνια η επώαση διαρκεί 13 ημέρες.
 
θα σε βάλω σε λίγο κόπο τώρα, το ξέρω, αλλά..

λοιπόν, σε παρακαλώ αν ευκαιρείς και όποτε μπορείς πρίν απαντήσεις να πας στο google/να πατήσεις πάνω πάνω που λέει εικόνες και να γράψεις στα αγγλικά ''zebra finch''. Η τέταρτη εικόνα, είναι ακριβώς το ζευγάρι μου.

ευχαριστώ πολύ... Αν μπορείς Georgina με την απάντηση σου, γράψε και την ακριβή ονομασία του είδους αυτού.
 
θα ήθελα να μου πείται γίνεται αν έχω μεγάλη κλούβα η οποία να χωράει όχι δύο, αλλά 20 και λίγα λέω παραδείσια,όταν ζευγαρώνουνε και βγάζουν πιτσιρίκια να τα αφήνω μέσα και το ζευγάρι να πηγαίνει στην επόμενη γέννα,ή θα τα ενοχλούν, ή μήπως δε θα ξαναζευγαρώσουν; Επίσης,Georgina, λέγωντας Ζεμπράκια zebra finches εννοούμε μόνο αυτό το είδος που σου έδειξα στη φωτογραφία,ή υπάρχουν και άλλα με άλλους χρωματισμούς που λέγονται έτσι...
thanks

επίσης,τα δακτυλιδάκια σε τι χρησιμεύουν, είναι σαν ταυτότητα, ημερομηνία γέννησης κ.λοιπά;από πού τα προμηθεύομαι;
 
εγω νομίζω μόνο αυτά λέμε, επειδή τα χρώματα του αρσενικου μιάζουνε με ζέβρας, αν κάνω λάθος διορθόστε με, παρεπιπτόντος είδα κ εγώ τη φωτο πολύ γλυκούλια να σου ζήσουν
 
αν θελεις vasileia πες μου ποιά κατοικίδια πτηνά έχεις σπίτι σου, μήπως γνωρίζω και ευχαρίστως να επικοινωνίσουμε ανταλλάσσωντας πληροφορίες.
 
Όπως σε πολλά οικόσητα πτηνά έτσι και στα zebra έχουν δημιουργηθεί κάποιες χρωματικές μεταλλάξεις και μάλιστα πολλές. Μπορείς να τις δεις αν πατήσεις στο google zebra finches και ψάξεις στις οικόνες.
 
Βαγγελη αρχικα ως ζεμπρα θεωρουνται οχι μονο αυτα που εχεις εσυ κεγω, αλλα ειναι μια μεγαλη κατηγορια πουλιων. Οι χρωματισμοι διαφερουν κατα βαση, δηλ υπαρχουν απο ασπρα, καφε, γκρι κτλ κτλ.
kοιτα κ εδω για μια διακριση να δεις ποσα ειδη υπαρχουν!UNIFLORA Health Foods

Ως προς το θεμα που ρωτας για την κλουβα, αποτι εχω διαβασει εαν η κλουβα ειναι αρκετα μεγαλη μπορουν να ζησουν πολλα μαζι. Δηλ οι γονεις με τα παιδια τους απλα πιστευω οτι οταν το ζευγαρι θα ξαναθελησει να κανει αυγα θα απομακρυνει απο τη φωλια τα μικρα.συνηθως ετσι γινεται.

για τα δαχτυλιδια που ρωτας συνηθως τα βαζουμε γιανα βλεπουμε τη προελευση των πουλιων κ λεπτομερειες οπως ημερομηνιες γεννησης απο ποιο ειδος-ζευγαρι προερχονται κτλ. Εαν το θεωρεις σημαντικο εσυ μπορεις να προμηθευτεις κ να τα βαλεις σοτυς νεοσσους που τυχον θα σου κανουν.:)
 
αν θελεις vasileia πες μου ποιά κατοικίδια πτηνά έχεις σπίτι σου, μήπως γνωρίζω και ευχαρίστως να επικοινωνίσουμε ανταλλάσσωντας πληροφορίες.
ευχαριστώ,έχω ένα αρσενικό κοκατίλ, κ ένα ζευγάρι ζεμπράκια(σαν τα δικά σου)
 
Εγώ, σαν αποκλειστικά δικά μου κατοικίδια πτηνά έχω 9 κανάρια και 2 παραδείσια. Ο αδελφός μου έχει τρέλα μεγάλη με τα παπαγαλάκια. Εγώ όχι. Δε μου αρέσει να αναπαράγω παπαγαλάκια, ούτε μικρά, ούτε μεγάλα, αλλά ξέρω αρκετά πράγματα γι αυτά.Ωστόσο, τώρα που πάει Τ. Ε.Ι. έδωσε σε φίλους και γνωστούς τα γεννητούργια του και πήρε έτσι για να έχει μόνο ένα παπαγάλο κοκατίλ αρσενικό-σαν το δικό σου.
Δεν ξέρω σε πιό στάδιο βρίσκεσαι, και αναφέρομαι όσον αφορά δηλαδή την εξημέρωση του παπαγάλου σου, στο πιά σχέση έχεις αναπτύξη μαζί του. Δηλαδή τον έχεις έτσι τυπικά μέσα στο κλουβί, δηλαδή φαγητό, νερό και αυτό είναι όλο, ή τον βγάζεις και έξω στο χέρι σου κ.λπ. Έ; Ασχολείσαι μαζί του;
αυτό που θα σου πώ τώρα Vasileia πιθανώς να το ξέρεις, ότι τα κοκατίλ μπορούν τόσο πολύ να δεθούν με τον άνθρωπο, που μπορεί να πηγαίνει κάποιος από δωμάτιο σε δωμάτιο και το κοκατιλ να ακολουθεί. Αυτό βέβαια, προϋποθέτει μεγάλη ενασχόληση με αυτόν και αρκετό χρόνο για να φτάσεις σε τέτοιο στάδιο.Απαιτεί σχεδόν σε καθημερινή βάση θα έλεγα επαφής μαζί του, ακόμη και μιλώντας του πολλές φορές.
 
ασχολούμε πάρα πολύ μαζί του, δεν θα μπορούσα να τον έχω μόνο για να τον κοιτάω, είμαστε πολύ αγαπημένοι κ η πόρτα του κλουβιού είναι συνέχεια ανοιχτή κ αν του πω να πάει μέσα το καταλαβαίνει (μόνο το βράδυ το κλείνω)
 
Βρίσκεσαι σε καλό στάδιο. Δηλαδή, ούτε τσιμπάει, ούτε τίποτα. Πώς όταν έχεις ένα σκύλο-γάτα, έτσι είναι, σαν κανονικό κατοικίδιο. Πολύ ωραία. Το ταϊζεις με το χέρι σου; Του προσφέρεις σπόρους; Τότε όλα είναι super.
 
να φανταστείς όταν τρώμε μεσημεριανό του βάζω ένα μπολάκι με φρουτάκια κ του τα δείνω για να τρώει όταν τρώω κ εγω (αυτό είναι η καθημερινή του λιχουδιά) 😛
 
Είναι όχι σα γάτα, αλλά 1000 φορές καλύτερα. Σαν άνθρωπος. Χαίρομαι πολύ με τη χαράσου.
Εγώ απ'την άλλη εντάξει. Έχω τα καναρίνια και τα παραδείσια ξέρεις, μόνο και μόνο έτσι για γέννες και να κάνω πολλά. Εξάλλου αν σε καθημερινή βάση έβγαζα έξω π.χ. τα παραδείσια, δε θα ζευγάρωναν, θέλουν ηρεμία για να ζευγαρώσουν. Αλλά εσύ, που έχεις ένα μόνο του, είναι σαν άνθρωπος. Δεν το ενοχλείς! Καλό του κάνεις, θέλει την παρέα σου! Και σου συστήνω καλύτερα σε αυτό το συγκεκριμένο αρσενικό κοκατίλ, να μη βάλεις ταίρι, γιατί όλη η αγάπη που σου δείχνει τώρα, αργότερα, θα μεταφερθεί στη σύντροφο. Άν θες κοκατίλ δηλαδή να αναπαράγεις, η άποψή μου είναι να μην είναι αυτός ο πατέρας, αλλά να πάρεις ένα άλλο ζευγάρι.
Αλλά απ'ό,τι έχω καταλάβει, δεν το θες για γέννες και τέτοια, αλλα σαν συντροφιά.

Πριν λίγες ώρες διάβαζα σε ένα θέμα εδώ στο φόρουμ ότι κάνει το παραδείσιο συνέχεια αυγά και τα σπάει, δεν τα κλωσσάει και λοιπά, και νιμίζω απάντησα. Δε θυμάμαι καλά το όνομα που αντιμετώπιζε αυτό το πρόβλημα με τα παραδείσιά του, αλλά νομίζω ότι είσουν εσύ, έ;
 
Είναι όχι σα γάτα, αλλά 1000 φορές καλύτερα. Σαν άνθρωπος. Χαίρομαι πολύ με τη χαρά σου!
Εγώ απ'την άλλη εντάξει. Έχω τα καναρίνια και τα παραδείσια ξέρεις, μόνο και μόνο έτσι για γέννες και να κάνω πολλά. Εξάλλου αν σε καθημερινή βάση έβγαζα έξω π.χ. τα παραδείσια, δε θα ζευγάρωναν, θέλουν ηρεμία για να ζευγαρώσουν. Αλλά εσύ, που έχεις ένα μόνο του, είναι σαν άνθρωπος. Δεν το ενοχλείς! Καλό του κάνεις, θέλει την παρέα σου! Και σου συστήνω καλύτερα σε αυτό το συγκεκριμένο αρσενικό κοκατίλ, να μη βάλεις ταίρι, γιατί όλη η αγάπη που σου δείχνει τώρα, αργότερα, θα μεταφερθεί στη σύντροφο. Άν θες κοκατίλ δηλαδή να αναπαράγεις, η άποψή μου είναι να μην είναι αυτός ο πατέρας, αλλά να πάρεις ένα άλλο ζευγάρι.
Αλλά απ'ό,τι έχω καταλάβει, δεν το θες για γέννες και τέτοια, αλλα σαν συντροφιά.

Πριν λίγες ώρες διάβαζα σε ένα θέμα εδώ στο φόρουμ ότι κάνει το παραδείσιο συνέχεια αυγά και τα σπάει, δεν τα κλωσσάει και λοιπά, και νιμίζω απάντησα. Δε θυμάμαι καλά το όνομα που αντιμετώπιζε αυτό το πρόβλημα με τα παραδείσιά του, αλλά νομίζω ότι είσουν εσύ, έ;
 
ΝΑΙ,τελικά εσύ ήσουν. Πήγα μόλις τώρα και τσέκαρα για να δώ το όνομα και ήταν το δικό σου, ναί!
Είδα ότι είχες απαντήσει κι όλας.
Άν έχεις δεθεί μαζί τους τόσο πολύ, δεν έχεις απ το να κάνεις υπομονή μέχρι κάποια άλλη γέννα για να δείς την εξέλιξη των πραγμάτων..
ΓΕΙΑ.. 😉
 
σίγουρα δεν το θέλω για αναπαραγωγή είμαστε πολύ καλά έτσι, ναι εγω ήμουν με τα παραδείσια
 
επίσης,ένα άλλο είδος παπαγάλου που μαθαίνει πολύ εύκολα είναι ο παταγωνίας.
Ο συγκεκριμένος, του θείου μου, δε μιλάει, αλλά τον έχει επτά χρόνια.

ΑΛΛΑ... Μήπως για να επικοινωνήσουμε θα πρέπει να πάμε σε άλλο θέμα. Την υπόλοιπη απάντησή μου θα τη βρείς στους παπαγάλους, στα ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ, θα φτιάξω ένα θέμα που θα λέει:''παπαγάλος παταγωνίας''.Άν θέλεις πήγενε εκεί! Βέβαια ξέρεις, δε θα απευθύνομαι σε εσένα μόνο, αλλα θα μιλάω στον πληθυντικό, μήπως και συλλέξω πληροφορίες και από άλλα μέλη. Γειά σου. Πήγαινε τώρα! Έχει ενδιαφέρον.
 
Back
Top